Antik çağlardan günümüze oyun dünyası

Oyun dünyasının geçmişini, bugün oynadığımız oyunların atalarını ayrıntılarıyla araştırdık.

Yeni dünyanın ilk oyunları

Yeni dünyanın ilk oyunları
Oyun oynamak dendiğinde önünde saygıyla eğilmemiz gereken bir dev: Monopoly

Daha sonraki yıllarda, var olan bu oyunlar geliştirilerek varlıklarını sürdürdüler. 1843'te dünyanın ilk kutu oyunu olan Mutluluk Malikanesi ABD'de satışa sunuldu. 1901'de ise ilk elektrikli tren satılmaya başlandı. 1936'da ünlü Monopoly doğdu.

İnsanların oyuna merakları giderek artıyordu. Gelişen teknoloji ile oyunlar da gelişmeye başlamışlardı. 19. yüzyılın sonlarında, daha sonradan oyun dünyası için çok büyük önem kazanacak bir firma kuruldu. Japonya'da kurulan Marufuku firması, Japonlara has oyun kartları imal ediyordu. 1907 yılında batılılara da oyun kartlarını üretmeye başlayan firma 1951 yılında adını Nintendo olarak değiştirecekti.

Marufuku adını Nintendo olarak değiştirdiği yıl, Ralph Baer adlı genç bir mühendise yeni bir televizyon yapma görevi verilmişti. Ama herhangi bir televizyon değil; o zamana dek yapılmış en iyi televizyon... Baer yeni televizyonunun fark yaratması için, ona bir çeşit oyun eklemeyi düşünmüştü. Fakat yöneticileri bu fikre sıcak bakmadılar.

Kore Savaşı boyunca ABD ordusunda görev yapmış olan David Rosen, Japonya'daki ABD askeri üssünde jetonlu oyun cihazlarına gösterilen ilgiye şaşırmıştı. Kısa süre sonra bu makineleri Japonya'ya ihraç etmeye başladı. 1960 yılında Rosen, bu cihazları kendisi üretmeye karar verdi ve Tokyo'da müzik kutusu ve slotlu oyun makineleri üreten bir firma satın aldı. Ürettiği cihazların üzerindeki damgalardaki "Service Games" (Servis Oyunları) ibaresinin kısa hali olan SEGA kısa sürede marka haline geldi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

güzel bir yazı...

Güzel bir yazı idi...Yanlız 1999 yılında çıkan half-life oyununa değinilmeliydi sanki

"Ama şunu unutmayın: Bugün siz nasıl bu yazıyı okuyorsanız ve yeni nesil oyun teknolojilerinin keyfini sürüyorsanız, birkaç yıl sonra çocuklarınız da PlayStation 3 ve grafik harikası oyunlara gülümseyerek bakacak, ne kadar şanslı olduklarını konuşacaklar..."

Gerçekten MükemmeL...

Gelecekte oyunların içindeymişcesine oyunlar oynanacak,ekrana bakarak değil bizzat oyunun içine girilecek o hissi alacaksınız.özel 3d oyun odaları olacak.

"Ama şunu unutmayın: Bugün siz nasıl bu yazıyı okuyorsanız ve yeni nesil oyun teknolojilerinin keyfini sürüyorsanız, birkaç yıl sonra çocuklarınız da PlayStation 3 ve grafik harikası oyunlara gülümseyerek bakacak, ne kadar şanslı olduklarını konuşacaklar..."

Gerçekten MükemmeL...

Her zaman oyunu güzel yapan grafikler ve sahip olduğu teknoloji değildir, çoğu zaman eski oyunlardan aldığım hazzı yeni oyunlardan alamıyorum.

Game Boy, commodore, amiga bunlar üstün körü geçilmiş daha çok konsol makineleri üzerine gidilmiş halbuki o zamanlar konsoldan çok kullanırdık bu cihazları..

gerçekten harika bir yazı olmuş bütün oyun dünyası hakkında bilgi veriyor
teşekkürler

Teknoloji geliştikçe sona yaklaşacağız ve bunları üretmek için Dünya'daki sınırlı kaynakları tüketeceğiz en sonunu siz tahmin edin Dünya Game Over...

yazı çok güzeldi teşekkürler chip.

yazı güzel de bir de kaynak belirtseniz daha ayrıntılı bilgiler alabilsek?

yazıyı hazırlayan kim ve kaynaklar neler belirtilse harika olurdu. çok güzel bir derleme olmuş.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir