PC oyun deneyiminizi geliştirmenin 10 yolu!

PC'niz grafik canavarı oyunlar karşısında diz çökmeye başladıysa, bir de bunları deneyin!

Steam kitaplığınızı düzenleyin

Steam kitaplığınızı düzenleyin

Steam kitaplığınızı düzenleyin

Bir PC oyuncusuysanız, oyunlarınızı Steam ile organize ediyor olma ihtimaliniz yüksek. Bu durumda Steam'de çok fazla oyun biriktirmiş olma ihtimaliniz de yüksek. Steam, listenizi düzenlemenize yardımcı olacak birkaç dahili işleve sahip. İsterseniz Steam içine elle oyun veya kategori ekleyebilir, veya bunu Depressurizer gibi bir araçla otomatik hale getirebilirsiniz.

Save'lerinizi yedekleyin ve eşitleyin

Steam'in dahili bulut işlevi, bazı oyunlarınızın save dosyalarını eşitleyebiliyor ancak pek güvenilir olduğu söylenemez ve tüm oyunlarla çalışmıyor. Steam yerine save'lerinizi Dropbox ile eşitleyen GameSave Manager gibi bir araçtan faydalanabilirsiniz.

Klasikleri yeni PC'nizde bile oynayın

Bazen eski oyunlarınızı ortaya çıkarıp biraz nostalji yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Ancak eski oyunlarını çoğunlukla direkt olarak çalıştıramayacaksınız. Bu durumda DOSBox veya ScummVM gibi emulator'lerden yardım alabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

sevabına dx11 bı ekran kartı hedıye etsnz hala 3800 serısı ıle ugrasıyorz

Ekran kartında soğutma da önemlidir. Eğer ekran kartınız uygunsa arctic gibi markaların ekran kartları için ürettikleri soğutucularıyla değiştirebilirsiniz.En azından kasa sıcaklığınız düşer çünki çoğu ekran kartının stok fanı havayı içeriye üflüyor ve kasayı da ısıtıyor kendini de.Bu tip soğutucularsa aldığı sıcak havayı dışarı üflüyor.

@22 Mar 2014 04:32 dediğiniz fanı buldum da ekran kartıma uymuyor :( Acaba şurdaki /watch?v=K8wHiLBAYUU gibi bişey yapsam ekran kartının başına bişey gelirmi ?Yeni oyunları oynayacaz derken eldekin bulgurdan da olmayalım sonra xD

@22 Mar 2014 17:04 Baktım şimdi ona da.Eğer doğru yaparsan neden olmasın. en fazla kaybedeceğin elindeki fan olur o da yanlış kesip biçersen. Ekran kartının işlemcisinin sıcaklığını zaten bilgisayarından izliyorsan olası bir sorunda eskiye kolayca döndürebilirsin. Yani eğer el yatkınlığın varsa,bu işi yapmak istiyorsan tavsiye ederim. Ekran kartın çok yüksek ısılarda çalışıyorsa zaten sen müdehale etmezsen o kart yakında işe yaramaz hale gelir. Yine de endişeliyim diyorsan bu konuda bilgili biriyle beraber yapmanda faydalı olabilir ;)

Overclock yapmalarini onermissiniz ama ekran karti oc yapamaya ne kadar el verisli psu gücü ekran karti fani ve kasanjn sogutma ilkelerinide göz önünde bulundurmak gerek. Eski ekran kartlarina %10 luk artis 1 fps kadar yukselte bilir belki daha az. Benim dusuncem suan piyasada f/p ürünü olan msi 7850 olmasi sart yani en azindan. Saglam oyun saglam kart ister 300 liranin altindaki kartlara oc yapmak gereksiz ve bu makaleyi okuduktan sonra eski kartlarina oc yapmak isteyen arkasaslara buyuk risk,elindekindende olmak istemez kimse.

Git yenisini al işkenceye deymez. Yoksa paran, fırsatı değerlendir işine gücüne dersine falan daha çok zaman ayır...

Updtd. Yanılıyor muyum, Sayın Bahçeli? Zaza Kemal'in ne umurunda olacak ki? Adamın ülkesi kuruluyor, kendisi de burada krallar gibi yaşıyor. Olan da bizlere oluyor. Haydi buyur, kadı efendi! Peki pisliğin başı kim? Pisliğin başı MİT'in kalbidir yani Derin Devlet'tir. Yani soysuz Osmanlı'dır. Üstüne üstlük puştlar "Artık bölünün de kurtulalım!" dediğim için bir de beni bölücü ilan ediyorlar. Asırlar önce Osmanlı'yı dağıtma projesinin, Kürdistan'ı kurma projesinin altına ben mi imza attım, puştlar! Dahileri delirten, güzelleri eşcinselleştiren, iyileri yok eden, Kıbrıs'ı, 12 Ada'yı, Batı Trakya'yı, Musul'u, Kerkük'ü veren, petrolün üstünü kapatıp Kürtler'e hibe eden ben miyim? Ben sadece 12 yaşında bir çocuktum! İşte teşkilatınız, ladies&gents! Yazdıklarımı halka okumuyorlar. Sadece son cümlede ettiğim küfürleri insanlara gösteriyorlar. Siz bu insanlar puşt değil mi? Yorum sizin...

Cracksiz oyunun tadının çıkmayacağını çoğu kullanıcı biliyordur sanırım.

"Oyunları ilk çıktığında oynamanız şart değilse, onlar için tam ücret ödemeyin. Steam'deki indirimleri takip edin, bununla da kalmayın ve Amazon, Gamefly ve diğer web sitelerinin çoğu zaman daha uygun fiyatlar sunduğunu unutmayın." Chip sende unutmaki, ülkemizde de PC oyunlarında çok güzel indirimler olabiliyor.. Yabancı ülkelere bakacağınıza birazda kendi ülkemize bakmanızı tavsiye ederim. Geçen gün 80TL lik bir oyunu indirimden 10TL'ye aldım.. Bunun dışında pc oyunları konsol oyunlarına göre çok daha çabuk ucuzluyor. Şu an piyasada 20 TL'ye çok başarılı oyunlar mevcut. Bu oyunları oynamak içi ise servet değerindeki oyun bilgisayarlarına ihtiyacınız yok..

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir