İdman ve ince ayar: PC'nizi forma sokuyoruz

PC'nizin sağlığını kontrol etmek ister misiniz? CHIP Online püf noktaları size yardımcı olacak.

Ekran kartı: PC'nizin kasları

Güç testi: Ekran kartı PC'nizdeki en güçlü bileşendir. Kullandığınız modelin hala neler yapabildiğini test edin ve sınırlarını zorlayın.

Ekran kartı: PC'nizin kaslarıEkran kartlarına has benchmark araçlarının sayısı çok fazla. Hâlbuki kartınızın işlem gücünü ortaya çıkarmak için sadece iki tanesine ihtiyacınız var. İşletim sisteminize göre klasiklerin arasına girmiş bir benchmark aracını tavsiye ediyoruz: 3DMark

Windows XP: 3DMark 06
Windows XP kullanıyorsanız 3DMark 06'ya ihtiyacınız var; çünkü güncel sürüm Vantage, sadece Windows Vista üzerinde çalışıyor. 3Dmark 06 sisteminizin tüm organlarını en ince ayrıntısına kadar test eder ve grafik kaslarının gücünü ölçer. Bunu yaparken karmaşık yapıda üç boyutlu sahneler canlandırılır ve gerçek zamanlı hesaplama yapılarak sisteminiz, diğer bilgisayarlarla ilişkilendirilerek karşılaştırma yapılır. Belli bir kas bölümünü muayene etmek istiyorsanız aracın sunduğu detaylı bileşen listesinden istediğiniz modülü seçip tekil testler yaptırabilirsiniz.

Download: 3DMark 06

Ekran kartı: PC'nizin kaslarıWindows Vista: 3DMark Vantage
Windows Vista, Microsoft'un yeni programlama arabirimi DirectX 10 ile beraber geliyor. Windows XP'de bu eksik. Bu sebeple Vista altında yeni sistemin tüm avantajlarından faydalanabilen 3DMark Vantage'i kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Programın kullandığı ilkeler 3DMark 06 ile benzer: Sentetik benchmark'lar aracılığıyla sisteminizin gücü ölçülür ve değerlendirilir. Fakat geliştirici Futuremark programın ücretsiz test sürümünde sadece bir kez ölçüm yapmanıza izin veriyor. Dolayısıyla Vantage için lisans satın almak istemiyorsanız benchmark yapmadan önce PC'nizin en iyi formda olmasına dikkat edin. Bunun için tüm sürücü güncellemelerini (özellikle Nvidia ve AMD ekran kartları için) ve en yeni DirectX sürümünü indirin ve kurun. Bunun dışında Windows Vista için önemli olan tüm güncelleştirmeleri de kurmuş olmalısınız; örneğin Service Pack 2 gibi.

Download: 3DMark Vantage

Ekran kartı: PC'nizin kaslarıKasları şişirmek
Benchmark'lardan düşük değerler elde ettiyseniz veya oyunlarda aşırı derecede takılma oluyorsa dikkat etmeniz gereken birkaç husus mevcut. Sisteminizdeki tüm sürücülerin en güncel seviyede olmasına dikkat edin. Bunların arasında tüm bileşenler arasındaki arayüz olan anakart sürücüleri de var. Bunun dışında sisteminizi güncel tutmalı, yamaları ve güncellemeleri düzenli olarak kurmalısınız.

Bu da yardımcı olmazsa deneyim meraklısı kullanıcılar biraz doping kullanabilir: Örneğin GPUTool'un (şu sıralar geliştirilmesi durdurulan ATITool'un yapımcılarından) bir ön izleme sürümü indirilmeye sunuldu. Dikkat: Yazılım henüz final sürüm değil, dolayısıyla hataları olabilir. ATITool da olduğu gibi bu programla GPU ve video belleğinin frekanslarıyla oynayabilir ve stabiliteyi test edebilirsiniz. "Find Max" tuşuna bastığınızda program otomatikman en yüksek stabil değerleri bulur.

Download: GPUTool

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Güzel bir makale olmuş elinize sağlık

CineBench
link kırık

GPUTool kırık :S

gerçekten yaralı ve bilgi verici sağalun

İşlemci: PC'nizin kalbi değil de beyni diye biliyorduk.

Pc nin beyni Biostur

Anakart beyin;işlemci kalp,ekran kartı göz;ramlar hafıza sürüp gider böyle..

hangi parça neresi oldugu önemli değil önemli olan biri bile olmadan pc nin çalışmadığı tüm parçalar birbirini tamamlıyor

Ben sahsen cpu'nun bilgisayarin kalbi oldugu yorumuna katilmiyorum. Bilgisayarin kalbi power supply idir bence ve cpu beynidir.

ya burda size hangi parçanın pc nin neyi olduğu anlatılmamış ki
nasıl ki kişisel performans olursa buda da pc performansından bahsetmişler.
Peki bunu nasıl Sağlayacağız ?
gerekli programlar nerede ?

eyer psu kalpse insanların mideside kalpdir enerjiyi midemizden alırız :D

anakart: omurilik,
cpu: kalp,
gpu: beyin,
işletim sistemi: akıl,
psu: mide

GPU Tool ve Cine Bench bağlantıları bozuk!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir