Opera'nın kral olduğu tek yer

Ne IE, ne Firefox, ne Chrome! Öyle bir ülke var ki, orada herkes Opera'ya adeta aşık!

  • Zeynel A. Öztürk

Farklı yazılımlar, dünyanın çeşitli bölgelerinde çok farklı kullanım oranlarına sahip olabiliyorlar. Örneğin web tarayıcılarına baktığımızda Rusya ile ABD arasında önemli bir fark bulunuyor. Opera, ABD'de sadece yüzde 0.5 kullanım oranına sahipken Rusya'da yüzde 28 ile ikinci en çok kullanılan tarayıcı (birinci tarayıcı ise Firefox).

Rusya'da tarayıcı piyasasının yaklaşık yüzde 28'ine sahip olan Norveçli Opera, kendi ülkesinde daha düşük bir kullanım oranına sahip. Peki Ruslar, Opera'da bu kadar çekici ne buluyorlar? Görünüşe bakılırsa birçok şey: Tarayıcının sayfa işleme ve JavaScript performansı, Chrome ve Firefox gibi bilinen tarayıcılarla başbaşa seyrediyor. Opera aynı zamanda kişiselleştirmeye en çok izin veren tarayayıcılardan. Bunun yanında opera:config sayfası ile birçok faydalı ince ayara ulaşılabiliyor, eklentiler yüklenebiliyor.

Opera'nın eklentileri, Chrome ve Firefox'dakinin tersine yeniden başlatmaya gerek kalmadan yüklenebiliyor. Bunun yanında uTorrent gibi bir P2P yazılımı yüklemekle uğraşmak istemeyenler için Opera, entegre bir destek sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Firefox ile aramda özel bir bağ var. :)

Ruslar işini biliyor fakat dünya genelinde operanın kullanım oranı az.oysaki opera kadar hızlı ve işlevsel başka bir tarayıcı yok .bence operayı bir deneyin.özelliklerine bir gözatın.

Kişileştirme Konusunda Opera Benim için vazgeçilmez bir tarayıcı!

Chrome'da eklenti yüklendiğinde yeniden başlatmaya gerek yok ki

Chrome-da yeniden baslatma yok. Sadece Firefox-da restart yapmak gerekiyor.

Kralsın Opera ! Biz de Opera'yı seviyoruz .

adamlar işi biliyor

uzun süredir opera kullanıyorum. ve çok memnunum.

Bir gün herkez OPERA ya geçecek...

Nihayet Opera hakkında hakettiği bir yazı olmuş. Bu arada Opera benim masaüstümünde kralı :)

aynı zamanda adres çubuğunun akıllılığı, fare hareketlerinin entegreli oluşu, speed dial eklentileri ve en iyi speed dial'a sahip olması, yavaş internet hızında opera turbo'yu açarak hızlı internetle gezinmek gibi(torrentle 900le indirme yaparken bile hıphızlı sitelerde geziniliyor) bir kaç neden. ayrıca türkiyede de çok kullanılıcak gibime geliyor.

bende Rus kızlarının kalbini fethetdim :D

ve tabii anti-usa

beş para etmez tarayıcı açıkçası. mobile versiyonu çok iyi yalnız.

görünüşe bakılırsada git gide kullanım oranı düşüyor :) bana kalırsa kullanışlı bir tarayıcı değil opera

benimde bilgisayarımda birinci tarayıcı operadır.

afrikada hangi tarayıcı kral

operayı taktir etmek gerek
şimdi burada bir soru sorsam eminim bir çok kişi aynı cevabı verecektir.
Geçmiş yıllarda ve bu yılarda cep telefonlarında en çok tercih edilen browser hangisidir. Tabi ki opera iphone lar androidler çıkmadan önce opera hep vardı

Yalnız Chrome eklenti yüklendiğinde yeniden başlatmaya ihtiyaç duymuyor. Haberi hazırlayan her kimse Chrome'u hiç görmemiş sanırım. Chrome eklenti yüklemelerinde doğrudan eklentiyi çalıştırır. Yeniden başlatılmasını istemez FireFox gibi...

opera en iyisi tabikide.

bi zeka geriliği olan şahısta afrikayla rusyayı bir tutmuş.

opera kıdemli kullanıcıları tercihi olmuştur genelde.
weble msn,youtube basit sörf şeklinde ilgilenen amatör cahil kesim genelde saplatılı bir şekilde ie yada ff kullanır başkada bilmez anlamaz.
Dolayısıyla konuyu herkese açarsanız bilen bilmeyen her klavye ahkam kesecektir konu hakkında.
"5 para etmez" diyen şahısa da cevap yazma gereği dymuyorum açıkçası, "pro"lar yeter operaya amele takımına, iedeki gibi kuru kalabalıklara lüzum yok.

benim anlamadıgım nokta firefox daha fazla olmasına ragmen opera acık ara birinci gibi baslık atılmıs.

chromdan başkasını tanımam arkadaş diğerleri salataya limon olmaz tam bir baş belası

beş para etmez tarayıcı açıkçası. mobile versiyonu çok iyi yalnız
--------------------------------------------------------------------------

bence senin bu yorumun 5 para etmez ...

Benim en çok sevdiğim tarafı istemeden kapansa dahi daha önce girdiğin siteler kaybolmuyor diğerlerinde kayboluyor hepsini tekrar arıyorsun birde sık girdiğin siteleri kısayol yapıyorsun o özelliği harika bence en iyisi diğerleri tırt

Opera her yerde kraldir. Sadece bilincsiz kullanicilar diger tarayicilarin reklamlarindan cok etkileniyor. Insanlarin geneli de bilincsiz olduguna gore pcde kullaniminin az olmasi normaldir. "Google Chrome iyi bir internet mi?" diye soran otostikler ne anlar tarayicidan. Chrome ve Operayi birlikte kullaniyorum. Varsayilan tarayicim Opera...

satrançta 1 numara olmalarına şaşmamak gerek!

Ben de aşığım. Daha firefox, chrome yokken kullanıyordum. Hala da bırakmaya niyetim yok.

Opera kullanan diğer arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Laf atan diğer insanları boş versinler. Biz ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz.

herkesin fikirleri farklı. opera fanları çıldırmasın şimdi ama bana göre firefox ve chrome daha iyi.

iyi güzel de yorumlara bi göz atayım dedim; millet bir gün herkes opera kullanacak falan gibi şeyler yazmış.

abi iyi güzel ben de opera kullanıyorum, gayet güzel; benim açımdan verimi yüksek bir tarayıcı. fakat çok büyük bir eksikliği var, firefox ve chrome kadar eklenti desteği yok. ayrıca internet download manager'la kullanırken bazen sorun yaşatabiliyor.

lakin hangi tarayıcı bütün yer imlerini, geçmişi, hızlı erişim sitelerini; kendi web alanında barındırıyor da, istediğiniz zaman istediğiniz bilgisayara indirebilmenizi sağlıyor? ayrıca hangi tarayıcı bilgisayarınızın istediğiniz bir bölümündeki dosyaların internetten indiriliyormuşçasına paylaşımına izin veriyor? hangi tarayıcıda entegre bir mail programı var? hangi tarayıcının @operamail.com gibi bir hizmeti var?

operayı seviyorum.

Opera 1 numaradır.Bir tarayıcıdan daha fazlasıdır.opera varken ie, firefox, chrome yi tarayıcıdan bile saymıyorum.

güvenli, hızlı, pratik ve estetiktir.Pc yi kasmaz, kilitlenmez, donmaz.

Benim en sevdiğim özelliği ise, tek bir tıkla cookieleri görüp, editleyebilmeniz.

Opera en hızlı tarayıcı seçildi.Üstelik internetiniz yavaşladığı durumlarda da turbo sistemi ile hızınızı 2 katına çıkarıyor.İngiliz ve Kanadalı uzmanların yaptıkları araştırmaya göre en zeki insanlar operayı tercih ediyormuş.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost