Microsoft'tan XP'den vazgeçirecek yardım!

Microsoft, Windows XP'yi bırakmayanları Windows 8'e geçirmek için sonunda bunu da yapıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'tan Windows XP kullanan şirkete yardım!

Araştırmalara göre tüm bilgisayarların yüzde 37'sinde kullanılan Windows XP, yaklaşık 8 ay sonra güvenlik yamalarından yoksun kalacak. Windows XP'nin kullanım oranını destek tarihinin tamamlandığı 8 Nisan 2014'ten önce yüzde 10'un altına düşürmek isteyen Microsoft ise yeni bir girişimde daha bulundu.

Microsoft, yaptığı açıklamada büyük bir Japon sigorta şirketi olan Meiji Yasuda'ya Windows XP'den Windows 8'e geçişte yardım edeceğini söyledi. Yazılım devi, Japon şirkete özel üretilmiş Windows 8'li tabletler sağlayarak yardımda bulunacak. Eylül ayında başlayacak geçişin 30.000 kişiyi etkileyeceği söyleniyor.

Microsoft, Windows 8'li tabletler sayesinde satış çalışmalarının daha etkili olacağını ve tüketici deneyiminin iyileşeceğini söylüyor. Dahası Japonya merkezli sigorta şirketi, Windows 8 sayesinde kontratları daha hızlı işleyebilecek ve yazılı dökümantasyona olan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

Meiji Yasuda'nın Windows XP için geliştirdiği yazılımlar, yeni Fujitsu ürünlerinde de çalışacak. Bu uygulamalara, dijital belgeler geçiş işleminin bir parçası olarak, kalemle elektronik imza atabilme gibi yeni işlevler eklenecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Bırakına rtık XP ile uğraşmayı :)

Adiler. İstediğinizi yapın bırakmam.

bu bizi ilgilendirir mi ? hiç sanmıyorum...

zekasızlıkta son nokta.... XP

Bugün de biraz halk diliyle konuşayım: XP SP3'ten daha iyi bir işletim sistemi yok abisi yok! Güvenlik yamaları zaten hiçbir işe yaramıyor. Bugüne kadar Service Pack'ler dışında tek bir Windows güncelleştirmesi bile yapmadım. İhtiyaç yok abisi ihtiyaç yok! SP3 bize yeter! Yazılım arşivim de hazır. Tamamdır, 10 sene daha XP bizi götürür. O zaman kadar da Linux ve LibreOffice olağanüstü bir noktaya gelir. Yeni bir Windows almaya ihtiyaç kalmaz. Çok pahalı abiciğim çok pahalı! Üstüne üstlük yeni Windows'ların yanında bir de yeni bilgisayar almak gerekiyor. Neden alayım ki elimdekiler zaten işimi görüyor. Yeniler elimdekilerden farklı değil ki. Gelişme durmuş. İşletim sistemi, bilgisayar amaç değildir, araçtır. Forceboy'lar alsın! GTA'cı 15'lik çocuklar alsın! ---Şaka bir yana gerçekten de dişe dokunur birşey yok. Yine de Win9'u bekliyorum. Microsoft'un da fiyat kırmaktan başka şansı yok. Bu iş bu şekilde gitmez. Bu konuyla ilgili iki proje göndermiştim. Bu iki proje donanım ve yazılım sektörünü, aynı zamanda eski ürünler kullanan kullancıları rahatlatacaktır.---

hahah microsoft'a bak ya la :D

Ramim yetse 7 ye gecerim 8e niye geceyim.

MicropSoft bugün Xp ye yaptığını yarın öbür gün daha yeni işletim sistemi çıkardığnda bugün o çok beğendiğniz Win7 veya Win8'e karşı yine hep aynı yolu izleyecektir.Yani amaç iki yada üç yılda bir yeni işletim sistemi çıkarıp tüm kullanıcıların hep en son işletim sistemine geçmesini istiyor.Bence MicropSoftun yaptığı açgözlülük ne yani bir işetim sistemi hataları giderilerek yamalar ile olmuyormu tabiiki oluyor,ama MicropSoftun işine gelmez illah iki yada üç yılda herkes mecburen yeni işletim sistemi alacak,toprak doyursun aç gözlerini başka bir şey demiyorum.Tek umudum Google'ın bu işe artık daha sıkı bir şekilde sarılıp yeni işletim sistemi geliştirip son kullanıcıya ücretsiz veya uygun fiyata sunması.

xp nin desteği bitince mecbur win8 e geçilecek. Bu pc de güvenlik açığı olmuş olmamış banane diyen ev kullanıcıları için çokta önemli değil onlar devam edebilir xp ye ama büyük şirketler için destek çok önemli.

sistem yetmiyorsa ne yapsınlar? PC çöpe mi atsınlar??

@10 Ağu 2013 18:23 yenisini alsınlar çünkü destek bittikten sonra çıkacak bir açığın şirkete vereceği zarar daha büyük olabilir.

Tanıdığın bir çok aile de p4 işlemci var çift çekirdekli olan az w8 kaldıraca bilgisayar nerde

ya windows 7 hayat ve çok kiymetlidir.fakat windows 37% kulanan Acamiler,XP öldü El fate.

hiç sormadan internete bağlanıldığı an işletim sistemini devre dışı bırakacaksın 1 ayda süre vereceksin bak nasıl paşa paşa bırakıyorlar. Devrimle değil darbeyle bu xp durdurulur.

@10 Ağu 2013 21:10 Zorla yaptırımlarla bir yere varabileceğini düşünüyorsun, Yanılıyorsun...

@10 Ağu 2013 21:10 arkadaşım xp kullananlar da internetten Windows 8 indirip kurur bu işler darbeyle değil devrimle olur.

@10 Ağu 2013 21:10 desteğin kesilmesi en büyük darbeyi vuruyor zaten.

Chip okurlarının hepsi çok zengin galiba ,devamlı XP' i bırak 7 veya 8 al diyorlar zor bela bir bilgisayar almış pek çok insan var yani size göre her 3 yılda bir 300 - 350 TL microsofta' a para ayıralım işletim sistemi için, parayı sokaktan topluyoruz nasıl olsa...

@10 Ağu 2013 22:10 kolay yolu dene yasal olmak zorunda değilsin :)))

Microsoft eski işletim sistemini güncellemek yerine yeni bir işletim sistemi çıkarınca paragöz oluyor ama donanım üreticileri sizin aldığınız donanımı güncellemek yerine yenisini çıkarıp satınca problem yok tabii. Bende aynı fikri donanımda isterim o zaman. Snapdragon600 lü bir telefon aldıktan 2-3 ay sonra snapdragon800 lü model çıkmasın onun yerine benim telefonumu alıp bedavaya snapdragon800 lü modele güncellesinler ama öyle olmuyor işte...

ula arkadaş ağzı olan parası olan konuşuyor kaç kişinin yeni bilgisayar alacak parası var da bol keseden sallıyorsunuz tabii sizde para var çare var babanız nasıl olsa alıyor yenisini ya olmayan ne yapsın bu kadar bencil olmaya gerek yok. yada babanıza söyleyin XP kullananlarada yeni bir birgisayar alıp versin onlarda kullansın Windows 8 i

windows xp + advenced systemcare ultimate + linux kullanıyorum (interneti sadece linux ile kullanıyorum) kendisi güncelleme desteğini istediği gibi kesebilir!

linux a geç...kafafn rahat etsin ..biraz da bilgisayar öğrenmiş olursun...

sizde Pardus 2011.2 kurun onula MS'yi kıl edin...

bence microsoft işletim sistemini geliştirmesin bira hafifletip hızlandırsın win98 gibi hızlı olsun bedavadan pc dağıtsın bak nasıl win8 değil win10 a geçiyoruz demi en iyisi 100 dolara win8 i değilde pcyi versinler ben 3 tane alıyım

bu nasıl mantık? sanki sadece Windows varmış gibi yorum yazan MS köleleri var... Android x86 bile XP'den iyi... Pardus 2013 çok iyi onu kullanır özgür olurum...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play