Netbook satışı MS'i neden endişelendiriyor?

Netbook satışlarının artması bilgisayar sektörünü sevindiriyor; ama Microsoft böyle düşünmüyor...

  • Selim Öztürk
Netbook satışı MS'yi neden endişelendiriyor?
Microsoft, artan netbook satışlarından pek hoşnut değil.

Bilgisayarların günümüzde artık giderek mobilleştiğini ve masaüstü bilgisayarların yerini iyiden iyiye laptop'lara bıraktığını rahatça söyleyebiliriz. Notebook'ların ardından daha mütevazi bir donanıma sahip olan mini-notebook'ların pazara sürülmesiyle birlikte daha mütevazi ve uygun fiyatlı bir taşınabilir bilgisayar edinmek isteyen kullanıcılar, tercihlerini netbook'tan yana kullanmaya başladı. Ancak netbook'ların pazara sürülmesi ve satışlarının gün geçtikçe artması aslında herkesin çıkarına değil.

Microsoft'tan geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama, netbook satışlarının Microsoft'u nasıl kaygılandırdığını adeta gözler önüne serdi. Güçlü donanımsal özelliklere sahip laptop'lar yerine artık kullanıcıların netbook'lara yöneldiğini açıklayan Microsoft, netbook satışlarının artmasının yazılımlarından elde ettiği gelire darbe vurduğunu vurguladı.

Peki ama netbook'ların satışının artmasıyla Microsoft'un bu durumdan olumsuz etkilenmesi nasıl mümkün olabiliyor?

Linux'lu netbook'lar MS'ye yaramıyor

Microsoft, Windows 7 ile birlikte bu durumun kendi lehine döneceğinden oldukça emin.

Aslında bu sorunun cevabı gayet açık: Netbook'ların azımsanmayacak bir bölümü Linux işletim sistemiyle beraber geliyor. Bu da Microsoft'un Windows işletim sistemlerinin ve hatta Office yazılımlarının satışını ciddi bir oranda sekteye uğratıyor. Laptop'larda böyle bir problemle karşılaşmayan ve yazılımlarını bu taşınabilir bilgisayarlarla kolayca bilgisayar üreticilerine ve kullanıcılara pazarlayabilen Microsoft, söz konusu netbook olduğunda aynı imkandan faydalanamıyor.

Microsoft'un Windows 7'yi böylesine çabuk bir şekilde kullanıcılarına sunmak istemesi de işte tam bu noktada biraz daha iyi anlaşılabiliyor; zira Windows 7'nin özel bir sürümü netbook'larla tam uyumlu olarak çalışabiliyor ve bu yeni işletim sistemiyle Microsoft, bu problemi ortadan kaldıracağına inanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

netbook kullanıp da windows'a niye lisans parası vereyim :( linux oldukça yeterli .

Olur canım herkes Microsoft alacak diye Uluslararası bir sözleşme varya. Bu habare çok sevindim artık kurtulmanın zamanı geldi Microsoft tekelciliğinin.

düşürsünler fiyatlarını hemen alırım ne dedem 500 dolarlar 400 dolarlar milyarlarca kışı alıyor bide fiyatı düşür dünyadakı herkes korsana hayır yapar orjanal alır emınım kı cook kışı alırrrr

ms yakında batıcakmı ne oldu herşeyde şüpe duymaya başladı

Ya adamlar yıllardır dunyayı somuruyor bide cıkmıs simdi utanmadan darbe yedik diyor :)) gulerler microsoft ona!

Microsoft batarsa Lınux var kapı gıbı :D:Dbırazda lınux koseyı donsun

"Olur canım herkes Microsoft alacak diye Uluslararası bir sözleşme varya. Bu habare çok sevindim artık kurtulmanın zamanı geldi Microsoft tekelciliğinin."

katılıyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play