Şok! MS'in popüler uygulamasına satış yasağı

Microsoft'un dünyası başına yıkıldı: Hangi popüler MS uygulamasına ABD'de satış yasağı geldi?

Şok! ABD'de MS Word'ün satışı yasaklandı!
Microsoft'a şok ceza!

ABD mahkemelerinden Microsoft'u şok eden bir karar çıktı. ABD, Teksas'ta görülen davanın sonucunda artık Microsoft'un popüler programı Word'ü ülke sınırları içerisine sokması ve satışı yasaklandı. Bilişim devi bunun yanı sıra toplam 290 milyon dolarlık (yaklaşık 433 milyon TL) bir de para cezasına çarptırıldı. Microsoft bu paranın büyük kısmını davayı açan i4i adlı şirkete tazminat olarak ödeyecek.

Kanadalı i4i adlı firmanın şikayeti ise 1998 yılında elde etmiş olduğu XML dosyalarını okuma yöntemleri ile ilgili bir patentin, Microsoft tarafından "bilerek ve isteyerek" ihlal edilmesiydi. i4i, Microsoft'un XML, DOCX ve DOCM dosya uzantılarını okumak için kendilerine ait patenti ihlal ettiğini iddia ediyordu.

Davaya bakan yargıç Leonard Davis, kararı uygulaması ve Word yazılımının satışını durdurması için 60 gün süre verdi. Microsoft bu uygulamayı geciktirdiği her gün için ayrıca 21.102 dolar (yaklaşık 31.500 TL) ceza ödeyecek. Microsoft adına kararı yorumlayan Kevin Kutz ise; "Deliller aksini göstermesine rağmen mahkemenin patent ihlali kararı vermiş olması bizim için son derece büyük hayal kırıklığı oldu" diye konuştu.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

microfta da yazık bi yandan AB bi yandan bunlar

microsoft a vuran vurana

vay canına gerçekten şok... çok şey değişebilir...

Son yıllarda Microsoft'a karşı acımasız bir saldırı var.Önce AB'nin saçamalaması şimdi de bu.Sanırım bir çok firma Microsoft'u kıskanıyor, ve tepkisinide böyle davalarla gösteriyor.

bu işte bir bit yeniği yokmu arkadşlar meyva veren ağacı taşlamıyorlar resmen "kaya" lıyorar. yaw bırakın adamlar sizlemi uğraşsın yazılım işleriylemi ...

saygılarımla

iyi olmuş .
:::::PPPPPPPPPPPPPPPP

Çok şaşırdım, başka bir şey olsa şaşırmayabilirdim ama Word ile gerçekten şok etkisi yarattı.

Kevin Kutz denen adam da direk mahkemeye hakaret etmiş. böylelerini sallandıracan bak bakayım bir daha yapıyorlar mı?

Her ne kadar Microsoft karşıtı bir kullanıcı olsamda, Kanada'lı bir şirketin 1998 yılında "Xml dosyalarını okuma yöntemleri" ile ilgili patent almış olması biraz komik geldi beni. Sanırım meyve veren ağacı taşlamaya çalışıyorlar.

ms için cok kotu olmus

IE 7 VEYA IE8 DE HERHANGİ BİR AYARLAMA YAPACAKMIYIZ?????

word ün satışını nası kesmeyi düşünebilirler bu artık bizim bi parçamız haline geldi kim bundan vazgeçer. Zannetmiyorum kararın uygulanacağını kamu yararına aykırı bi karar bence tabi patent konusunda bişi diemem microsoft ceza ödesin ama satış durdurmak çok saçma

hehe!!
Gün geçtikçe batıyo bunlar..
Bing de yalan olcak bak sonra demedi deme!!

orenci

bu tür haberler bana asparagas geliyor nedense IE yasağıda olacaktı ne oldu ?

Bunlar microsoft için küçük rakamlar koymaz bunlara.Zaten tüketiciden yani bizlerden fazlasıyla çıkartıyorlar bu parayı.yani bu ödeyecek olan bizleriz aslında

MS parayı öderde wordde bişey olmaz kullanılmaya devam edilir.

Bence Amerika'nın bigisayar ve yazılım konularındaki haksız patentler verilme yanlışlığından kaynaklanıyor. Gelişimi engelleyip tıkıyor. Baş suçlularından birisi de Microsoft. Kendi başına da geldiği için de çok iyi olmuş. Aptal patentleri de kaldırırlar artık.

yargıcında taraflı bir yaklaşım içermediğini kim burada idda edebilirki? bugüne kadar ne program kod ihalleri yapıldı diğer firmalar tarafındanda ama hiçbirinde satış yasağı konmadı tam aksine ya ürün toplatılıp yeni bir çeşit sunuldu yada büyük para cezaları ödenip şikayetçi firma ile anlaşılıp aynı düzen devam edilmiştir.

Microsof tükkanı kapatıp gitsin artık. Zararına çalışıyo hep. Mahkeme pararlarını ödüyo kazandıkları.

Önce çal , sonra sat zengin ol, sonra da kendine acındır.

Yahu arkadaşlar neden microsoftun başına kötü birşey gelince bu kadar çok seviniliyor anlamıyorum. BU adamlar yıllarca biz bilgisayar kullanıcılarının hep daha iyi daha güzel bilgisayar yazılımları üretilmesini sağladı sağlıyor. İnsanların çok büyük bir kısmı bilgisayar kullanmak nedir, internete girmek nedir onların sayesinde öğrenmedi mi. Neden bu kadar nankörüz. Tamam son zamanlarda Microsoft ismi bende de antipatiye neden oluyor ama tutupta oh olsun daha beter olsun batsın gitsin demenin ne anlamı var ? Bugün bu satırları dahi milletin çok büyük bir kısmı Microsoftun işletim sistemi ve internet tarayıcısı ile yazmasına rağmen (üstelik deyine çok büyük bir kısmı korsan kullanmasına rağmen ) bu kin niye ? Lütfen yiğidi öldürüp hakkını verelim.

08:56 daki yoruma katılmakla beraber şunu da eklemek istiyorum :

Müzik dinlemek, webde gezmek chat yapmak, facebook da kadın-kız kovalamak haricinde, kurumsal bir amaçla açık kaynak işletim sistemi kullandıgınızda ve en küçük bir "kernele entegre sürücü" nün hata yapma durumuna karşı mecburen Linux için üretici destegi almak zorunda kalacaksınız.

Gidin bakın bir, destek ve üyelik paketleri SuSE ve Redhat' ta kaç para... Sonra MS e rahmet okursunuz bol bol..

(Fedora ve opensuse var,pardus ubuntu ve diğer debian türevleri var demeyin, zira onlarda tüm kullanım riski size aittir ve bir sorun olursa da katiyen destek kabul etmiyorlar, ama adı üstünde denemesi bedavadır)

sanki hepinizin windows u orjinal

Valla Microsofta yazık olmuş ben Office kullanıyorum zaten onun için üzüldüm Word uygulaması bence tüm OFFICE yüklü bilgisayarlarda en fazla kullanılan uygulama.Ayrıca 433 trilyon gibi bir cezada çok ağır olmuş.Neyse haklı olan kazanmıs ama yine de uzuldum MS adına.

triyon tl değil milyon tl. bırakın artık eski para birimini.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir