Lumia "dipleri aşındırmaya" devam ediyor!

Battığı artık sır olmayan Windows'lu telefonlar için kötü haberler ard arda geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Lumia "diplerde sürünmeye" devam ediyor!

Microsoft'un Lumia satışlarının diplerde süründüğü artık bir sır değil. Firma, son çeyrekte yalnızca 2,3 milyon akıllı telefon sattığını kendisi söylemişti. Bu, satışların bir önceki seneye göre yüzde 73 düştüğü anlamına geliyordu.

CEO Satya Nadella, telefon işini yalnız başına büyütme stratejisini bir kenara bırakıp, canlı bir Windows ekosistemi oluşturmaya geçiş yaptıklarını geçen sene söylemişti. Bir başka deyişle Microsoft telefon üretmeye devam edecek, ancak donanım ortaklarına daha fazla cihaz satmaları için alan açacaktı. Ancak bu strateji de Microsoft'a istediğini getirmemiş görünüyor; en azından şu anki tabloya göre durum böyle. Lumia cihazları yaklaşık iki senedir aktif Windows'lu telefonların yüzde 95 - 97'sini oluşturuyorlar. Microsoft'un bu pastadaki payı azalmamış olsa da, pastanın kendisi giderek küçülüyor. Buradan Microsoft ortaklarının satışlarında önemli bir artış olmadığı anlaşılıyor.

Piyasa araştırma şirketi Kantar Worldpanel'in yeni verileri, bu değerlendirmeyi destekleyecek nitelikte. Veriler, Lumia satışlarının yanında, tüm Windows telefon satışlarının düştüğünü gösteriyor. Avrupa Birliği'nin önde gelen beş piyasası olan İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'da Windows'lu telefon satışlarının üç ayda yarısından aza düştüğü, Mart itibariyle yüzde 4,9'lara gerilediği görünüyor. Durumun özellikle İtalya'da kötü olduğu gözleniyor.

Mart'ta sonlanan üç ay içinde Android'in EU5 bölgesinde önemli bir başarı elde ettiği, 7,1 puan artışla yüzde 75,6'lık pazar payına ulaştığı görünüyor. iOS ise yüzde 20,2'den yüzde 18,9'a gerilemiş bulunuyor. Kantar'ın rakamlarından Windows hayranları için çıkarılacak tek parlak sonuç ise Microsoft'un telefonlardaki pazar payının ABD'de, yılın ilk üç ayında, önceki yıla kıyasla yüzde 2,6'dan yüzde 2,7'e yükselmiş olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

"Microsoft batıyor oh, nokia batıyor oh..." kime batıyor bu şirketler? Sanki dünya sizin kuyruğunuzda dolaşıyor. BATMASIN hiçbiri yaşasın rekabet, ki biz kapitalist kast sisteminin paryaları da nefes alsın, biraz daha çeşitli ürün tüketebilsin. Sen de çıkardığın ürünün arkasında dur MICROSOFT, dellendirme adamı!

@12 Mayıs 2016 18:50 Hiçbir sözünü tutmayan milyonlarca kullanıcısına yalan söyleyen bir firma batmalı ki diğer firmalar buna cesaret edemesin. İnsanları tüm 8.1 kullanan cihazlara wm10 vereceğiz diye söz verip onları kobay gibi insider programından kullandıktan sonra bir kenara atarsan insanlar da seni bir kenara atar. Beter olsun.

@12 Mayıs 2016 18:50 Tebrikler on numara yorum karşim

W7 sonrası koca bir boşluk Microsoft için. Önce o küpeli artist ceo larını değiştirsinler belki birşeyleri değişir.

Windows ciddi iş telefonu belli bir kesim almaya devam edecek çünkü windows pc demek..Windows telefonda bu sistemin parçası olduğu için daima alıcısı olacaktır.

şifeleme virüsleri windows telefonları etkileyebiliyor mu acaba? eğer etkiliyorsa satışların düşmesinin bir nedeni de bu olabilir. çünkü şüpheli görünen mailleri ios ve androidde açmak daha güvenli olabiliyor.

Surface phone telefon çıkarınca imajı düzlecek. Çöp android ve çöp telefonlara dünya para verenler boşa para verdiklerini anlayacklar.

@13 Mayıs 2016 13:22 bakacağız ve göreceğiz ama bu akılda kalırsa bu onun son şansı olacak en azından benim için :@

Akıllı olsun da batmasın bak çoğu telefon win10 alamadı hemde hiç sebep yokken :/

Microsoft ektiğini biçiyor, çünkü nokia adını windows phone ekosisteminden silmeye çalıştıktan sonra adam gibi yaptığı bir şey görmedim ben. Yani ektiği bişey yok ki biçtiği bişey olsun. Lumia 1320 ile deneyimleme şansım oldu ekosistemi. Ya dosya yöneticisi bile yoktu ben kullanmaya başladığımda, sonradan geldi (W8.1). Ayarlar menüsündeki ayarlar neye göre sıralanmış belli değil. Kullanırken en çok merak ettiğim şuydu: MS mühendisleri bu cihazları günlük yaşamlarında kullanıyorlar mı?..

Aynı işleçciye sahip bir telefona güncelleme verip diğerine vermeyen elindeki en iyi işlemcili telefona vermeyen zihniyet batmayı hak ediyor

Sen de yorum yaz