Oyun efsanesi Carmack'tan şok istifa!

Oyun dünyasının yaşayan efsanesi, istifa kararıyla herkese ufak bir şok yaşattı!

  • Ertuğrul Süngü
Oyun efsanesi Carmack'tan şok istifa!
Artık tamamen Oculus üzerine yoğunlaşabilecek

Oyun dünyasının en çok tanıdığı ve imza attığı yapımlar dolayısıyla en çok sevdiği isimlerden birisidir John Carmack. Doom, Quake ve Wolfenstein gibi efsane yapımların en büyük pay sahiplerinden olan programcı, ne yazık ki yıllarını verdiği id software'den ayrılmış bulunuyor.

Bilindiği üzere, yaz aylarından itibaren kendisini Oculus VR çalışmalarına kaptıran efsane isim, bu cihaz üzerinde daha fazla çalışmak adına geçmişi ile bağlarını koparmış durumda. id Studio yöneticisi Tim Willits'in konu hakkında yaptığı açıklamaysa şu şekilde basına yansıdı; "id içerisindeki oyun programlama ve geliştirme işlerinden daha farklı yönlere odaklanmak isteyen John Carmack, firmamızdan istifa etmiştir."

Sözlerine "Kendisinin ayrılışı, hali hazırda bulunan hiçbir projeyi etkilemeyecektir" şeklinde devam eden Willits, bir anlamda firmanın üzerinde çalıştığı yeni grafik motoru olması planlanan Tech 5 hakkında bir sorun çıkmayacağının da altını çizmiş oldu. Diğer taraftan Carmack'ın firmadan ayrılışı, kendisinin Twitter hesabına bakıldığı zaman çok daha ilginç bir hal alıyor zira attığı Twittler daha ziyade zorunlu bir istifayı işaret ediyor.

"id Software'ın teknik destek elemanı olarak işime devam etmek istedim ama öyle görünüyor ki yaptıklarım işe yaramadı. Belki de bu ayrılık en iyisi oldu, iki farklı yere odaklanmak ziyadesiyle zorlayıcıydı." Diğer taraftan ayrılığın pek de sürpriz olduğu söylenemez. Carmack yaz aylarında zaten Kicstarter tarafından desteklenen projenin başına geçmişti. Bu yeni giyebilir teknolojide düşünülenden fazlası olduğunu iddia eden programcı, bakalım bizleri bu sefer de şaşırtabilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Haber geç kaldı sanki :)

artık carmack da anladı yeni nesil konsollar ortalığı kasıp kavuracak ben en iyisi konsol firmalarına yöneliyim demiştir. ileriki zamanlarda müjdeli haberini alırız :)

Bu tür adamlar değilde bunları zorlayanları işten çıksalar daha iyi olur. Madem beğenmiyosun çık işten.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost