Microsoft Google'ın karşısında duramıyor mu?

Bu açıklama çok tartışılır: Microsoft Google'ın yeniliklerine cevap veremiyor mu?

Microsoft Google'ın karşısında duramıyor mu?
Yıllardır Microsoft hisseleri güvenli bir yatırım olarak görüldü

Microsoft hisse senetleri yıllardır güvenilir ve istikrarlı bir yatırım kabul ediliyordu. Fakat şimdi bazı analizciler elinde Microsoft hissesi olanlara satış tavsiyesinde bulunmaya başladı.

Bazı analizcilere göre Microsoft, Google'ın saldırılarına yanıt vermekte gecikiyor. Sadece Google da değil Apple'la da rekabette yatırımcılara göre Microsoft isteneni veremiyor. Buradan Amerikalı analizcilerin özellikle cep telefonu piyasasında Microsoft işletim sisteminin geride kalmasını göz önüne aldığı anlaşılıyor. Çünkü Microsoft hemen hemen her konuda Google'a rakip ürün ve hizmetler geliştirmekten geri kalmıyor. Ancak Microsoft'un alternatif alanlardaki rekabet hızıyla cep telefonları üzerindeki çalışmalar arasında büyük bir hız farkı var.

Yorumların haklı çıkma şansı var mı?

Hazır hisse senetleri değerliyken satma tavsiyesinde bulunan Jackson Turner, Argus Araştırma'da çalışıyor. Değerlendirmelerde özellikle Google'ın Chrome işletim sisteminden bahseden yatırım danışmanlarının, böylece gerçekten Apple ve Google'ın akıllı cep telefonu piyasasındaki gücünden etkilendiği ortaya çıkıyor. Android bazlı geliştirilen cep telefonlarının yanı sıra Amerika pazarında güç kazanmaya çalışan Nokia'nın göz ardı edilen Symbian işletim sistemini de unutmamak lazım.

Sonuç itibariyle bu analiz yapan bir piyasa yorumcusunun tavsiyesi ve Microsoft'un cep telefonu işletim sistemi dışındaki son atılımları yorumcuyu haksız çıkartabilir. Yüksek değerli satış kar realizasyonu sağlayabilir ancak uzun vadede Microsoft hisse senedinin tekrar yükselmesi mümkün. Bu tür tavsiyeler veren kurumlar bile verdikleri tavsiyelerin sonuçları konusunda sorumluluk kabul etmiyor, bunu da hatırlatmakta fayda var.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

win7'nin fiyatlarını çekmesi lazım aşağı türkiyede microsoft kimdir diye sorsak cevap alamayız google kimdir desek herşeyi buluyor süper bişey şeklinde cevap verirler dolaysıyla google'ın piyasaya sunucağı sistem tutacaktır

"...microsoft kimdir diye sorsak cevap alamayız..." :))))
hocam sen dediğine gerçekten inanıyormusun!

"...microsoft kimdir diye sorsak cevap alamayız..." :))))
hocam sen dediğine gerçekten inanıyormusun!

Onu bilmem ama ben onun dedigine inaniyorum..

ne sistemi dostum sıyırdın mı? google pc işletim sistemine girecek kadar aptal değil.....çünkü onu batıran ilk girişim olur....insanlar nekadar inkar etsede , karşı gelsede PC tarihini oluşturanda , hala ayakta tutanda microsoftur..... kabullenmeyen bileşimden anlamayan fasaryacıdır.....kimse hayale kapılmasın.....zaten hayalini kuramadıkları için sürekli saldırıyorlar.....PC demek microsoft demektir....2x2=4!!!!!!!!!!!!

Kendine tapınacak şeyler arayan bazılarımız microsoft hakkında inanılması güç büyüklükte övgülerde bulunabiliyor.

Bilgisayar tarihi microsoft değildir. Etkisi çok büyük olmuştur, kapitalizme iyi bir örnektir. Fakat bilişim, üniversitelerde ve tarihe geçmiş ar-ge başarıları olan firmalarda filizlenmiştir.
Fark makinesini, transistörün bulunmasından sonraki dönemi ve telgraftan modeme geçen süreyi, standartları bir incelemenizi öneririm.

"Microsoft'u çıkarırsak bilişim kalmaz." demek, "Tarihten Türk'ü çıkarırsak tarih kalmaz" demek gibidir. Evet, asla bilişim aynı yolları izlemeyecekti. Fakat kendine yine bir yol bulacaktı, microsoft olmadan önce de işletim sistemleri, iletişim ağları vardı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir