Pil devrimine hazırlanın!

2 yıl kullandıktan sonra adeta "çöp" olan cep telefonu pilleri, bu yeni buluşla tarih olabilir!

  • Cem Şancı
Pil devrimine hazırlanın!

Elektrikli otomobillerin en büyük handikabı, tam dolu şarjla bile şehirler arası yolculukların riskli olması zira şarjın yol ortasında bitme ihtimali çok yüksek. Üstelik mobil cihazlar gibi elektrikli otomobillerin pilleri de kullanım nedeniyle zamanla eskiyor ve giderek daha sık şarj istemeye başlıyor.

Bu sorunun temelinde, pillerde kullanılan materyalin kullanıldıkça kırılıp çatlaması ve etkin şekilde şarj olma yeteneğini kaybetmesi yatıyor.

Şimdi bilim insanları, pillerin daha uzun süre çatlayıp kırılmadan dayanması için bir çeşit "yapıştırıcı" üzerinde çalışıyorlar. Bu sıvı materyal, pilin içindeki çatlaklara dolarak, pillerin uzun ömürlü olmasını ve yüksek kapasiteli kalmasını sağlıyor. Böylece kendini iyileştiren piller üretmek mümkün olacak ve elektrikli otomobiller gibi, mobil cihazların pilleri de uzun yıllar boyunca sağlam kalacak.

Kendini iyileştiren elektrod adı verilen bu yeni materyal lityum ile test edildiğinde son derece başarılı sonuçlar elde edildi. Lityum ise mobil cihazların pillerinde kullanılan ana madde. Ancak kullanım süresi uzadıkça materyalde meydana gelen mikro kırıklar ve bozulmalar elektrik depolama kapasitesini son derece düşürüyor. Bu da mobil cihazlarımızın daha sık şarj istemeye başlamasına neden oluyor. Kısacası "telefonun pilini değiştirme zamanı gelmiş" diyoruz. 

Kendini iyileştiren elektrod kendi başına, normal pillerden 8 kat daha fazla enerji depolayabiliyor. Konvansiyonel pillerle birleştirildiğinde ise pilin %40 daha fazla enerji depolamasını sağlıyor. Daha yüksek kapasiteli, kaliteli pillerle karıştırıldığında ise enerji depolama kapasitesini üç kata kadar arttırıyor.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Hem daha dayanıklı, hem daha uzun giden piller!

Silikon bazlı yüksek kapasiteli pillerin şu anda, kırılmalar başlamadan önce toplam 10 kez şarj ömrü bulunuyor. Kendini iyileştiren elektrod ile birleştirilen silikon pillerin şarj ömrü ise 100'e kadar çıkıyor. Ancak bilim insanları bunu da yeterli bulmuyor. "Mobil cihazların pillerinin, yıpranmaya başlamadan önce en az 500 kez şarj olabilmesi gerekiyor. Otomobil pillerinin ise birkaç bin kez şarj ömrüne ulaşması gerekiyor" diyorlar.

Elbette bu yeni pillerin, bugün alıştığımız lityum-ion pillerden farklı olarak, tek seferlik şarjla mobil cihazları on günlerce çalıştırabileceğini de hatırlatmak lazım. Eğer bilim insanları hedeflerinde başarılı olursa, yeni telefon pillerinin beş yıldan uzun süre dayanması bekleniyor. Şu anda ortalama bir telefon pili iki sene içinde değiştirilmeyi gerektirecek kadar yıpranıyor. Ayrıca elektrikli otomobillerin en büyük sorunu olan "pil" probleminin de yeni teknoloji sayesinde aşılabileceği düşünülüyor. Böylece yüzlerce kilometre boyunca şarj gerektirmeden çalışabilecek elektrikli otomobiller üretilebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Grafen mi acaba bu maddenin adı ?

hadi hayirlusi ins istedikleri gbi olur

pilinizi bitmeye yakın şarj edin, %100 olana kadar doldurun. Ben acil işim olmadıkça hep böyle yapıyorum, 6600'ımı pil değiştirmeden 5-6 sene kullandım, arcS imi de nerdeyse iki senedir kullanıyorum, halen sadece konuşma yaparsam şarjı iki gün gidiyor...

Tek çözüm nükleer piller

Bu tür haberler her sene çıkıyor. Ancak gerçeğe dönüştüğünü bir türlü göremedik...

geç bunları anam babam geç bunları....

Sonunda adam akıllı bişey yapabildiler

2009 da silikon bazlı piller duyurulmuşdu 2011dede üretime geçileçekdi sözde yokk daha fazka kapasite falan filan birsürü sey vardı ama 4 yıl geçti bişey çıkmadı ortaya bu dedenizin cıkması için en az 5 10 yıl geçer belki daha fazla adamların işine gelmiyo yapmak daha fazla para kazanmak için eskisinde daha cok satalım diye

yaptırtmazlar, tarihin tozlu raflarında bi haber olarak kalır...

ne 2 senesi ya 4 yıldır hala kullanıyorum

cihazların pil ömürlerini şuan isteseler uzun tutabilirler ki... :) ozamanda daha ince piller koyarlar yine aynı seviye götürür.

Bilgisayar için 7000-8000 mAh lık piller çıkartında başka piller çıkartın da başka bir şey istemiyorum.

merhaba, bu yeni Teknik ve buluş,mobil batari ' otomobil batarya,yani Akü.fakat çok müjdeli?bir haber, Teşekkür sevgili CHIP Teknikerler'imiz.

benim 5800 daki 4 yıllık 1320mAh pil minimum 1 gün gidiyor. Bence telefon üreticileri donanımı fazla abarttı yoksa 3000mAh bir pil normal bir telefon için yeterli kullanım süresi ve yıpransa bile yeterli ömrü sağlar.

@22 Kas 2013 22:04 dostum sorunda bu zaten donanım sektörü hızla gelişirken pil teknolojisi çok geride kaldı.bir an önce yeni pil teknolojilerinin geliştirilmesi gerekiyor...

Zaten iki sene demeden telefon değiştiriyoruz. Ne gerek var. Çin'de üretim yapmayın yeter. Güneş enerjisi + vücut ısısı ile çalışan pil yapın yapacaksanız. Ama Samsung'a bu yetmez, kömür enerjisi lazım, anca dayanır...

bu hedef zor biraz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost