Neden Windows 8'i düşünelim?

Windows 7'ye daha yeni geçmişken Windows 8'i düşünmek için iyi bir neden var mı? Araştırdık...

  • Ali Güngör

Windows Vista'nın yüksek donanım ihtiyaçları yüzünden başarısız olması Windows XP'nin ömrünü uzattı. Bu da Windows sürüm yükseltme döngüsünü tüketiciler için bozdu.

XP'nin çok yaşlanmasıyla birlikte kullanıcıların imdadına yeni teknolojileri barındıran, hızlı ve kullanışlı Windows 7 yetişti. Windows 7 satışları 150.000.000'u aştı ve inanılmaz bir hızla sürüyor. Yani Windows 7, yeni bir Windows XP oldu, hatta daha da ötesi olmayı başardı.

Şimdi Microsoft resmi açıklama yapmasa da Windows 8 ile ilgili sızan bilgiler kafa kurcalıyor. Windows 8, 7'den iyi olsa bile daha Windows 7'ye geçeli kısa bir süre olmuşken, bundan 2 ya da 4 yıl sonra kullanıcıların elini cebine tekrar atması pek de kolay görünmüyor.

Microsoft'un Windows 8 planları...

Windows 8 şüphesiz daha önceki Windows'lar gibi daha iyi ve yeni teknolojiler barındıracak; hatta belki de şaşırtıcı derecede farklı olacak. Ancak bunun kendini kanıtlamış, iyi çalışan ve parası ödenmiş Windows 7'nin gelecekte yerini alıp alamayacağı büyük bir soru işaretinden ibaret.

Buradaki haberimizde, Windows 8 söylentilerinin Windows 7'ye verdiği zararlardan bahsetmiştik. Microsoft da büyük ihtimalle bu durumun farkında ve yaptığı açıklamalarda, "Windows 8'i boşuna beklemeyin" mesajını vermeye çalışıyor. Aynı doğrultuda, Windows 8 hakkında açıklama yapmaktan da kaçındığını görebiliyoruz. Son dönemde ortaya çıkan Windows 8 haberleri de doğrudan Microsoft'tan gelmiyor. Tüm haberler, sızan birkaç belge ve tahminler doğrultusunda hazırlanıyor.

Kısacası Microsoft'un Windows 8 için hiç de acelesi olmadığını söylemek yanlış olmaz. Söylentilerin aksine, yakın gelecekte yeni bir Windows görebileceğimizi de pek zannetmiyoruz. Zaten Microsoft'un böyle bir planı olması da gerçekçi değil; halen müthiş satış rakamlarına imza atan bir Windows 7 varken, yeni Windows'u hızla piyasaya sürmek pek de gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

vistadaki kullanıcı arayüzü sıkıntıları 7 de de var.8 çıkarsada böyle olacak tahminen.zaten vistaya tam alışamadan 7 yi çıkardılar.bunların hepsi görsellik için.en iyisi ve kullanışlısı hala XP.bence yeni işletim sistemi çıkarcaklarına xp yi geliştirselerdi .ok daha iyi olcaktı

Ben apple hayranı biriyim ve micsosotun 7 rakamıyla gerçekten buyuk sinerji yakaladığını düşünüyorm şu an microsoft mobile 7 ile iyi iş çıkaracak win 7 zateb güzel ama tabletlere ve netbooklara özel tamamiyle yeni kullanıcı ara yüzü farrklı olan bir işletim sistemi yapması lazım onuda yaparsa ipade rakibi çıkar ve ipad ucuzlar :)

Windows 8 yaklaşık 5,5 sene sonra ortaya çıkacak. Bu süre zarfında ise Windows 7 üzerine ek modüller geliştirilerek, farklı bir işletim sistemi haline getirilecek, yani benzetme olarak düşünürsek Windows 7.5 gibi olacak ve gayet de başarılı olacak...!!!

Windows 7' nin en büyük görevi, 32 - 64 bit geçiş köprüsü olmasıdır ve Microsoft' un iç planlamalarında da bu yol haritası olarak maddeler arasında belirtilmiş.

Win 8 ' in çıkması uzun sürecek, zaten herkes bir anda yükleyemeyecek, özellikle de tek çekirdekli eski makinalarda ve celeron' larda bir işe yaramayacak, minimum 4 çekirdek üzerinde çalışmak üzere tasarlanıyor...

ayrıca anakartların uğrayacağı değişiklikler yüzünden, şu anda ki makinalarda da çalışmama riskleri var. Aslında daha bir sürü sebep var, ama gzel sebepler bunlar...

bence de bir mahsuru yok, zaten Win 7 çok başarılı...

saygılarımla...

insanoğlu sürekli tüketmek istiyor.. bu nasıl bir iştir anlamadım?

boş işlerle uğraşılıyor şuanda windows 8 de olması düşünülen özelliklerin hepsi hem vista hemde 7 üzerinde kullanmak mümkündür. tabiki nasıl win 8 bu tip özellikler için belirli donanım şartı koşuyorsa aynısı win7 ve win8 içinde gerekli. ses tanimlama vista zamanından beri var face to face oda var boş boş işler ile uğraşıp boyama ile uğraşıyorsunuz bu saydıklarınız benim içimdeki iştahı bile kabartmıyor.

sadece ortalık bulandırıp milletin aklını karıştırıyorsunuz. bu çok bahsettiğiniz hızlı işlem yapma olayınlan birlikte yeni bir dosya biçimide gelebilir fat, fat32, ntfs, ntfs 2.0 , ??, bu noktada ntfs' in çok daha gelişmiş bir sürümü yada winfs te gelebilir çünkü başlangıcı ne kadar optimize ederlerse etsin diğer işlemler için gelişmiş bir veritabanı yani format biçimi şart.

böle iş mi olur windows 7 bitti artık windows 8 in çalışmalarına başlanıp
M1,M2,ALPHA,BETA,RC,RTM,FINAL seklinde çalışma sunması lazım...

edipçiftçi ilk defa doğru bişey yazmış gibi gözüküor :XD ama windows 8 in çıkması beni hayal kırıklığına uğratır tabikide yeni bir işletim sisteminin çıkmasını isterim ama burdada söz konusu olan para ben yine bir işletim sistemi için 250 tl veremem.Halbuki maclerde böyle deil 10 dolları olan yükseltio

her işletim sisteminde sıfır donanım çekmek zorunda kalacaksak işimiz var. cicili bicili olmasına gerek yok. fonksiyonelliğini arttırın yeter. kamerayla beni tanımasada olur. akrabam değil tanıdığım değil. :)

3 yıllık makinam var ve kasmadan win 7 çalıştırıyorlar. Babamda ise 4 senelik o dönme iç.in orta seviye bir makina var. Win 7 de kasıyor epey. Linux kurduktan sonra ne kasma ne birşey. Linux on senelik makina da bile uçar herhalde.
Microsoft sanki donanım üreticilerini kollamak için özellikle makinayı kasan programlar yapıyor.

minimum 4 çekirdek üzerinde çalışmak üzere tasarlanıyor...
--------------
uyusun da büyüsün edipp tıpış tıpış yürüsün edipp

Arkadaşlar biliyorum konu ile alakasız olacak ama, windows 7`nin 7 ismi nereden geliyor?

edip çiftçinin yorumuna bakıyorumda sanki microsoftun halkla ilişkiler müdürü, tamamını kendi tasarlıyor, donanım üreticilerine direktifler veriyor. YAVAŞ edip YAVAŞ :D

Arkadaşlar biliyorum konu ile alakasız olacak ama, windows 7`nin 7 ismi nereden geliyor?
------
Windows'un ilk sürümünden sayarsak Windows 7, 7. sürüm oluyor.
Windows XP 5., Vista 6.ydı. Gerisinde de 2000,Me, 98,95,3.1 falan var.

Arkadaşlar biliyorum konu ile alakasız olacak ama, windows 7`nin 7 ismi nereden geliyor?
------
Windows'un ilk sürümünden sayarsak Windows 7, 7. sürüm oluyor.
Windows XP 5., Vista 6.ydı. Gerisinde de 2000,Me, 98,95,3.1 falan var.
------
Yanlış. Windows 7'nin ismi, versiyon numarası olarak 6.0 olan Vista'dan tamamen farklı ve yeni bir işletim sistemi olduğunu vurgulayabilmek için, bir pazarlama stratejisi olarak konuldu. Komut satırına "ver" komutu yazarak windows'unuzun versiyonunu görebilirsiniz. Windows 7, versiyon 6.1'dir, yani Vista'nın kapsamlı bir Service Pack uygulanmış hali de diyebiliriz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play