Linux'u tarayıcı içerisinde çalıştırdılar!

Bir web tarayıcı içerisinde işletim sistemi çalışacağı aklınıza gelir miydi? Bu hacker bunu yaptı!

  • Zeynel A. Öztürk
Linux kernel'ini tarayıcı içerisinde çalıştırdılar
Bellard'ın Linux emülatörü web tarayıcısı içerisinde çalışıyor

Fabrice Bellard adındaki bir Fransız hacker, JavaScript'i kullanarak web tarayıcısında Linux çalıştıran bir PC emülatörü meydana getirdi.

Bellard'ın JavaScript PC Emulator'ü 2.6.20 Linux Kernel'ini Firefox 4 veya Chrome 11 üzerinde çalıştırabiliyor. Bellard, bunu eğlence için yaptığını, yeni JavaScript motorlarının karmaşık şeyleri hızlı bir şekilde yerine getirebildiğini, emülatör'ün bir hız testi aracı olarak kullanılabileceğini söylüyor.

Emüle edilen donanımlar arasında 32 bit x86 uyumlu CPU, 8259 programlanabilir kesme denetimi ve 16450 UART var. Bellard'a göre emüle edilen CPU, bir Intel 486 çipiyle karşılaştırılabilir, ancak bu CPU kayan nokta birimini içermiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

adamlar aştı ya :D

emulator, işletim sistemi diye tanıtılmış, windowsu kullanıyo sonuçta panpa

yakında tüm işletim sistemlerini bir pc de windows 7 deki sanal pc xp gibi diğerlerinide boot olmadan makineyi acıp kapatmadan direk alt tab tuşları ile geciş yapılabilir şekilde yada bir program calıstırır gibi kullanabiliriz belki tüm özellikleri ile diyorum ama ben hiç kasmadan vmware virtualbox yada wmplayer da kurulu bi işletim sisteminde youtube dan video bile seyrederken kasıyor tabi pc özellileride etkiliyor ama sürücüleri olmadan donanım tam performansıyla calısmıyor

Geminin Uçması Gibi Birşey Yani Gereksiz !

eğlence ehe...hehe....he

Neden böyle değişik işleri yapanalara hacker damgası vuruyorsunuz anlamak güç. Kendinizin yapamadığı şeyleri yapan herkes hacker mı acaba

emulator, işletim sistemi diye tanıtılmış, windowsu kullanıyo sonuçta panpa

Diyen arkadaş acaba web tarayıcılar sadece win üzerinde mi çalıyor.
Gözünü ilk açtığında karşısında ördek gören ve ördeği annesi zanneden kaz yavrusu mantığı bu panpa

sanırım 5-10 sene içinde donanımlar yeterince hızlandığında bütün programlarımızı sanal işletim sistemleri üzerinde çalıştıracağız. Oyun gibi fazla donanım gerektirmeyen uygulamalar netten veya sanal makine üzerinde kullanılmaya başlandı bile.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play