Nokia'da büyük deprem başladı!

Nokia Windows Phone 7 için Symbian'dan tamamen kurtulmaya çalışıyor. İşte cep devinde yaşanan deprem

  • Melik Arslan
Nokia'da büyük deprem başladı!
Nokia, 4000 kişiyi ve 1400 mevkîyi siliyor

Microsoft ile büyük bir anlaşma imzalamış olan Nokia, eski işletim sistemi olan Symbian'dan tamamen kurtulmaya çalışıyor. Bu yüzden de "dönüşümünün" getirdiği yeniliklerden dolayı, Symbian üzerinde çalışan tam 4.000 çalışanı işten çıkarma kararı alındı. Bu kararın, Windows Phone 7'ye yoğunlaşılmasını kolaylaştırılacağı düşünülüyor.

2012'nin sonuna kadar tüm işten çıkarma işlemlerinin tamamlanacağı düşünülürken, Nokia'nın ana merkezi Finlandiya'da da Symbian ve Meego departmanlarına ait tam 1.400 farklı iş kolu, tarihe karışacak.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Nokia, 3.000 çalışanını dış kaynaklı, Symbian'a yazılım geliştirmekle tanınmış ve Nokia'nın da desteklediği bir şirket olan Accenture'a yönlendirecek.

Nokia'nın CEO'su ve başkanı olan Stephen Elop, bu yeni odak anlayışlarından dolayı çalışanlarıyla daha yakın çalıştıklarını ve yeniden yapılanma programlarıyla Nokia'ya yetenekli kişilerin alınacağını söylese de, 4000 kişinin işinden edilmesi, hiç de hoş bir durum gibi görünmüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

nokia yı boykot edecem artık nokia almıycam

symbian : died.

Batan geminin gıcırdamaları.

Demek ki gereksiz çalışanlar symbianı getirdikleri yer belli zaten o çalışanların

Batan geminin gıcırdamaları.

Windows Mobile Phone almayı düşünmediğimden 12 yıllık nokia macerasına son veriyorum. Android tel yapsalarmış bari. Ne farkı kaldı diğer Windowslu telefonlardan??

tasarımcısını da işten çıkarsa olur halâ odun gibi telefonlar üretiyorlar samsung ve lg'den tasarımcı transfer etsinler.

Amerikalılar Nokia yı batıracak başka 1 şey değil

bu calışanlar bir şey yapabilseydi cıkmazlardı fikir fakirleri

nokia toparlanana kadar bır kac senede oyle gecer. zaten o sure zafında nokıanın ısmı baya unutulur bu zamandan sonra cok zor nokıanın 1. olması

yaw arkadaş maemo (memo) dan ne istedinizi ??

Bence Nokia çok yanlış yaptı. Microsoft'la ilgili modeller üretirken az da olsa Symbian modeller de geliştirmeye devam edebilirdi. Şimdi tamamen kasa üreticisine dönecek.

zamanında Nokıa adı yeter derlerdi artık adı yetmiyor maalesef samsung gibi apple gibi çalışmak gerek hep cepten yedi nokıa

eeeeee o zmn şimdi symbian kullananlar ne hal yicek.... mesela ben n8 kullanıyorum ne etcez

ben N8 kullanıyorum. Eğer ki yazılım desteğini kessinler bu yaşıma kadar nokia kullanan ben bir daha bu firmadan çöp dahi almam..

genc ve bilinçli bir tüketici olupta nokia nokia diyeni veya alanı uzun zamandır görmedim biri "batan geminin gıcırdamaları" die yorum yapmış çok doğru :)

android ciktigindan beridir soyluyorum. nokia symbian israrinda devam ederse bir yerinde patlar diye. samsungun gumbur gumbur gelisi o zaman duyuluyordu. adamlar hic bi isletim sistemine boyle bir duygusal bag ile bagli degil. ne bulurlarsa onu koydular cihazlara yetmedi bada cikarttilar. akilli telefonlarda wp, symbian, android ve bada kullandi. nokianin samsungu ornek almasi gerekirdi. asigini bir kalemde silmesi hicbir kullanicinin isteyecegi bir is degildi. helede birtek wp7 ile akilli telefon uretmesi hayalperestlikten oteye gitmez. nokianin microsoft menseili ceo su bozuk para gibi harcayacak dev firmayi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play