Project Siena ile kendi uygulamanı yap!

Artık herkes Windows uygulaması geliştirebilecek. Nasıl mı? Tabii ki Project Siena ile...

  • Cem Şancı
Project Siena ile kendi uygulamanı yap!

Microsoft, Windows 8.1 için yeni uygulamalar geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla, uygulama geliştirme aşamasını çok daha basitleştiren Project Siena uygulamasının beta sürümünü yayınladı.

Uygulama, Windows 8.1'de hiçbir kodlama bilgisi gerektirmeksizin yeni uygulamalar geliştirmeye imkan tanıyor. Ayrıca, dokunmatik ekranlı cihazlar üzerinde de çalışan uygulama sayesinde, tablet üzerinde bile uygulama geliştirmek mümkün oluyor.

Project Siena aslında daha çok "doküman" tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanılıyor; yani elektronik kitaplar, dergi ve gazeteler, web sayfası uygulamaları, ders notları, tarih veya bilimsel anektodlar için oluşturulacak uygulamalar, Project Siena sayesinde, herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeden kolayca hayata geçirilebiliyor.

Microsoft bu sayede Windows ekosistemindeki uygulamaların azlığından şikayet eden kullanıcıların daha fazla uygulamaya ulaşmasını hedefliyor. Apple ve Android uygulama veri tabanında, sadece dokümanlardan veya e-kitap/dergi/gazeteden oluşan on binlerce uygulama bulunabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

microsoft zaten şuanda geliştiricilere, gerek windows phone tarafında olsun gerek windows 8 tarafında olsun, çok fazla önem veriyor. Hem yarışmalar, hem de online-offline seminerler, dersler yapıyor. Bu konuda micrisoft ve microsoft türkiye'yi gerçekten tebrik ediyorum. Bu yaptığı proje tabi ki profesyonel bir uygulama için olmasa da yine de microsoftun ne denli bu mağaza pazarını geliştirmek istediğini bize gösteriyor.

üsteki yoruma katılıyorum

Üstteki yoruma katılan arkadaşa katılıyorum.

En üsteki yoruma ve ona katılanlara katılıyorum

O tren çoktan kalktı. Kaçırdı bir kere. Uygulamaların azlığı yerlerde geziyor. Nokia nın hatrına biraz phone8 sattı. Yoksa phone8 i kim koyar telefonuna. Ama zaten microsoftun para ile yorumcu çalıştırması, o kişinin 10 yorum atıp kendi yorumlarını oylaması zatan kötü olduğunu ispatlıyor.

@05 Oca 2014 22:30 Yazılımcı olmadığından ya da en azından yazılımın microsoft tarafında olmadığından böyle konuşmanı doğal karşılıyorum fakat çok yanlış düşünüyorsun. Diğer yorum yazanlara resmen hakaret eder gibi parayla yazdırıyorlar demen de çok yanlış. Neyse onu geçtim de yeni bir işletim sistemi mimarisi için bir anda milyonlarca uygulama yazılmasını bekliyosan zaten bu işten hiçbir şey anlamadığın çok açık.

Topluca katılıyoruz.

Bende hepinize katılıyorum :D

Microsoft geliştiricilere önem veriyor. VS 2013 daha yeni sunuldu ve MsSQL Server 2014 acilen bitirilmeye uğrasiliyor, UserControl kısmında Java düzenleme için TypeScript, WPF form kısmında ise derya gibi düzenlenen kütüphane var. Burada konusu geçen üst seviye bir iş ( Daha çok iş uzmanları için görsel arayüz hazırlama deneyimi ) Program yazan program, Veri tabanından veri giriş formu yapma (MsAccess ve Filemaker Pro) bu tip uygulamalar yazılım geliştiriciler için daha faydalı anlamsız ve hatalı istekler daha doğru isteklere yönelir. Yazılım geliştirici kontrol özelliklerini anlatmaktan kurtulur. Şöyle düşünürsek HTML çoluk çombalak işi ( High Level), Word Excel ofis elemanı (Hight level) herkes kullanabilir, MsAccess ve Filemaker (Admin ) biraz daha bilgili, Bu bir üst seviye yada MsAccess ten kolay yönleride var gibi. Visual Fox Pro ve Visual Basic ile kod geliştiren biraz daha gelişmiş sonra Ciddi işler C, C#, C++ kullanan geliştiriciler. Diye düşünüyorum.

İyi iyi bilgisayar da da market geniş olur.

Gülmekten katılıyorum :D

Gülmekten katılan arkadaşa katılıyorum

kodla uğraşmak istemeyip kendi sitesinin uygulamasını falan yapmak isteyenler için çok iyi olmuş

Ben en üsteki arkadaşa katılıyorum

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost