Microsoft'tan Google Project'e rakip gözlük

Google'ın büyük ilgi gören oyuncağına ilk rakip, yazılım devi Microsoft'tan geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Bu da Microsoft'un artırılmış gerçeklik gözlüğü

Microsoft'un kullananlara canlı bilgiler sunacak "artırılmış gerçeklik" gözlükleriyle ilgili detaylar ortaya çıktı.

Şirketin yayınladığı patent başvurusunda Google'ın Project Glass'ına benzer bir tanım yapılıyor. Patentteki örnekte bir beyzbol maçı sırasında gözlüğü giyen kişi, gözlük sayesinde çeşitli istastiksel bilgileri, oyuncuların isimlerini ve galibiyet/malubiyet kayıtlarını onların üzerinde görebiliyor. Gözlüklere entegre edilmiş GPS alıcısı ise kullanıcının bulunduğu konumu, dolayısıyla etkinliği tanımlamaya yardımcı oluyor. Microsoft, UPTO'ya yaptığı başvuruda gözlüklerin sunduğu deneyimi, TV'de bir karşılaşma izlemeye benzetiyor. Gözlükler sayesinde bir karşılaşmayı canlı olarak seyrderken bile TV'de gösterilen bilgilere benzer verilerden mahrum kalmıyorsunuz.

Patent, gözlüklerin ne zaman çıkacağıyla ilgili herhangi bir ipucu vermiyor. Microsoft'un bu başvurusuyla beraber Google Project Glass, Vuzix, Sony ve Oakley gibi artırılmış gerçeklik gözlükleri geliştiren firmaların arasına bir yenisi daha eklenmiş oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

aşmış bunlar kendilerini. bilim kurgu filmi yapıyolar sanki. olmadı bi de zamanı durdursun. tam ütopik bi senaryo olmuş.

Adamlar yapıyor abiii.

10 yıl öncesinde bugün kullandığımız teknolojiyi tahmin edebilir miydik? Belki şimdi olmaz ama 10 yıl sonra olur. Ütopik demek yanlış bir tanımlama olur. Microsoft'u sevmesem bile umarım Google'ın yapamadığını onlar yapar.

Bunu ütopik olarak tanımlayan arkadaşlara küçük bir bilgi sunayım; birebir aynısı olmamakla birlikte gözlük bilgisayarlar şu an itibarıyla Boeing fabrikasında uçak teknisyenleri tarafından kullanılmaktadır. Bu bahsi geçen teknoloji ise; zamanında internetin sadece Amerikan ordusunda kullanılırken sonradan hane halkları tarafından kullanılması gibi birşey. Yani, aslında zaten özellikli yerlerde kullanılmakta olan teknolojinin bizler tarafından kullanılabilir bir şekle ve uygun fiyatlamaya indirgenmesidir.

Cocuklugumuzda Star Trek dizisinde Captain Kirk'in cep telefonundan(!) "isinla beni Scotty" demesine ya da Terminator'un bir bakisinda Harley Davidson motorsikletin tum ozelliklerini aninda ogrenmesine hayran hayran bakardik. Isinlanma kismi hayal hala ama digerleri yavas yavas gerceklesiyor. Bir gun belki o da olur.

Sen de yorum yaz