MacBook Pro Isınmamak İçin Yavaşlıyor

MacBook Pro'nun işlemci fazla ısındığında performansı büyük ölçüde azalttığı ortaya çıktı!

  • Ali Ruhi Öztürk
MacBook Pro Isınmamak İçin Yavaşlıyor

Apple'ın en yüksek seviye 15-inç MacBook Pro 2018 dizüstü bilgisayarı içinde 6 çekirdekli Intel Core i9 işlemci barındırıyor, ancak YouTube kullanıcısı Dave Lee'nin hazırladığı videoya göre bilgisayar, taban saat hızını bile sürdürmekte zorlanıyor, çünkü cihazın ince tasarımı i9'u soğutacak alana ve donanıma sahip değil.

"Termal azaltma" adı verilen bu sistem aslında tüm bilgisayarlarda bulunuyor, özellikle de dizüstü bilgisayarlarda soğutmanın daha kısıtlı olması sebebiyle işlemcilerin aşırı ısınmasını önlemek için otomatik ayarlama yapılması gerekebiliyor. Ancak bir ufak bir servet değerindeki Core i9'un maruz kaldığı termal azaltmaya bakılırsa, bu birçok MacBook Pro 2018 kullanıcısını üzecektir.

MacBook Pro 15 (2018) - Beware the Core i9MacBook Pro 15 (2018) - Beware the Core i9
Dave2D review of the 2018 15" Apple Macbook Pro. The Core i9 runs hot and throttles harder than any of the MacBooks I've ever used. MBP 15 - The 8th gen CPU from Intel has 6 cores but the thermal design of the 15" MacBook Pro isn't cut out for removing the heat. The true-tone screen is awesome. It's still one of the best screens on the market and is very bright. Third gen butterfly switch keyboard has the membrane to prevent dust from coming in. And the option for 32 gigs of ram is great but it's still a MacBook Pro and there will be thermal limitations on this design. Music Credits: Intro: Tyler Touché - Act Of God ft. Jason Gaffner (Robotaki Remix) Background: Fili - The Break Follow me:

Videoda anlatıldığına göre Adobe Premiere'de sadece birkaç saniye render yapıldıuğında işlemcinin taban saat hızı olan 2.9GHz azalarak 2.2GHz'ye kadar düşüyor. Buna kıyasla Windows 10, Core i7 bir dizüstü Turbo Boost özelliği sayesinde ortalama 3.1GHz'de render yapabiliyor.

Videoda ayrıca MacBook Pro'yu bir dondurucuya koymayı deneyen Lee, test için kulalndığı videonun render süresini 40 dakikadan ancak 27 dakikaya indirebildi. Lee'ye göre MacBook Pro'nun içinde bulunan soğutma sistemi son derece yetersiz ve i9'un tüm nimetlerinden faydalanılmasını önlüyor.

Şimdilik MacBook Pro 2018'e ait tek bir video test bulunsa da ilerleyen günlerde cihaza ait daha fazla benchmark testi yayınlanacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bilinmeyen bir şey değil, 2011 Late 13" ağlıyor resmen...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost