Mozilla, Thunderbird için yeni yuva arıyor!

Firefox'un geliştiricisi Mozilla, bir döneme damga vuran önemli yazılımı devretmeye hazırlanıyor!

  • Onur Seven
Mozilla, Thunderbird için yeni yuva arıyor!

Mozilla Vakfı, Firefox ve diğer ürünlerine yoğunlaşmak amacıyla 2012 yılından beri Thunderbird posta istemcisini geliştirmeyi bir kenara bırakmış, projeyi çoğunlukla gönüllü yazılımcılar devam ettirmişti.

Kararın arkasındaki neden olarak ise web tabanlı alternatiflerin popülaritesinin artmasıydı. O günden beri Thunderbird kendi halinde çalışan ve kullanıcılarını üzmeyen bir program olarak hayatına devam ediyor.

Vakıf başkanı Mitchell Baker 2012 yılında "Kendimizi şunu soruyorduk: Thunderbird gelişim kaynağı mı, günümüz internet hayatında bir lider mi? Yoksa halihazırda müşterilerin isteğini karşılayabilen oturmuş bir program mı ?" ifadesini içeren bir blog yazısı kaleme almıştı.

Baker Thunderbird'ü hayatının geçmiş büyük bölümünü organize etmek için halen kullandığını belirtirken, yakında zamanda Mozilla forumlarında yaptığı bir açıklamayla, e-posta istemcisinin Mozilla dışında bir kaynak tarafından desteklenmesinin vaktinin geldiğini söylüyor.

"Şu andaki durum pek de stabil değil ve artık ciddi olarak Firefox ve Thunderbird'in birbirinden ayrıldığı bir geçiş için çalışmalıyız"

Firefox ve Thunderbird uzun zamandır birlikte yazılım desteği alırken, Firefox programcılarının ne ölçüde destek vermesi gerektiği ise belirsiz. "İki program arasındaki bu kaynak rekabeti projeyi de olumsuz etkiliyor" diyor Baker.

Vakıf içerisinde bulunan önemli bir kısım da Firefox'un alanında önemli etki bırakabilecek bir program olduğu ve bu yüzden ilginin tamamen tarayıcı üzerinde yoğunlaşması gerektiği konusunda hemfikir görünüyor.

Baker: "Thunderbird Mozilla tarafından böylesi bir rol oynamanın uzağında görünüyor. Bugün görüyoruz ki Thunderbird geliştiricileri, çekirdek Mozilla sistemleri ve teknolojilerine ayak uydurabilmesi için çok fazla zaman harcıyor. Tabi bu sırada Firefox ve platform mühendisleri Thunderbird için vergi ödemeye de devam ediyor" diyor.

Son haberler Mozilla'nın Thunderbird'i dışarıdan bir organizasyona devretmeye hazırlandığını gösteriyor.

Baker'ın son görüşlerinin ardından açıklama yapan uygulama yöneticisi Mark Surman "Thunderbird'i desteklemeyi planlayan bir organizasyon var"  şeklinde açıklamada bulundu.

Vakıf başkanı Baker ise Thunderbird'in gelişimini sürdürebileceği "legal ve finansal yuvasına" geçtiğinden emin olmak istediğini yazdı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Google'dan gelen reklam pastası gelirlerinin kesildiğini 3 gün önce okumuştuk. Ben Mozilla'nın basına verdiği demecin gerçeği yansıtmadığını mali krizin eşiğinde olduklarını 1/3 kullanıcılarını kaybettiklerini yazdığımda, bir katılımcı kendi ifadesi ile ''mantıklı gelişim gösteriyorlar'' diyerek karşı gelmişti. İşte bariz örnek, Thunderbird'de gözden çıkarmışlar, ne diyelim küçülerek mantıklı gelişim gösteriyorlar mı yoksa lami cimi yok finansal darboğaz mı? Çanlar Mozilla için çalıyor!

Mozilla'nın Google ile arasını bozması gereksizdir. Tabii ki arkaplanda neler döndüğünü bilmeden bu sözü sarfediyorum ama durup dururken kimseyi kaybetme lüksümüz olamaz. Thunderbird ise, stabilite ve karakter kodlama sorununa haiz bir yazılım ama bu sorunların nedeni Mozilla'nın Thunderbird'e gerekli özeni göstermemesidir. Ben bunların çözülemeyecek sorunlar olduğunu düşünmüyorum. E-posta iletişiminde Web tabanlı uygulamalar tercih edilmekte ama hiçbiri güçlü bir client'ın yerini tutamaz...

Thunderbird olağanüstü bir yol haritası ve gerekli özen ile yoluna devam etmesi gereken bir yazılımdır. Ben de 2 senedir Thunderbird kullanıyorum ve ufak tefek sorunlar hariç Thunderbird'ten memnunum. Thunderbird'ün Android Versiyonu'nun bile şimdiye kadar çoktan çıkması gerekirdi. Sorun Mozilla'nın Thunderbird'e gerekli ilgiyi göstermemesidir. Mozilla devam etmeyecekse, umarım Thunderbird onu koruyup geliştirebilecek bir organizasyona devredilir. En önemli FREE e-mail client'ı kaybetmemeliyiz..

Thunderbird için yuva mı arıyor? Bu ne ya, Mozilla utanmasa cami önüne bırakacak, böyle giderse kendine yuva arasın, en uygun yer sanal mezarlık!

Mozilla vakfı çok yanlış bir hamle yapıyor. Benim gibi insanlar en güvenli e posta istemcisi olarak Thunderbird'ü görüp - kullanıyorken yazılımın başka bir firmaya satılması, yazılım üzerindeki güven duygusunu yıkacaktır. Kaynak yönetimi bahanesiyle yapılan bu hamle mantıksızdır ve insanların vakfa olan güvenini de sarsacaktır ! Vakfın yönetim kademesinde değişiklik yapılması şart görünüyor. Bu yönetimin gönüllülerin desteğini doğru kullanamamak gibi bir çok hatası var ! Bilge Baykuş

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play