Nokia'nın tabletinden yeni işaretler!

Nokia'nın aylardır konuşulan bombasına ait teknik özellikler ve yeni bilgiler ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia'nın tabletinden yeni işaretler!

Nokia'nın bir süredir dillerde dolaşan, ancak henüz kendini göstermeyen tableti, gelen son bilgiler doğruysa gerçeğe dönüşebilir. Dahası Finlandiyalı şirket, tableti önümüzdeki ay düzenleyeceği bir etkinlikte tanıtmaya hazırlanıyor olabilir.

GFXBench yoluyla ortaya çıkan teknik özelliklere göre Nokia'nın tableti, dört çekirdekli bir işlemciye ve Adreno 330 grafik birimine sahip. SoC olarak Snapdragon 800'ü tercih eden Nokia, cihazına dahili olarak RX-114 adını vermiş. RX-114, 1371x771 gibi alışılmadık bir çözünürlük kullanıyor. Ancak Microsoft Surface Pro'da olduğu gibi yeniden boyutlandırma yoluyla 1920x1080 çözünürlük sunulması muhtemel.

Bunun yanında üreticilerin şu sıralar Windows RT'den uzak durdukları ve Windows 8'i tercih ettikleri biliniyor. Bu durumda sızan özellikler, bir prototipe veya emülatöre ait de olabilir. Ancak özelliklerin Windows 8.1'li bir cihaza ait olma ihtimali de yok değil.

Nokia'nın 26 Eylül ve 27 Eylül'de New York'ta düzenleyeceği iddia edilen etkinlikte yeni bir Lumia ile tanışabileceğimiz gibi, Nokia'nın tabletiyle tanışma ihtimalimiz de var. Nokia, etkinlikle ilgili sorulara cevap vermese de CEO Stephen Elop'un Şubat ayında tabletlere "çok yakından" göz attıklarını söylediğini biliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

26 eylül tablet,27 eylül phablet tanıtımı yapsınlar.phablet istiyorum ama 1020 ye ayıp olur.karar veremedim.bi çıksın ilk önce

en fazla 2 ay ömrü var garibimin....

Hadi bakalım umarım bu sefer başarılı olurlar. Ama Android 'in çok gerisinde kaldılar. Max_Real Qnx

gelsin artık yaa sağlamlık ve nokia ikilisi gelsin ;)

BU YAVAŞLIKLA...

Çöpbombası

Windows bunda kağnı gibi çalışır. Hadi bakalım.

Wp8 ile Windows arasında uyumluluğu başlatıcaklar ve üzerine Nokia tablet de çook güzel olur

Nokia benim için bitmiş bir donanımcı.Ne yapsa hiç bir önemi yok.

@03 Ağu 2013 21:30 seni takan kim !!

920 gibi agır ve kalın olmasın da naparsa yapsın ama wp8'e amberle söz yok

Nokia hikaye artık iyi bir marka olsa Apple olmazdı zaten

Beğenmiyorsanız almayın, bence çok iyi. En azından Windows Programlarını açabilicez.

@04 Ağu 2013 00:45 açamazsın. sadece ARM CPUlu Windowslar için geliştirilmiş programları açabilirsin. ekran görünümleri ve isimleri aynı olsa da, windows ve uygulamalar x86 ve arm için farklı ve uyumsuz makine kodları ile, ayrı ayrı üretiliyor ve çalıştırılıyor.

Ahh be Nokia kabul ediyorum kaliteli telefonları var ama keşke Androide zamanında inat etmeyip geçiverseydi,tutturdu Symbian diye.

@04 Ağu 2013 02:26 İyi ki Windows Phone'u tercih etmiş. Android gibi rezil bir sistemi telefonlarına getirseydi hem Samsung ile rekabet edemezdi hem de hiç tutulmazdı.

@04 Ağu 2013 08:36 asıl rezil olan IOS ezik... kilitli kulübe...

@04 Ağu 2013 02:26 siz android in adını duymazken adamlar windows phone ile ortaklık anlaşması yapmıştı çoktan

Ben Lumia 925 kullanıyorum ve çok güzel bir cihaz, navigasyon, fotoğraf, Windows ve uygulama gayet etkileyici yani rekabet güzel şeyler yaptırıyor firmalara...

Aslında tablet değil de iPod Touch tarzında bir ürün çıkarsalar WP8 işletim sistemini denemek için alabilirdim. Şimdi soracaksın "İşletim sisteminin adı Windows Phone diye geçiyor. O dediğin ürün telefon bile olmayacak. Ne diyorsun?" E haklısın. Benim ki de laf değil. :)

Kim ne derse desin nokia en başarılı marka işletim sistemi windows seçtiği içinde başarısına bir başarı daha ekledi kullanım detayları hem basit hemde sonuca en çabuk ulaşan menü veya arayüzler kullanıyor diğer mobil modeller gibi küçültmüyor üste koyup daha yükseltiyor veya alıcının imkanına göre farklı model üretiyor aynı modeli döndürüp durmuyor teklonoji platformunda genel bir bakışla değerlendirmelidir onun için her zaman NOKİA

Geri dönüşü olmayan bir yol, gereksiz bir maceraydı Nokia'nın Microsoft ile olan partnership'liği. Fark yaratılamadı; çünkü iki şirket de innovation açısından sıkıntılı günler geçiriyor ve şimdi Nokia batıyor, Microsoft kan kaybediyor... <<<Cleverman>>>

Ne çok ekonomist varmış yahu . Batmak kolay mı o kadar. Hiç telefon üretmese yine batmaz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play