Netbook satışı MS'i neden endişelendiriyor?

Netbook satışlarının artması bilgisayar sektörünü sevindiriyor; ama Microsoft böyle düşünmüyor...

Microsoft'un kabusu!

Bilgisayarların günümüzde artık giderek mobilleştiğini ve masaüstü bilgisayarların yerini iyiden iyiye laptop'lara bıraktığını rahatça söyleyebiliriz. Notebook'ların ardından daha mütevazi bir donanıma sahip olan mini-notebook'ların pazara sürülmesiyle birlikte daha mütevazi ve uygun fiyatlı bir taşınabilir bilgisayar edinmek isteyen kullanıcılar, tercihlerini netbook'tan yana kullanmaya başladı. Ancak netbook'ların pazara sürülmesi ve satışlarının gün geçtikçe artması aslında herkesin çıkarına değil.

Microsoft'tan geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama, netbook satışlarının Microsoft'u nasıl kaygılandırdığını adeta gözler önüne serdi. Güçlü donanımsal özelliklere sahip laptop'lar yerine artık kullanıcıların netbook'lara yöneldiğini açıklayan Microsoft, netbook satışlarının artmasının yazılımlarından elde ettiği gelire darbe vurduğunu vurguladı.

Peki ama netbook'ların satışının artmasıyla Microsoft'un bu durumdan olumsuz etkilenmesi nasıl mümkün olabiliyor?

Linux'lu netbook'lar MS'ye yaramıyor

Linux'lu netbook'lar MS'ye yaramıyor
Microsoft, Windows 7 ile birlikte bu durumun kendi lehine döneceğinden oldukça emin.

Aslında bu sorunun cevabı gayet açık: Netbook'ların azımsanmayacak bir bölümü Linux işletim sistemiyle beraber geliyor. Bu da Microsoft'un Windows işletim sistemlerinin ve hatta Office yazılımlarının satışını ciddi bir oranda sekteye uğratıyor. Laptop'larda böyle bir problemle karşılaşmayan ve yazılımlarını bu taşınabilir bilgisayarlarla kolayca bilgisayar üreticilerine ve kullanıcılara pazarlayabilen Microsoft, söz konusu netbook olduğunda aynı imkandan faydalanamıyor.

Microsoft'un Windows 7'yi böylesine çabuk bir şekilde kullanıcılarına sunmak istemesi de işte tam bu noktada biraz daha iyi anlaşılabiliyor; zira Windows 7'nin özel bir sürümü netbook'larla tam uyumlu olarak çalışabiliyor ve bu yeni işletim sistemiyle Microsoft, bu problemi ortadan kaldıracağına inanıyor.

Okuyucu Yorumları