Mozilla geliştiricileri son sürat ilerliyor

Firefox 4 tasarım çalışmaları hızla devam ediyor. Taslaklardan sonra şimdi sıra renkli görsellerde.

Firefox 4.0'da tasarım seçenekleri
Sekmeler altta mı olacak üstte mi olacak

Firefox 3.5 çıkalı çok olmadı ancak Firefox haberleri birbirini kovalıyor. Firefox 3.5.1 güncellemesi, Firefox 3.7'nin görsel geleceği derken Firefox 4.0 ile ilgili detaylar da ortaya çıktı. Daha önceki haberimizde yer verdiğimiz tasarım müsvettelerinin ardından elimize çok daha etkileyici görüntüler geçti. Yeni Mozilla Firefox 4.0 arayüzünü galerimizi ziyaret ederek görebilirsiniz.

Sergilenen iki ana sürümden birinde sekmeler adres çubuğunun altında yer alıyor. Diğerinde ise üstte görüntüleniyor. Üstteki sekmeler gayet temiz ve şık duruyor, ayrıca yer kazandırıyor. Bununla birlikte başlık çubuğunu ortadan kaldırıyor.

Wikipedia sayfasında yer alan bir fikir de yenileme, durdurma ve yükleme tuşlarını birleştiriyor. Duruma göre gereken işlevi yerine getiriyor. Firefox 4.0 arayüzü şimdiden çok daha basit, temiz ve verimli görünüyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

2.ci resim chrome u andırdı

Üstte mi olacak altta mı olacak sekmeler bi karar vermesi lazım mozillanın,bence seceneklerde bununla ilgili bir ayar olsa sekmeleri üstte göster ve altta göster şeklinde daha güzel olur.Ayrıca Firefox 4.0 Full Aero görünümüde oldukça hoş ama 4.0 çıktıktan sonra her gün yeni bir sürümle uğraşmak yerine 4.0 üzerindeki açıkları vb. şeylere uğraşsalar daha iyi olur.Hangi sürümü kullanacağımızı şaşırdık artık (!)

Google chrome'a benzetmişler :P :D

bence Mozilla firefox 4 ile çağa uyum sağlayan en iyi tarayıcı olacak..

açık kaynak kodlu bi yazılıma hatta dünya devi bi internet tarayıcısına window'un areo görüntüsü hiç yakışmamış

Tarayıcı, Firefox'tur!

çok güzel olmuş

Mozilla Güzeldir Belki Ama Opera'dan Vazgeçemiyorum =)

Bence sekmelerin altta olması daha iyi, tabii farklı düşünenler için bir ayar olabilir.

Firefox'a Aero yakışmış bence.
Aero'yu beğenmeyen olursa tema kullanabilir :)

firefox 3.5.3.5.1 pc gözzle görüülür zorlama yapıyor hızı güzel ama pc yi yoruyor.

3.5'tan sonra Mozilla'ya bir hâller oldu. Hep yeni şeyler, yeni fikirler. IE'nin elinde olan pazarı alacak 1-2 yıla kadar. Arkandayız Mozilla.

Ya lütfen ellerini biraz çabuk tutsunlar, Firefox sevdiğim için 3.5.1 ile resmen savaşarak kullanıyorum. 3.5.2 Beta da aynı...Lütfen biraz çabuk, diğerleri daha hızlı...Logolarında Mozilla diğer türlerine göre daha hızlı gözüküyor oysa. Her gün yeni sürüm haberi ama yeni sürüm gelemedi gitti. Daha çok bekler miyiz? Çıkış tarihini bilen arkadaş var mı?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir