Microsoft neden bu kadar acele ediyor?

Microsoft Word sorunu bir an önce sonuçlansın istiyor: Elbette kendine güveniyor ama bu acele neden?

Microsoft neden bu kadar acele ediyor?
Microsoft da i4i de kendisine güveniyor

Microsoft'un Word davası Office paketini etkilediği için gelmiş geçmiş en önemli davalardan biri olabilir. Amerikan federal mahkemesi 23 Eylül'de Microsoft'un Word'le ilgili temyiz isteğini dinleyecek.

i4i bu ayın başında Microsoft'a karşı büyük bir zafer kazanmıştı. 11 Ağustos'ta mahkeme, Microsoft'un Word satışlarını 60 günlük süre zarfında durdurmasını istemişti. Microsoft'un başı XML patenti yüzünden beladaydı. Microsoft ise bu kararı temyize götüreceğini duyurmuştu.

i4i yönetim kurulu üyesi Louden Owen verdiği bir demeçte "Amerikan mahkemesinin durumun faziletini kavrayarak doğru kararı verdiğine inanıyoruz. Temyizde de muvaffak olacağımız konusunda mahkemeye güveniyoruz. Bu dava büyük ve güçlü şirketler tarafından göz göre göre patentleri ihlal edilen ve zarara uğratılan bizim gibi girişimci şirketler ve bireysel mucitler için hayati önem taşıyor" dedi.

Microsoft, son karar verilene kadar geçen sürenin her gününde 100.000 dolardan fazla zarara uğruyor. İşte bu yüzden mahkeme tarihinin mümkün mertebe erkene alınması için uğraştı. Microsoft sözcüsü yaptığı açıklamada ZDNet'e konuşarak "Bu süreç zarfında i4i'nin patentinin geçersiz olduğu konusundaki inancımız değişmedi. Temyiz mahkemesine çıkmayı ve durumu ortaya koymayı dört gözle bekliyoruz." dedi.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Peki Microsoft davadan kazanan taraf olarak çıkarsa, i4i şirketi Microsoftun hergün ödemek zorunda kaldığı binlerce dolarlık zararı ve ekstra tazminatları karşılayabilecek mi? Microsoft kazanırsa, Office 2010'un maliyetini bu i4i'ye yıkıp suya sabuna dokunmadan kârına kâr katmasın sonra. Bir nevi ağını örüp sotede bekleyen örümcek ve ağa düşmeye hazır sinek. Karşınızdaki şirket Microsoft ise oturup düşünmek lazım, adamı "komplo" manyağı yaparlar...

i4i kendine güvense nolur? Kiminle dans ettiğinin farkında değil galiba. Ayrıca Word'ü bütün ABD'de yasaklatırlarsa çok tepki çekerler ve o zaman o patenti aldıklarına pişman olurlar. Ama buna gerek kalmadan Microsoft kazanır bence.

ee kıskanıyolar tabi. bu şirket acaba microsoft olamsaydı sıradan bi şirket olsaydı böle uğraşırlarmıydı. ama sorun olmaz word davasını kazansa bile microsofta bişi olmaz. i4i firması rahat olsun. kendini microsoft gibi büyütmeyi hedefliyor heralde.

Buradaki bir iki yorum dikkatimi çekti.''büyük şirketse uğraşılmaz,microsoft büyük bir şirket olduğu için haklıdır''gibi fikirler ima ediliyor.Bu bence yanlış.Doğru olan kim haklı ise o kazansın.İzleyip göreceğiz.

Bu ilk degil. Daha once de microsoft aleyhinde acilan pekcok patent ihlali davasi var. Bunlardan buyuk kisminda da ya kaybetti ya da anlasma yapip karsi tarafa buyuk meblaglar odedi. Ornegin Uniloc firmasinin anti-virus arama motorunu calmaktan 388 milyon dolar odedi. BUnun gibi cok ornek var. Alismislar bir kere, biliyorlar ki odeyecekleri ceza kazandiklarinin yaninda daha az kalacak, isin kolayina kaciveriyorlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir