Mozilla, eski Firefox'ları temizliyor!

Eğer halen eski bir Firefox sürümünü kullanıyorsanız, 30. sürümden sonra bunu yapamayabilirsiniz!

Mozilla, eski Firefox'ları temizliyor!

Mozilla, Firefox 30'dan itibaren güncelleme yöntemini değiştirmeyi planlıyor. Firefox 30'un 10 Haziran'da yayınlanması bekleniyor.

Mozilla mühendisi Benjamin Smedberg, 10 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, kullanıcıların bir kısmının halen güvenlik açığı bulunan eski sürümleri kullanmaya devam ettiğini, herkesin güncellemeleri almaları gerektiğini söyledi ve ekledi: "Her güncellemede, yüzde 2 Firefox kullanıcısı eski sürümde kalıyor."

Firefox'un 11. sürümden sonraki sürümleri için uygulanacak güncelleme yöntemi şu şekilde çalışacak: Mozilla, önce bir hotfix ile tüm eski sürümleri sessiz sedasız yamayacak. Bu hotfix sayesinde, kullanıcılar en son sürüm olan Firefox 30'a geçmeleri için uyarılmaya başlanacak. İlk seçenekte tarayıcı güncellemeyi indirecek ve bir dahaki açılışta, yeni pencerede "Güncelleme kurulsun mu?" diyerek onay alacak. Eğer kullanıcı açılan sekmeden "Güncellemeyi kullanmak istemiyorum." seçeneğini seçerse eski sürüme geri dönülecek. Yine de her yeni açılışta kullanıcı, güncellemeyi kurması için uyarılmaya devam edilecek.

İkinci seçenek ise, güncelleme daha indirilmeden onay alınması. Bu kez de kullanıcılar, yeni güncelleme olduğu konusunda uyarı alacak ve indirmek isteyip istemediklerini belirtecek. Bu seçenekte, kullanıcının her açılışta tekrar uyarılıp uyarılmayacağı ise henüz belli değil.

Önceki günlerde duyurulan DRM desteğinden sonra gelen bu güncelleme değişikliğine kullanıcıların nasıl bir tepki vereceği merak konusu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Aman boş iş her ne kadar beğensemde :(

ya da google gibi en basta bi kere izin isteyip arka planda googleupdate gibi istedigi gibi guncelleyebilecek

@22 May 2014 00:46 o var.. Ama kimse mozilla sync kurmayınca yapmıyor.. SYNC kurulu olduğunda her bilgisayar başladığında bunu test ediyor. Eğer güncelleme varsa siz normal çalışırken o arka pilanda sessizce yükler..

Live CD kullanan Linux dağıtımlarında genel web tarayıcı Firefox... nasıl engelliyecekler yada güncelletecekler?

22.05.2014 tarihi itibari ile 30.0 versiyonunu kullanıyorum. üstelik ben bu sürüme 16.05.2014 tarihinde geçiş yaptım siz nasıl 10 haziranı haberini veriyorsunuz anlayamadım ?

@mustafa2116 kullandığın sürüm beta olduğu içindir o...

@SR71BlackBird Haklısın ancak ben beta kurmuyorum o güncelliyor..

uyarılıyor ama yüklemiyorsan yine çıkıyor.. bizzat test ettim =D çok sinir bozucu

4.1, 4.2 gibi mantıklı sürüm numaraları yerine minik bir değişiklikte bile 30, 31 gibi gitmesi ne kadar saçma!

@22 May 2014 09:53 Saçmalık olarak gördüğün şeyin nedeni 30.00 dan sonraki noktada beta 30.00.00 sonraki noktada release 30.00.00.00 noktada ise yeni sürümlerinin ilk testlerini yapıyorlar.. bu nedenle 30-31-32 diye ilerliyor..

Beni beğenmeyen biri var fark ettim bu tek kişi olmalı çünkü tüm paylaşımlarımda iyi bişi desemde beğenmiyor.:D En azından yorum alanından beğenmedim yaz yine ziyaretci kla :D

Mozilla yeni sürüm yapacağına ilk önce tarayıcıyı hafif ve hızlı yapmanın yolunu arasın. 29.sürüm neredeyse PCyi kilitleyecek. Her sürüm bir öncekinden ağır, bu ne rezalet!, halbuki ne çok severdim firefox'u, yokmuydu 3. ve 4. sürümler, ışık hızında açılırdı.

Windows 8.1 and IE 11 ile uçuşlardayım. gerisi tırıvırıdır....

Yeniyi deniyim dedim pişman oldum önceki kadar hızlı değil ve CSS dosyalarında paso hatalı genelliklede siteleri açmıyor :(

biz profesyoneller herzaman firefox kullanıyoruz ve tavsiye ediyoruz şiddetle tavsiye ediyorum arkadaşlar

Sen de yorum yaz