Microsoft'tan Katlanan Ekranlı Telefon Patenti!

Katlanabilen, açıldığında bir tablete dönüşen ilginç bir konsept, Microsoft'un yeni bir patent başvurusunda göründü!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'tan Katlanan Ekranlı Telefon Patenti!

Microsoft, gelecekteki katlanabilen telefonlardan ipucu verebilecek bir patent başvurusunda bulundu. Patentte gösterilen cihaz, menteşelerinden açılarak tablete dönüşebiliyor.

MSPowerUser'ın paylaştığı patentteki cihazın üç farklı modu var: Cihazın kapalı olduğu "sıfır derece", düz biçimde açık olduğu "180 derece" ve tamamen açık olduğu "360 derece".

Tahmin yürütürsek 180 derece modunun tablet benzeri bir cihaz olacağını söyleyebiliriz. Ancak cihazın diğer modlarda nasıl bir işlevselliğe sahip olacağı açık değil. Sıfır derecede ekranın hiç görünmemesi ve 360 derecede iki yüzün ekranla kaplı olması ihtimaller arasında.

Elinizde her iki tarafında ekran olan bir cihaz, ekranın yarısı elinize bakacağından anlamsız gibi görünüyor. Ancak Apple'ın yeni iPhone'unun da arka yüzünde bir ekranla gelebileceği söyleniyor. Yani her yeri ekran olan telefonlar, akıllı telefonların bir sonraki büyük adımı olabilir.

Patent, 2009'da yayınlanan Productivity Future Vision videosundaki bir cihazı da çok andırıyor. Aşağıdaki videoda 2:07'de elinde tamamen ekrandan oluşan ve iki ayrı cihaza bölünebilen bir cihaz göreceksiniz. Patentteki cihazın bölünme gibi bir özelliği muhtemelen yok ancak patent, Microsoft'un bu fikir üzerinde bir süredir kafa yorduğunun bir işareti.

Productivity Future Vision (2009)Productivity Future Vision (2009)
Find out how technology could transform the way we get things done at school, at work, and in the home over the next 5 to 10 years. (Video release: 2009)

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play