Natal oyun piyasasına neler getirecek?

Microsoft, Natal'ı geniş bir şekilde tanıtmaya hazırlanıyor. Peki Natal neler getiriyor?

  • Gökay Özbudak
Natal ile gamepadlere son!
Natal oyun dünyasından herkesi heyecanlandırıyor...

Artık E3'ün başlamasına sayılı günler kala, gözler Microsoft'un çok beklenen Natal'ına çevrildi. Dünya çapında 40 milyon satan Xbox 360'ın satış rakamları, Playstation 3'ün fiyatının biraz düşmesiyle ve yeni modelinin çıkmasıyla biraz azalmaya başlamıştı. İşte Microsoft, Natal ile bunu tersine çevirmeyi umuyor. Peki ne bu Natal ve oyun dünyasına ne getirecek?

Öncelikle en büyük avantajı, bir oyun kontrol cihazi gerektirmeyecek olması. Daha önceki gösterimlerde de görüldüğü üzere Natal ile her hareket serbest olacak. İnsan vücudundaki 48 iskelet noktasını algılayan Natal ile parmak uçlarınızı oynatmanız bile cihaz tarafından algılanacak.

Bir başka avantajı ise, konsol oyunlarını çocukların ya da yalnızca oyun severlerin elinden alıp bir aile veya grup eğlencesi haline getirmesi. Bu konuda Microsoft, Nintendo'dan bayağı ders almış gibi görünüyor. Basit oyun kontrolleri sayesinde, babanız, anneniz veya kız arkadaşınız Natal'a göz koyabilir, bizden söylemesi.

Oyun yapımcıları heyecanlı

Ailenizle oyunlar oynayabilirsiniz ama asıl oyun fanatiklerini heyecanlnadıran, tek kişilik macera oyunları...

Tabii ki bu teknoloji yalnızca oyun severleri ve Microsoft'u değil aynı zamanda oyun geliştiricilerini de heyecanlandırmış durumda. Birçok oyun geliştiricisi, bu teknolojiyle beraber yapacaklarını çoktan düşünmeye başlamış bile. Microsoft şimdiden Activision, Capcom, Disney, EA, Konami, MTV, Namco Bandai, Sega, Square Enix, THQ ve Ubisoft'un desteğini aldığını söylüyor. Destek veren firmalara bakıldığında, Natal ile yalnızca resim boyama oyunları oynamayacağımızı tahmin ediyoruz.

Natal ile oyun oynarken, kan ter içinde kalacağını düşünenler için ise Microsoft hem oyun kontrol cihazlarını hem de Natal'ın hareket algılayıcılarını birleştiriyor. Microsoft, bazı FPS oyunlarında yalnızca oturarak ve gamepad ile oynarken bile bazı hareketlerin algılanacağını söylüyor. Natal'ın ayrıca ses de tanıyabildiğini hatırlatmakta fayda var. Yani bir futbol oyunu oynarken oyuncu değiştirirken oyuncunun adını söylemeniz yeterli olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Konferansı canlı izleyebilirsiniz saat 8'de:

e3.gamespot.com/press-conference/?tag=content_nav%3Bvideo%3Bpress-conferences?ttag=mktg_e32010_email2pressconferences

elektro manyetik alan yapmıyorsa güzel bir icat olacak.

Çok heyecen verici bir haber ama 1000 dolardan aşağı olmaz heralde fiyatı.

çok güzel bir alet. fiyatı uygun, ve oynanacak oyun sayısı çok olursa çok satar kesinlikle. umarım eski sürüm oyunlara izin verir

www.gametrailers.com/e3/livefeed/microsoft

Bu arada Natal ın adı da belli oldu: Kinect

Gerçekten çok merak uyandırıcı ve bayağıda merak ettim anlatılan türde bir cihaz olursa kesinlikle oyun oynamanın zevki bambaşka olacaktır.. :)

arkadaşlar bu natal yorucu iş insanı ter içinde bırakır ve zevkli bir yanı olacağına sanmıyorum tam tersi sıkıcı olabilir ama bir gün natala 3D/3B teknolojisi eklenirse ve gözlükleri taktığın zaman kendini oyunun içinde hissedersen yani odanın içi göünmeyecek etrafa 3d efektler olacak gözlükler sayesinde o zaman natal hem çok satar hem devrim olur ...

"Yani bir futbol oyunu oynarken oyuncu değiştirirken oyuncunun adını söylemeniz yeterli olabilir."

waow!!!

Microsoft sayesinde artık insanlar oturarak oyun oynayıp şişmanlamayacaklar. Mükemmel.

Microsoft sayesinde artık insanlar oturarak oyun oynayıp şişmanlamayacaklar. Mükemmel.
Bugün 00:11
--------------
Tam aksine spor oyunlarıyla zayıflaması bile mümkün.Herşey oturarak yapılmıyor...

Yeni Xbox 360'in fiyatı belli oldu: $299

Sen de yorum yaz