Plastik iPhone'un yükselişi!

Plastik dediler, ucuz dediler, hor gördüler... Ama iPhone 5C'nin intikamı acı olacak gibi görünüyor!

iPhone 5C satışları hızla artıyor!

Önce plastik telefon diyerek küçümsediler, sonra ucuz diye alay ettiler, düşük model diye hor gördüler ancak iPhone 5C'nin intikamı çok ağır oluyor...

Yeni iPhone'lar piyasaya ilk çıktığında herkes daha pahalı, daha gösterişli ve daha prestijli model olan iPhone 5S'e yöneldi. Ancak iPhone 5S'leri satın almak için sıraya girenlerin yoğunluğu geçince, gerçek istatistikler ortaya çıkmaya başladı. Telefonların piyasaya çıkışı sırasında, iPhone 5S'e olan talep iPhone 5C'ye olan talepten 3 kat daha fazlaydı. Hatta gelen haberler, Apple'ın iPhone 5C üretimini azaltacağı yönündeydi. Ancak bir ay sonra bu talep farkının 1.9'a düştüğü (iPhone 5S satışının iPhone 5C satışına oranı) ve düşmeye de devam ettiği anlaşılıyor. Bu oran, Localytics'in yaptığı araştırma ile ortaya çıkmış durumda.

Bu da demek oluyor ki, mağaza önünde sırada beklemeyen, telefonu sadece ihtiyacı olduğu zaman alan Apple kullanıcıları, iPhone 5C'yi daha fazla tercih ediyor ve iki telefonun satış rakamları arasındaki farkı kapatıyor.

Oysa Apple'ın ilk öngörüsü, satışlar başladığında insanların iPhone 5C'ye akın edeceği ve iPhone 5S'in sınırlı sayıda satılacağı yönündeydi. Ancak öngörleri tutmadı ve iPhone 5S yok sattı. Özellikle de altın renkli iPhone 5S'ler, Apple fanatiklerinin gözdesi oldu.

Fakat artık normal kullanıcıların da talep denklemine girmesiyle beraber iPhone 5C'nin payı giderek artıyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Hangi aptal alır bunu yaa? 100 Dolar daha verip 5S Almak varken. Apple kullanıcıları salak oluyoda bu kadarda olunmaz.

ona plastik denmez Apple kalitesi ve işlevselliği denir....

@24 Eki 2013 13:02 Helal sana lafı ağzımdan almışsın

@24 Eki 2013 13:02 doğru o plastik değil naylon leğen lastiği ve 2200TL filanda etmez...

@24 Eki 2013 13:02 samsung yapınca kıytırık plastik apple yapınca apple kalitesi bu kadar fanlık olmaz

Ya ya öyledir siz kendinizi kandirin.o ise yaramaz plastigi kim alirki aplle nin elinde patladi.simdide sata bilmek icin uydurma haberler yapiliyor.

bide Türkçeyi düzgün kullasanız.. :)

@24 Eki 2013 13:32 ''bide'' değil, ''Bir de'' olacak.

Çok inandırıcı değil..Bence 5c için reklam spikülasyonundan ibaret çıkarılmış bir haber..100 dolarlık fiyat farkı için kimse 5c ye yönelmez...

bu telefonun neresi ucuz?

aynen hangi aptal alır bunu :D

yıllarca samsunga naylon plastik diyerek dalga geçen iphonecular şimdide tükürdüklerini yalıyolar.Fanboyluk adamı böyle rezil eder işte. Leğen plastiğinden bozma telefonunuz hayırlı olsun :)

forever apple forever iphone

1500 tl'nin üzerinde fiyatı var bide ucuz iphone diyorlar pehh değmez. Onun yerine git adam akıllı s4 al 10 numara olur.

bide Türkçeyi düzgün kullasanız.. :) Ziyaretçi Bugün  13:32 @24 Eki 2013 13:32 ''bide'' değil, ''Bir de'' olacak. Ziyaretçi Bugün  15:45 "Kullasanız" değil "kullansanız" olacak.

@24 Eki 2013 18:51 peki hocam

apple maymunlari alir :D

stokta adam alımınyum kasa bulamayınca funboy cıldırıp plastıgını alıyor napsın zorunluluktan yanı

Apple'ın telefonu deyil adı satıyor. iPhone kullanıyorum deyip hava atma çabasından parasına yazık oluyor enayilerin.

Yüz dolar sanki çocuklara harçlık diye verilen bir meblağ ya, o yüzden 100 dolar verirsin alırsın. Saçmalamayın arkadaşlar, yuanla doları karıştırmayın.

Tipik Amerikalı telefonu olan aypon, kolay kullanımıyla meşhurdur. Bu kolaylık bile zor gelir Amerikalılara. Çakmak çakmak Türkler ise aypon kullanırken kendisine angut muamelesi yapılmasından genellikle hoşlanmazlar. Üstelik sık sık kimlik sorar, müzik yüklemenin bile bir adabı vardır. Konu komşuyla arası yoktur Bluetooth dan misafir kabul etmez. Kimse gelip gitmez. Aslında içine kapanıktır. Kullananlar zararsız bir kişilik olarak bahsederler. Resmi fiyatı ve satıcısı vardır derler ama nerden nasıl ve kaça geleceği belli değildir. Asilere uygun değildir, düzenin adamlarına hitap eder.

@24 Eki 2013 22:24 "aypon" basit olsaydı içine müzik yüklemek bile bu kadar zor olmazdı. o misafir kabul eden telefonlara antivirüs programı kuruyorsunuz hiç bir apple ürünü antivirüs nedir bilmez o milyar dolarlık şirketin hiç mi kafası basmıyo da telefonu bu kadar "içine kapanık yaptı"

@25 Eki 2013 10:02 Series 40 NOKIA'larda her yerden her türlü dosya alıp yollar... onlardada anti virüs yok ne oldu? Dandios övmek için daha çok uğraşman gerek... ne düzgün bir kullanımı var nede Bluethoot ile istediğini yapama üstelik fahiş fiyattan satılsın...

Apple'ın plastik telefonlarının Samsung gibi olacağını düşünmüyorum, mutlaka Microsoft'un Lumia'ları gibi sağlam ve güzel işçiliğe sahip cihazlar üretmiştir bence Apple. Lumia'ları elinize alınca bile ne kadar kaliteli bir kasaya sahip olduğunu hemen fark ediyorsunuz polikarbondan üretiliyorlar.

cok ciddi bir apple hayraniyim ama bunu bu fiyatla almak aptalliktir. seneye 899 tlden satilirsa belki alinabilir pardon 799 olsa seneye ancak o zaman dusunulebilir.

@25 Eki 2013 06:10 seneye 1500 olsa kapışılır hayal kurmayın iphone 5 in aynısı o telefon sadece kapağı kalın. s4 ün kağıt üzerindeki uzay mekiği gibi olan özelliklerine bakıp alanlar şimdi takılmalarla boğusuyorlar iphoneda öyle birşey olmaz kullanmayan nereden bilsin

@25 Eki 2013 09:59 atma iPhone 4 ios 7 ile kasım kasım kasıyor yalanla iPHone'ları koruma...

@grezimonk @grezimonk iphone 4 4 yıllık tellefon bırak da takılsın artık.. komikleşme

13:02 dogrudur plastik denmez plastige hakeret etmiş olursun.plastikçi apple.yahu şu plastige 1800 tl veriyorsunuz ya.

sizce bu telefon yeterince dayanıklımı emin olun

Plastik telefonları sevmiyorum apple da yapsa plastik kiytirik oluyor ben ip5 imden memnunun ve 5c alanları anlamıyorum bir plastige o kadar fazla deilmi sonuçta plastik !!

Ben 600, 700 tl den satışa sunulur sanıyordum 1800 tl kesinlikle hiç hak etmiyor 1000 tl bile olsa değmez yazık o para

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir