Marissa Mayer: Efsaneyi dirilten kadın!

Bu kadına iyi bakın... O, çökmek üzere olan bir devi yeniden zirveye taşıyan tek isim!

  • Cem Şancı
Marissa Mayer: Efsaneyi dirilten kadın!

Yahoo'nun çöküş sürecinde şirketin başına geçen CEO Marissa Mayer, şirketi yeniden internet dünyasının zirvelerine taşıyor. Ayda 800 milyondan fazla aktif kullanıcı sayısına ulaşan Yahoo bu gücüyle çok büyük bir reklam ve pazarlama imkanına kavuştu. Bu da, şirketin kasasına yeşil dolarların akmaya başlaması anlamına geliyor.

Yahoo'nun rakamlarındaki yükseliş, son bir sende yüzde 20'yi işaret ediyor. Tumblr gibi popüler bir sosyal ağı da Yahoo bünyesine katan Mayer, güzelliği kadar cesur hamleleri ile de teknoloji dünyasında adından bahsettiriyor.

Ayrıca, Yahoo'nun mobil kullanıcıları da hedef aldığı biliniyor. Aktif kullanıcı sayısının 350 milyonu mobil kullanıcılardan oluşuyor. Bu da geçen yıla oranla yüzde 10 artış anlamına geliyor.

Yıllardır değiştirmeden kullandığı logosunu da geçtiğimiz günlerde yenileyen ve daha modern bir görünüm sağlayan Yahoo, şüphesiz ki Mayer'ın yenilikçi ve cesur vizyonu sayesinde büyük bir değişim geçiriyor. Yahoo Mail'i ağırlaştıran tüm özellikleri devreden çıkaran Mayer, artık Yahoo Mail'in Gmail'den bile hızlı olduğunu hatırlatarak şöyle diyor: "E-mail bana hızlıca iletişim kurmak için lazım. Oradan chat yapmam, video seyretmem, müzik dinlemem gerekmiyor. Bunun için birçok servis var. Mail kutumda hızlıca mail yazabilmeli ve okuyabilmeliyim. Yahoo mail insanlara artık bunu veriyor."

Microsoft'un yeni bir başkan adayı aradığı bir dönemde kendisine teklif getirilip getirilmediği sorulan Mayer, Microsoft'un "kurumsal alanda" önemli yatırımları ve servisleri olduğunu hatırlatarak, ev kullanıcılarının ağırlıkta olduğu servisleri yönetmekle kurumsal müşterileri olan bir firmayı yönetmenin farklı olduğunu söylüyor; Microsoft'a "daha kurumsal" bir başkan gerektiğini düşündüğünün altını çiziyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Ben de şey zannettim...

Vay anasını be. Helal bacım :D

yahoo çoktan battı gitti ne diriltmesi? şakamısınız nesiniz ya :)

@15 Eyl 2013 16:17 sen yahoo kullanmıyorsun diye, bu kimsenin kullanmadığı anlamına gelmiyor.

Mutevazi olmasiyla da gonlumu bi kat daha fetetti, ne yalan soylim...

@15 Eyl 2013 16:35 mütevazi olduğunu nereden anladın? telepatik iletişe mi geçiyorsun? :)

yahooyu ölürken diriltti ben ölüyor olsam güzelliğiyle beni de delirtir

@15 Eyl 2013 16:43 diriltir olcak la o

Google'da çalışmış bir bayandan doğrusu hiç şaşırmadığımı belirtmek isterim

Yahoo nun pek diriliğini görmedik ama

mail konusunda çok haklı, gmail de sadeliği sayesinde bir çok kullanıcı kazanmıştı, şu anda şiştikçe şişiyor.

chip yazarı benim gibi güzelliğine daha cok önem vermiş. haber bahane. bu arada güzelliğine hayran kaldım. yahoo diyorum :) ;)

Maalesef ben çok sevdiğim Tumblr, flickr, rockmelt gibi hizmetlerin Yahoo'ya geçmesine sevinmedim. Yahoo tek kazancı reklam olan bir firma ve 1-2 sene içinde google, facebook-instagram gibi kullanıcı verilerini daha fazla pazarlama adına daha agresif olarak pazarlayacaktır. Ama tabii başarışı bir CEO. Genel olarak TR' de veya dünyadakileri dangalak buluyorum. Bu kadın yapılması gerekeni doğru yapıyor.

aşk lan bu kadın...

Gmail 'de olduğu gibi ikinci bir güvenlik kodunu telefona gönderme özelliğini de ekleyecek olursa süper olur. Max_Real Qnx

altavista`yı başka yere satmadın kapattın ya bundan sonra hayatta yahoo kullanmam! yahoo.com sitesini bir açıyorsun 10 sene önce pazarı google`a kaptırmasına sebep olan o karma karışık hallaç pamuğu gibi tasarımı geri getirmiş, bir arama motoru açıyorsun beyonce`un kalçalarından tut justin bieber`ın hayranları tarafından çalınmış donu magazin haberine kadar herşey var. sade olan tasarımda yahoo arama sayfası var ama bu arka planda kalıyor sadce bilenler bilebiliyor ve bu site search.yahoo aramak gerekiyor (arama sayfasını aramaya zorlamak bana ironik geldi) bunu bilmek gerekiyor bilmeden de arayamazsın. pisi pisine kullanıcı kaybediyor. ben mayer hanımefendinin birşey yaptığını görmedim, tek yaptığı şirket satın almak (zaten para kaybeden şirketin parasını daha da bir harcıyor dahada ağır bir risk altına giriyor) birde logo değiştirdi, bir logo değiştirmekle olmaz bu işler! bu arada elemanda sırp sporcu gibi bir tipi var. yahoo yöneticilerinden hormonlarının sesini değil mantığının sesini dinlemelerini öneriyorum, mayer hanım göreve başladığından itibaren bütün yahoo yönetimi işkolik olmuş ard arda biri bitmeden diğeri başlayan ceo toplantıları düzenleyip duruyorlardır ve eşlerinden artık evin yolunu unuttun ne iş kolikmişsinde haberim yokmuş şikayet dinlemelerini gözümün önüne getirebiliyorum

@16 Eyl 2013 15:33 Yahoo şuan ağlıyor Hüseyin bizi neden bıraktın diye

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play