NIS 2009 kullanıcılara ne vaadediyor?

Norton Internet Security 2009'a ilk bakış: Acaba bu sefer Norton vaat ettiklerini başarabildi mi?

Yakın inceleme: NIS 2009
Norton Internet Security 2009'un en büyük getirisi kullanıcıların maksimum güvenliğini sağlarken performans kaybı yaşamalarını engelleyebilmesi.

Çağımızın vazgeçilmez bir gereksinimi olan ve yıldan yıla kullanım alanı genişleyen internet, aynı zamanda geçmişten bugüne bakıldığında daha tehlikeli bir platform haline geldi. İnternetin içerdiği bu riskleri bertaraf etmek için ise çeşitli güvenlik yazılımları geliştiriliyor.

Virüsler, spy'lar, spam'lar, trojan'ler, malware'ler, adware'ler ve daha nice zararlıların karşısına dikilen ve onları kullanıcıların PC'sinde tespit edip en az zararla sistemden kaldırmaya çalışan güvenlik yazılımları, her kullanıcının bilgisayarında bulundurması gereken yazılımların başında yer alır.

Hal böyle olunca, kullanıcıların bu yöndeki ihtiyaçlarını gidermek adına birçok güvenlik yazılımına rastlamak mümkün. Norton'dan Nod32'ye, avast'tan Avira'ya, Kaspersky'dan AVG'ye kadar geniş yelpazede bulabileceğiniz güvenlik yazılımları, PC'lerin güvenliğini maksimum seviyede sağlamaya çalışırlar.

Ancak güvenlik yazılımlarının birçoğu ücrete tabidir. Ücretsiz olan deneme sürümleri ise ya kısa süreli kullanım içindir, ya da ücretli olan sürümüne göre birçok özelliği içerisinde barındırmıyordur. Bu nedenle güvenlik yazılımları arasında tercih yaparken sadece işini iyi yapmasına değil, bu gibi noktalara da dikkat edilmesi gerekir.

Dünyanın tercihi: Norton

Symantec'in geliştirdiği Norton bilinen en iyi güvenlik yazılımlarının başında yer alıyor. Bugün dünya geneline bakıldığında milyonlarca kullanıcı tarafından bu yazılımın kullanıldığı rahatça söylenebilir.

Geçtiğimiz haftalarda beta sürümü yayınlanan Norton Internet Security 2009, önceki sürümlere göre getirdiği farklı özellikleriyle dikkat çekiyor.

Symantec'in son sürüm Norton'dan beklediği en önemli şey ise hiç şüphesiz kullanıcının performansından ödün vermeden Norton'u rahatça ve güven içinde kullanabilmesi. Sonbaharda kullanıcılara sunulması beklenen NIS 2009, en hızlı ve sık güncellenen güncellenen güvenlik yazılımlarından biri.

Symantec'den geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamada, her ay yüzbinlerce Norton kullanıcısının Norton teknik destek'ten faydalandığı ifade edildi. 512MB RAM belleği olan bir sistemde mevcut belleğin %40'ını kullanan Norton, 1GB RAM söz konusu olduğunda mevcut belleğin %57'si ile çalışmaktadır.
Şimdi isterseniz Norton Internet Security 2009 (NIS) yazılımının beta sürümünü daha yakından tanımaya çalışalım.

NIS 2009 ile performans artışı

İlk yükleme zamanına baktığımızda, Norton Internet Security 2009'un 2008 sürümüne göre çok daha hızlı bir şekilde sisteme yüklendiğini söyleyebiliriz. Yaklaşık 30 dakikada sisteme kurulumu tamamlanan ve kullanıcılarını fazlasıyla bekleten NIS 2008'e göre NIS 2009'un sisteme kurulması, kullanıcının en fazla 5 ila 6 dakikasını alıyor.

Kullanıcı, NIS 2009 ile sistemi tamamen taratmak istediğinde ise tarama işlemi yaklaşık 2 saat sürüyor.

Ancak Norton'un asıl sıkıntı çektiği konu PC'lerin güvenliğini sağlarken kullanıcıların performansının da yazılımlarından olumsuz yönde etkilenmesiydi.

Symactec'in daha önce yaptırdığı bir araştırma da bu durumu doğrular nitelikte: Norton kullanıcılarının %39'u performans kaybından şikayet ederken, %28'i yazılımın işlevselliğini, %23'ü ise yazılımın fiyatını cazip bulmadıklarını belirttiler.

Bu nedenle performans kaybını en aza indirgemek isteyen ve kullanıcıların bu yöndeki şikayetlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan Symantec, NIS 2009'da önceki sürümlere nazaran bir değişikliğe giderek yazılımın ana penceresinde, Norton'un CPU'nun ne kadarını kullandığını gösteren bir bölüm eklenmiş.

Norton Insight

NIS 2009'daki bu performans artışının en önemli etkenlerinden biri, yeni sürüm Norton'a eklenen 'Norton Insight' fonksiyonu.

Güvenli görülen dosyaları tarama işleminden geçirmeyen ve şüpheli dosyalar üzerinde yoğunlaşan NIS 2009, böylece gereksiz performans kaybının da önüne geçmiş oluyor.

Güvenilir dosyalar ise şöyle belirleniyor: Her PC'de bulunan ve genel olarak tehdit unsuru içermeyen dosyalar NIS tarafından 'güvenli' görülerek tarama işlemine tabi tutulmuyor. Bunun anlamı ise ciddi bir performans artışı demek; zira Symantec'in hesaplarına göre NIS, artık dosyaların neredeyse %65'ini taramayacak.

Norton Process Trust penceresinde grafiksel olarak kullanıcılara bu konuda bilgi verilirken, sistemde bulunan dosyaların ne kadarının tarama işleminden geçeceğini de bu şekilde öğrenebilmek mümkün.

Norton Silent Mode

Symantec'in NIS 2009 ile beraber kullanıcılara sunduğu bir diğer yeni fonksiyon ise 'silent mode' yani 'sessiz mod'.

Bu özelliğin NIS'e eklenmesindeki en büyük neden özellikle kullanıcının oyun oynarken ya da film izlerken Norton'dan gelecek herhangi bir uyarının kullanıcıyı rahatsız etmesinin önüne geçmek.

Diğer bir deyişle kullanıcılar, Norton'un uyarılarını bir süre için görmek istemediklerinde 'Silent Mode' fonksiyonunu kullanarak Norton'dan gelecek herhangi bir uyarı ve güncellemenin kullanıcıyı rahatsız etmesinin önüne geçebilecek.

Sonuç olarak NIS 2009'a genel olarak bakıldığında, özellikle kullanıcıların performans kaybını azaltmak isteyen Symantec'in NIS 2009 ile çokça şikayet aldığı 'performans' probleminden sıyrıldığı söylenebilir.

Risk Impact & Security History

Onarma özelliği NIS 2008 ile kıyaslandığında ise NIS 2009 kullanıcılara pek bir yenilik getirmiyor. Belirlenen riskleri kullanıcılara gösteren ve önerilerini sunan Norton, önceki sürümlerde olduğu gibi kullanıcıların tek bir tıklama yapması ile harekete geçiyor.

Web tabanlı saldırılara karşılık tarayıcı koruması da bulunan NIS 2009, kişi tabanlı malware denetleyicisiyle de gerçek zamanlı koruma sağlayabiliyor. Risk Impact penceresi ise sistem performansı ve kullanıcıların gizliliği üzerinde herhangi bir riskin olup olmadığını kullanıcılara bir özet rapor vererek bildiriyor.

Security History (Geçmiş) ise Norton'un gerçekleştirmiş olduğunu aktiviteleri kullanıcılara gösteren bir günlük şeklinde de değerlendirilebilir. Alınan ve gönderilen byte'lar, geçen zaman, hangi portların kullanıldığı gibi bilgiler bu bölümde yer alır.

Resolved Security Risks (Giderilen Riskler), Scan Results (Tarama Sonuçları) ve Firewall Network gibi log'ları da içerisinde barındıran NIS 2009'u kullanan standart bir ev kullanıcısının bu sonuçlar ne yapacağını hayal etmek güç olsa da, Symantec'in güvenlik anlamında Norton'u bu yeni sürümüyle birlikte fazlasıyla donattığını kolayca söyleyebiliriz.

Norton Kimlik Koruma

NIS 2009'da yer alan ve diğer sürümlerde bulunmayan bir diğer yeni özellik ise Identity Safe; yani Kimlik Koruması.

NIS 2009'un bu özelliği, bankacılık işlemleri, alış-veriş ve online oyunlardaki bilgileri gibi bireysel önem arz eden bilgileri saklar ve bu tip sitelere tekrar girildiğinde bu bilgilerin sadece bir kez girilmesine izin verir. Bu işlemin ardından ise kullanıcı bu bilgileri tekrar bu sitelere girmek durumunda kalmaz.

Ancak NIS 2009'un bu özelliği Firefox altında çalışmazken, Internet Explorer ile Norton, kullanıcıların kişisel bilgilerini de bu fonksiyon sayesinde koruma altına almayı amaçlıyor.

Elbette NIS 2009, Firefox ile sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor; ancak Indentity Protection fonksiyonu söz konusu olduğunda kullanıcıların girdiği kişisel bilgiler sadece Internet Explorer aracılığı ile Norton'a iletiliyor ve kayıt altına alınıyor.

Norton 'Uzaktan Kontrol'

NIS 2009'da yer alan bir diğer fonksiyon da Home Network. Bu fonksiyon ile NIS, kullanıcılara bir ağ aygıt haritası çıkararak, ağda bulunan aygıtları gösterir.

Bu fonksiyonda yer alan bir diğer özellik ise 'Uzaktan kontrol' özelliği ise tanımlanmamış ve kişinin kontrolünde olmayan cihazları tespit ederek kullanıcıları bu konuda bilgilendirmeyi amaçlar.

Norton'un Home Network özelliğinin son ayağını ise Trust Controls oluşturuyor. Bu özellik ile kullanıcılar bağlı oldukları ağlar için, varsayılan (önceden belirlenmiş) ayarları görüntüleyebilir ya da değiştirebilir.

Norton Yardım & Destek

NIS 2009'un destek hizmeti de oldukça dikkat çekici. One-Click Support servisi, ücretsiz olarak kullanıcıları Norton'dan bir teknisyene bağlıyor. Ancak bu servisten faydalanmadan önce Flash güncellemesi yapmanız gerekiyor.

Symantec, one-click ile ücretsiz e-mail ve konuşma desteğini sunmasının yanında telefon ile de teknisyenlerle görüşülebiliyor.Bu yardım kanalları gerek yazılımın kurulum esnasında gerek başka herhangi bir noktada her zaman kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda.

Phishing saldırılarına karşı da etkili bir koruma sağlayan NIS 2009'da eğer bir phishing saldırısı NIS tarafından algılanmazsa, Symantec LiveUpdate ile en güncel virüs veritabanını sisteme yükleyerek sistemin tamamını taramadan geçirdikten sonra zararlı görülen dosyaların hepsini kaldırmaya çalışır.

Sonuç: Hem yüksek performans hem maksimum güvenlik

Sonuç olarak Norton Internet Security 2009'un beta sürümüne baktığımızda Symantec'in özellikle kullanıcıların performansına oldukça önem verdiğini ve performansı azaltan pek çok etkeni devre dışı bıraktığını söyleyebiliriz.

Yazılımın sisteme kurulması önceki sürümlere göre göreceli olarak daha kısa sürmesinin yanında HDD'de de daha az yer işgal ediyor.

Norton Internet Security 2009 yazılımının sistem gereksinimleri ise kısaca şöyle:

- 300 MHz ya da daha yüksek işlemci,

- 256 MB RAM,

- 200 MB kullanılabilir boş alan,

- Antispam özelliği için Outlook 97 veya yukarısı, Outlook Express 6.0 veya yukarısı,

- Web tarayıcısı olarak Firefox 2 veya yukarısı, Microsoft IE 6.0 veya yukarısı,

- Desteklenen anlık mesajlaşma yazılımları: AOL, Yahoo! Messenger, Windows Live Messenger, Trillian.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 55 Yorum

Reklam kokan hareketler bunlar.. Bilinçli kullanıcılar neyin iyi neyin kötü olduğunun farkındalar...

norton mu? aman o da neymiş ki pört!

Symantec bu sefer başarmış

Kaspersky derim, başka birşey demem.....

norton benden uzak dursun,kaspersky kullanıyorum,gayet de güzel.

Kesin gene bir eksik bulunur merak etmeyin nod32'den şaşmayın...

nod32 den şaşmam ne pc yi kasıyor ne de virüslere geçit veriyor

norton çok şükür başadı.....

Bilgisayarıma norton yükleyeceğime virus yüklerim daha iyi

norton çok kaliteli bir program yav hala norton 2008 i illegal kullanım için ne key var ne serial kaspersky ın yeni sürümü çıktığı gün etraf key kaynıyor:D mükemmel deneme sürümünü denicem:)

11 senelik profesyonel bilgisayar kullanıcısıyım;
Defalarca Norton ürününü kullandım, Norton un yüklendiği ve çökmeyen tek bir sistem hatırlamıyorum. en az 30 defa farklı bilgisayarda kullanmışımdır ve tümü işe yaramaz hale geldi.
* sistemi inanılmaz geriyor bunu 8 yılda düzeltemediler şimdi de düzelttiklerini sanmam.
* Norton da unistal demek format demektir. sistemden temiz olarak kaldırmak imkansıza yakın.
* En Eski Excell macro virüslerine karşı bile etkisiz vs.vs.
Bence en iyi antivirüs kullanılmayandır. 3-4 senedir hiç bir antivirüs yazılımı kullanmıyorum senede 1 format işimi görüyor.

nortonun gecmisi pek parlak degil gelecegininde parlak olacagını sanmıyorum piyasaya cıksın bakalım ,, kullanıldıktan sonra yorumlar ne yonde olacak.. bir cok programlarda yine sorun cıkarır..

Norton önce eski dertlerinden kurtulmalı. Avast! bile daha profesyonelce çalışıyor :)

kardeş ben n0d32 bilirim en iyiside
o..bence

ben nod32 (eset smart ) ve kaspersky dan vazgeçmem

Norton denilince aklıma direk su goruntu gelıyor,omuzlarına yük binmis bir bilgisayar kullanıcısı ve cıldırtıcı sekılde yavaslamıs isletim sistemi...

beta sürümünü kullandım full scan yaptım ama daha 300.000inci dosya da yanıt vermiyor dedi hiç bir pencere açılmadı kapanmadı pc nin kapat tuşuna basıyorum tık yok:)pc yi güç düğmesinden kapattım:)))

:=)) yorumlarda herkez symantec kötülemiş nortonun yanında ne nod32 nede avast gelebilir bence her yerde evet eskiden (2007) den önce maknayı çok yavaşlatıyordu ama 2007 gelen değişikliklerle program çok daha verimli çalışıyor 3-4 virüs çeşidinde 7 ye yakın program denedim bi norton sorunumu çözdü birde kasperksy bence denemelisiniz derim

Geçen yıl bu habere çok benzeyen bir haberden etkilenip 5 yıl kadar aradan sonra bir daha denemeye karar verdiğim, daha aynı gün bir virüs paketinin bilgisayarıma inmesine müdahale etmeyen, akabinde hiçbirini tanımayıp her birinin çalışmasına müsade eden görüp görebileceğimiz en gereksiz güvenlik yazılımı. Bilgisayarı kasmasına gelince, kendisi dev bir spy a benzemektedir bundan olsa gerek.

Bir diğer konu kimi beceriksiz yazılımlar gibi sistemden kendini kaldıramayacak kadar beceriksizdir, bunun için kimi zaman kendi uninstall aracını kullanmanız gerekebilir.

Birçok dizüstü bilgisayarda yüklü olarak gelmesi ve kurtarma cd lerine de entegre edilmiş olması ayrıca çileden çıkaran bir konudur. Sanane kardeşim kullanmıyorum, kullanmayacam.

Kendi beden ve ruh sağlığına önem vermeyen arkadaşların denemesinde sakınca yoktur .)

NIS 2008 kullanıyorum, NIS2009 u betayı da denedim. CHIP'e şunu bildirmek isterim, Kimlik güvenliği Firefox 3 de çalışıyor. Performans, sıkıştırılmış dosyada virüs bilgileri çok iyi.

avira premium security suite 8.1 tek geçerim. herkesin denemesini mutlaka öneriyorum. symantec security ve kaspersky security bilgisayarı kastır allah kastır. nod32 smart security trojan ve spylarda zayıf kalıyor. avg hem zayıf hem kastırıyor. panda security demeye gerek yok herkes biliyor nasıl kastırdığını. antivir premium security deneyin ve görün...

en iyisi bitdefender sonra kaspersky

ama kaç gb veriyi 2 saatte tarıyor. ona bakarsan bitdefender da 2 mb veriyi 0.01 saniyede tarıyor. rakamlar muallakta kalmış. bu reklam amaçlı haberi hiç beğenmedim. norton dünyada bir numara falan değil. norton dünyada nal topluyor. hepsini denedim, en iyisi bitdefender, sonra kaspersky. gerisi yalan

Bu taramalarda bilgisayar denen kasar anlamıyorum.Ellerinde o kada r imkan var ama adam akıllı bir yazılım yapamıyorlar.Çok beceriksiz hepsi.Boş bu yazılımların hepsi ama hepsi boş.Windows da boş.

Hepsi, sömürmek için bizi.İşe yaramaz.Boş.Buna inanın %100.

paran varsa symantec endpoint protection alacaksın geniş çaplı kullanım,ağ desteği,tam server koruma ::teşekkürler
::::::::::ömürlük pc kullnıcısıyım diyebilirim®::::::::::::
piyasadaki tüm güvenlikler testimden geçmiştir
birincisi tabiiki ""symantec®""®

Siz Google, Yahoo ve diğer dünya devlerinin kullandığı, www.antivirus.com yazdığınızda bile karşınıza gelen Trend Micro'dan bihabersiniz galiba. Deneyin ve ne Norton ne Kaspersky; bunu ondan sonra tartışın. Tüm programlar içinde en az kastıran güvenlik paketi. Firewall, antivirüs, antispam, v.s. All in one ürün. Üstelik de maliyeti diğerlerinin sadece antivirüse istedikleri kadar. Makinamı hiç kastırmasın diyorsanız NOD32 kullanın, ama onunda varlığı yokluğu bir. Ne kadar başarılı bilen bilir.

BİR NUMARA BİTDEFENDER

Kaspersky ı tek geçerim.

Abicim Norton Antivirus 2003 kullanın pcyi kasmaz 2009la aynı güncellemelere sahip kullanın işte yaw.

Yazılımlar arasında tercih yapmak çok zor gibi görünüyor. KIS 2009 b.454 kullanıyorum.

KIS 2007 kullananlar ilk başta arayüzüne alışamayabilir çünkü firewall özelliğini yazılım denetimi adı altında bir araya getirmişler önce yadırgadım ama daha sonra çok kullanışlı olduğunu fark ettim.

1 senelik lisansım 1,5 ay sonra bitecek bu kargaşa arasında nod smart security almayı düşündüm ama firewall özelliğini hiç beğenmedim.

En son kullandığım norton versiyonu yanılmıyorsam 2002'idi. Yollarımı kesin söylüyorum bu yazılım ile ayırdım yazılımın fiyatı gerçekten hiç hak ettemediği kadar fazla :p

Birden düşündüm dedim ki kendi kendime ya arkadaş bir seneye yakındır KasperSky kullanıyorsun başın bir kere bile olsa belaya girdimi ?

Neyse ki hayır :D

Öyleyse Kaspersky'e devam !!!!

Max_Real Qnx

arkadaşlar eğer bilgisayarınız fii rarihinden kalma değilse kaspersky çok kasmaz ben uzun zamandır kullanıyorum öyle anlatılanlar gibi bir kasılma yaşamadım
ne norton ne nod 32 en iyisi kaspersky

Kaspersky'ın en beğendiğim özelliği exit fonksiyonunun olması. Yani istemediğim zaman Kaspersky'ı tamamen kapatabiliyorum. Çoğu antivirüs programında olmayan bir özellik. Ayrıca Norton'un yeni versiyonunda olan bazı dosyaları taramadan geçirmeyerek hız arttırma çabasını riskli buluyorum. Beklenmeyen bir dosya türüne yerleşebilen bir virüs türü başımızı çok ağrıtabilir bu durumda. Mesela geçenlerde mp3 dosyalarına kendini gizleyen yeni bir virüs türü çıkmıştı. Norton çalışanları daha iyi bir program yapamadıklarından böyle kolaya kaçan bir çözüm bulmuşlar kafalarınca. Kötü yazılım mühendisliği yani. Ben kendim 2. sınıfta okuyan bir bilgisayar mühendisiyim ve böyle bir mantıkla program yazmak yetersizlikten ileri gelir diye düşünüyorum. Kendim yıllardır Kaspersky kullanıyorum ve çok mutluyum. Başım hiç ağrımadı. Ayrıca Kaspersk'ın önceden virüslenmiş bilgisayarlar üzerindeki performansıda bence çok iyi. Bitdefender ve benzeri virüs programlarınıda yeni versiyonları çıktıkça deneme amaçlı kurar ve kullanırım. Biddefender da sağlam koruma sağlıyor ama Kaspersky'a göre daha karmaşık bir arayüze sahip ve daha fazla kaynak tüketiyor. Nod hakkında fazla bilgim yok bu sefer onu denicem ve buradan yorumlarımı paylaşıcam.

Olcay Ertaş

norton mu aman uzak dur kardeşim kaspersky beni yeterince mutlu ediyor.

arkadaşlar eset smart security kullanıyorum. celeron makinem var ve hiç kasmıyor. yanına ad aware 2008 iyi gidiyor.şimdiye kadar sistemimde bir sıkıntı yaşamadım. antivir premium security sistemimi fazla kasıyor sanırım kaspersky de aynı oranda kasacak.

en iyi antivirüs kaspersky

Kasmada üstüne yok iğrenç bir program
F-secure u hiçbirine değişmem

anti vira sorunsuz problemsiz calistigini bile anlamiyorsuz NIS e gelince ne kadar guclu makineniz olursa olsun bir yavaslama hissedersiniz.bunun yaninda ucretli olmasida cabasi.

nortonun sistemi kastığı doğru ama iyi koruma sağlıyor. nortonun yanına spyware ve benzeri casus yazılımlara karşı bir program koyarsanız rahat edersiniz. Ancak bilgisayarınız zaten yavaşsa ve çalışamayacak durumda iseniz yüklemeyiniz

Arkadaşlar denemeden kötülemek son derece yanlış derim. Son çıkan programları hemen denerim. Virtual PC'de sonra kendi makinama kurarım. NIS 2008'i kurdum (kendi makinama) pek menmun kalmadım. NIS her versiyonunu denedim. Son versiyonlarının tamamı makinayı kasıyor. Ancak Norton 360'ı şu anda deniyorum süper diyorum. Mutlaka denemelisiniz. Şimdi NIS 2009 betayıda Virtual Pc'de denemeye başlıyorum.

Arkadaşlar denemeden kötülemek son derece yanlış derim. Son çıkan programları hemen denerim. Virtual PC'de sonra kendi makinama kurarım. NIS 2008'i kurdum (kendi makinama) pek menmun kalmadım. NIS her versiyonunu denedim. Son versiyonlarının tamamı makinayı kasıyor. Ancak Norton 360'ı şu anda deniyorum süper diyorum. Mutlaka denemelisiniz. Şimdi NIS 2009 betayıda Virtual Pc'de denemeye başlıyorum.

Denedim ve bu fiyata bu ürün alınmaz derim. Kis 2009 gerçekten bir harika ve bu ürünün yarı fiyatına, özelliklede yazılımlardaki bug'ları bulup yeni versiyonlarını önermesi bir harika !!!

Max_Real Qnx

Norton çok kötü bir üne sahipti. Bunu yok etmek istemiş. 2009 versiyonuyla oldukça hızlı ve hafif bir antivirüs yaratmış... Ama adı bir kere çıkmış 9a inmez 8e. :) Norton deyince millet kaçıyor. :)

NIS 2009 iyi ,norton 2007 ve 2008 de iyiydi,deneyin,norton iyidir,fakat pc de iyi olmalı.

norton kesinlikle harika diğer virüs koruma programlarından farklı pcyi yavaşlatıyor ama iyide koruyor ben tavsiye ederim

gerçekten hızlı koruma aktifken bile oyunları kasmıyor belki ramlerin fazla olmasındandır yinede çok iyi sistemde varmı yokmu belli değil ?

512 Ram kullanıyorum sistemimde NIS 2009 yüklü ve en ufak bir kasma olayı yok. Programın calıstığını hissetmiyorum bile. Firewall'i cok harika ve net hızını asla düşürmüyor. Hafif ve kusursuza yakın diyebilirim. Arayüzüde güzel. Symantec bu sefer turnanın gözünden vurdu :) Tavsiye ederim.

güvenliğini test etmek istiyorsanız en dalın bazı ortamlara kontrol edin ne işe yarıyor?

Kaçanların hepsi makinasında bunu kullanıyor!

iyi birşey sizden çok iyi bir pc istiyor yani baba bana çok iyi bir pc aldır dedirtiyor....Babanız ne yapsın yani sponsorunuz!

bende bana pc ni yenile demeyenleri beğeniyorum.Tavsiyeler de bulunuyor ama yine de burada çalışırım diyeni tercih ediyorum.Size bunu kullanın demeyeceğim ve tavsiyede de bulunmayacağım.Hoş görülüsünü bulmak denemek size kalmış.PC imde kurulu olanlara göre bunu tercih ediyorum diyorum ama adını vermiyorum.Sizin kinde ne var bilmiyorum ama bunu tercih etmeniz imkansız.

nod kullandım makine çöktü norton bu sefer tamamdır nortonla kaldığımız yerden devam edelim :)

nortonun her versiyonunu denedim bilgisayarım kasım kasım kasıldı ama bu sefer dumurlardayım aviranın silemedigi virüsü cart diye bulması ve sitemime agırlık getirmememsi bu versiyonda beni şaşkınlıklara ugrattı diyebilirim norton bu sfer başarmıs be kardeşim yigidi öldür hakkını yeme

benim pc casper üstüne tuş var ona basınca slient mode ye geçiyor birdaha basınca normal mode yani bana program falan gerekmıyorr yupi

Avira AntiVir'e kıyasla çok sistem kaynağı yiyor, öyle de olması gerekiyor aslında. Bugün NIS 2010 yükledim Win7 Ultimate 64 Bit'te ve açılış hızı ile masaüstü öğelerinin gelmesi çok gecikmeye başladı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir