PS3'ün başı hacker'larla dertte

Bir kere hack'lendi yetmedi; bir daha hack'lendi yine yetmedi. Şimdi sıra üçüncü hack'te mi?

  • Ertuğrul Süngü
Bir hacker daha PS3'ün peşine düştü
QA flag sistemi gün yüzüne çıktı

Geçtiğimiz yılın sonunda meydana gelen PS3 hack krizi üzerinden çok zaman geçti. Fail0verflow isimli gurubun gerçekleştirdiği hack'leme, PS3'ün bile kırılabileceğini ve bu sayede birçok farklı yazılım aracılığıyla cihaz üzerinde kopya oyun oynanabileceğini tüm dünyaya göstermişti.

Son olarak 3.55 versiyonu için kullanılabilen kopya oyunlar, Sony tarafından yapılan güncellemelerle düzeltildi. Nitekim geçtiğimiz aylarda patlayan PSN şoku, bambaşka bir olaydı. Sony tam her şeyi rayına oturtmuş gibi gözüküyordu ki bu sefer de yayınlanan bir video onu köşeye sıkıştırdı.

Bundan bir ay önce, Mathieulh adıyla anılan bir PS3 hacker'ı, Youtube üzerinden konsolunu nasıl "QA flagged"ladığını herkese gösterdi. Video çoktan silinmiş olsa da, PS3'ün XMB'sinde bulunan birçok gizli debug menüsünü ve ayarlarını son kullanıcıya ifşa etti. Bütün bunları nasıl yaptığı hakkında bir bilgi vermeyen Mathieulh, sadece birkaç tane kilit noktaya değindi. Peki, QA flag'lamak ne demek?

Sony bu sefer de kurtulabilecek mi?

QA flag için kolay çözüm aranıyor

Üretilmiş olan PS3'ler, sadece son kullanıcının mağazalardan satın aldıklarıyla sınırlı değil. Bu modelden farklı olarak, bir de debug ya da "test" makinesi diyebileceğimiz PS3'ler de mevcut. Test makineleri genelde hazır olmayan oyunları test etmek için tasarımcılar ve de oyun dergileri tarafından kullanılıyor. Normal PS3 ile aralarındaki farksa; EEPROM'larının içerisinde birbirlerinden farklı flag'ları olması. Yapılan ilk PS3 hack'lemeleriyse, bu flag'lar üzerindeki oynamalar sonucunda, normal PS3'ü, test versiyonuna çevirerek gerçekleştirildi. QA flag ise kendisine ulaşılabildiği taktirde, PS3 üzerindeki herhangi bir engellemeyi kaldırabilen bir bölge. Yani QA'sıyla oynanmış bir PS3 ile istenilen her şey yapılabiliyor. QA'nın anlamıysa; "Quality Assurance." ve bu konuda Sony'i asıl rahatsız eden, yapılan yeni güncellemelerden sonra bile cihaz içerisindeki flag'ların değişmemesi.

Kısacası yapılması hiç de kolay olmayan bu hack'leme yine her yanı sarmış durumda. Mathieulh'un yayınladığı video'ya cevap olarak bir diğer PS3 hacker'ı "rms"den yapılan açıklamalar durumun ciddiyetini ve aynı zamanda konu hakkında ulu orta ne kadar rahat konuşulabildiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bakalım hangi hacker bu karmaşık QA flag sisteminin kolayca çözülebilmesine olanak sağlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Yeter ya rahat bırakın! Anca emek hırsızlığı.

sonuç ne türkiye'de yayılır mı
türkiye'den yapan çıkar mı
ilerleyen zamanlarda görecez
beni pek düşündürmüyor çünkü nadir oynuyorum oyun
ve bilgisayarda oynamak daha güzel
çünkü ps3 daha üstün özellikte parçalar var :D

Sony ve oyun firmaları fiyatları dize getirsinler. Herkes PS3 alsın, hatta Sony aksesuar fiyatlarını da düşürsün böylece herkesin sadece bir değil birden çok kumandası olsun (direksiyon, Move vs...). İşte o zaman herkes mutlu olur.

Sırada psvita var.Sony kendini kollasa iyi olur.Bu sefer kırılma öyle 4 yıl sürmez.

emek hırsızlığıyla alakası bile yok tabii ki korsan kullanacaklar sonuna kadar destekliyorum zaten burda da korsan kullanılıyor bütün ps 3 cafeleri korsan oyun kullanıyor herkes kırıyor ve kırılacak herkes orijinal oyuna para mı verecek yok artık !

bu zekalara hastayım yaa, ulan formatı bile zor bela atan biri olarak ağzım açık kaldım, nasıl bir beyindir bu arkadaş

bilgisayarda ki oyunlar daha güzel ve bu kadar uğraşmaya gerek yok... ps3 soni' nin olsun bana picim yetereee.e.eeerrr.r.rr

saygılarr.r.rrr

haaa... bu arada... unutmadan...
ellerine sağlık hekır gardaşım...

gene saygılarr.r.rrr

Tamamen gereksiz, güncelligini yitirmis bir olay, bunun ne kimseye bir faydasi var nede sony e bir zarari, bu sadece biraz gövde gösterisi gibi bir olay ...

Konsol oyunlarının fiyatları ülkemizde uçmuş durumda. Öyle ki 2 tane orjinal oyun fiyatına bir tane sıfır Wii konsol alabiliyorsun Yani yuh artık birazda mantık olsun insaf olsun böyle olduğu sürece korsan ticareti yaşayacaktır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost