Mars'ta gizemli dikilitaş ve komplo teorileri

Mars'ta görüntülenen gizemli bir dikilitaş ve üretilen komplo teorileri: Hepsi burada...

Mars'ta gizemli dikilitaş ve komplo teorileri

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Kızıl Gezegen'in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter'ın (MRO) özel yüksek çözünürlüklü kamerasıyla 270 kilometre uzaklıktan geçen yıl çektiği ve yeni yayınlanan görüntülerdeki dikilitaş biçimli kaya, uzayla ilgilenenler arasında heyecan yarattı.

Monolit biçimli gizemli taş ilk bakışta anlaşılmazken, Lunar Explorer Italia adlı bir internet sitesi, bir bölgeye zum yaptıktan sonra uzun gölgesi bulunan tuhaf dörtköşe yapıyı ortaya çıkardı.

"2001: Uzay Macerası" filminin kilit sahnelerindeki siyah dikilitaşı hatırlatan monolit taşla ilgili eski Montreal radyo programcısı olan David Tyler, blogunda, "Mars'ta eskiden bir uygarlık mümkün mü? Nasa'nın bunun yanıtını biliyor olması olası mı? Bu yakınlaşma için bir işaret mi?" diye sordu.

Ay'da yürüyen ikinci insan Buzz Aldrin de geçen hafta bir televizyon programında, "Mars'ın aylarını ziyaret etmeliyiz. Mars'ın çevresinde 7 saatte bir dönen Phobos'ta patates biçimli alışılmadık bir yapı bir dikilitaş var. Kim koydu bunu oraya?" demişti.

Kızıl Gezegen'de göktaşı

Öte yandan, NASA'nın Mars'taki çalışkan ikiz robotlarından Opportunity, Kızıl Gezegen'de şimdiye dek bulunan en büyük göktaşı olduğu sanılan büyük bir kaya parçası keşfetti.

NASA'nın Pasadena'daki Jet Motorları Laboratuvarı'ndan yapılan açıklamada, 60 santimetre genişliğindeki kayanın kimyasal bileşimini anlamak için Opportunity'nin spektrometresiyle yaptığı incelemede, bunun bir meteorit (göktaşı parçası) olduğu ve robotun 1 yıl boyunca incelediği 800 metre genişliğindeki Victoria Krateri'nin oluşumuna yol açan göktaşının bir parçası olabileceği kaydedildi.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

belki biz daha önce marsta yaşıyorduk, marsın canına okuyunca dünyaya geldik şimdi buranın canına okuyunca cehenneme gideriz :P
(Galactica)

Konuyla ilgili; marsa çarpan bir meteordan fırlayan kaya olabilir. Bizde bisürü dikilitaş var kimse bukadar ilgilenmiyor :P

Evrende yalnız olduğumuza inanmıyorum.Mutlaka bizden önce yaratılmış,şu anda yaşayan veya bizden sonra yaratılacak canlılar olmalı.Yoksa bu kadar gezegen,bu boyutlarda bir alan niye yaratılsın ?

etrafındakı toprak yayılımına bakarak bunun uzaydan aya dusmus ve oraya saplanıp kalmıs bır meteor oldugunu dusunuyorum

ben koydum onu oraya heyecanlanmayın :D :D

Bu olsa olsa Mars yüzeyine düşen bir uydu yada füze parçası olabilir.

Max_Real Qnx

arkadasım zaten her mıntıkanın kendısıne mahsus canlıları vardır. fakat onlar bızım buyuklumuzde elı kolu olanlar olmak zorunda deıl tek hucrelı canlılarda olabılır...

Kendimi akvaryum balığı gibi hissetmeye başladım.

kedidir, telaşlanmayın hemen

yok yok, bence faredir

Bişey değildir ya MOKI apartman yapıyordur xD MOKI :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir