PS4 canavarı PC'ye de gelecek

Sony'nin PS4 için AMD'ye özel olarak hazırlattığı canavar, sadece PS4'lere özel olmayabilir!

PS4 canavarı PC'ye de gelecek
PC modeline göre çok daha kuvvetli olacak

Sony, PS4 etkinliğini gerçekleştirdiğinden bu yana tüm oyun piyasası yeni konsollar üzerinde konuşuyor. Firma, bundan birkaç gün önceyse PS4 içerisinde kullanılacak parçalardan bahsetmişti. Şimdiyse AMD'nin üretimini yapacağı APU'nun detaylarını teknoloji dünyası ile paylaştı.

Inquirer ile temasa geçen AMD'nin Pazarlama Müdürü John Taylor, PS4'te kullanılacak modelin, daha küçültülmüş ve güçlendirilmiş bir versiyonunu direkt olarak PC'lerde de kullanılacağını duyurdu. İşin ilginç yanı, PS4 için üretilecek olan işlemci o kadar güçlü olacak ki, PC modeli kendisine yetişemeyecek. Konu hakkında bir başka açıklama daha yapan Taylor, PC için üretilecek olan APU'nun, PS4 için üretilen modelle herhangi bir şekilde benzeri miktarda çekirdek sayısına ya da benzeri bir kapasiteye sahip olmayacağını da açık bir şekilde söyledi.

Kendisine göre, PS4 APU mimarisi, şu ana kadar AMD'nin ürettiği en güçlü APU. Diğer taraftan yeni Xbox da ilk defa parçalarını tanıttığında, PS4'e benzer x86 çip kullanacağını belirtmişti. Nitekim konsoldan konu hakkında bir haber çıkmadığı için şimdilik nasıl bir çip ile karşılaşacağımız muamma.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Tabii pazarlama önemlidir bu işlerde. Başka türlü Sony ye karşı cephe almak istemez firma.

he canım he 125w tdp lik 8 çekirdekli 8350 işlemciniz, 77w tdp lik i5 işlemcilerle boy ölçüşemiyor. grafikte zaten sürekli nvidia yı takip ediyorsunuz. sadece ucuz...

@07 Mar 2013 01:13 intel`in bütün numarası benchmark testti olduğunu bilir! 1200 dolarlık i7 işlemcinin benchmark testinde 170 dolarlık amd işlemciye %50 fark atıp ama gerçek zamanlı oyun karşılaştırmasına gelince 170 dolarlık amd işlemciden sadece 4-5 fps hızlı olabilmesi komedisini bilen bilir! ;)

@07 Mar 2013 01:13 Sentetik test sonuclarina göre yorum yaparsan haklisin derim ama günlük kullanimda ve Windows olmayan bir isletim sisteminde calisan APU'nun cok daha iyi performans verecegi kesin. Bu arada umarim 125W olmaz yoksa ilk cikan sisman PS3'ler gibi fan gürültüsünden ne film izlenir nede baska birsey yapilir.

@07 Mar 2013 01:13 intel ve nvidia firmaları sentetik test kahramanı pelerinli chipler üretir. reklam ve pazarlama stratejisi bunun üzerine kuruludur. hatta yıllar önce, nvidianın sürücüsüne sentetik test algısı yerleştirip bu testlerde bazı yavaşlatıcı özelliklerini kapatarak üstün geldiği resmen ispatlanmıştı. yani hem intel hem de nvidia bu konularda sabıkalıdır. intelin sinsi hileleri saymakla bitmez. İtalyan görünümlü ama aslen ortadoğudaki malum bir sabıkalı toplumun firmasıdır. arif olan anlar. low level dilleri ve elektronik bilmeden yapılan yorumlar sadece bilinçsiz bir holiganlıktır. sonyi tercihi için tebrik ediyorum. sonunda doğru yolu buldu.

@07 Mar 2013 01:13 chip dergisindeki cpu karşılaştırma listesine baksaydın bahsettiğin amd çipinin en hızlı i5 çipine 7 puan (eğer en yavaş i5 ten bahsediyorsan 17 puan) fark attığını fark ederdin. farkın farkında olman dileğiyle :)

@07 Mar 2013 01:13 cahil intel fanbotu... çakma testlerle milleti kandıran intel fanbotu firmaların testini kimseye yutturamazsınız...

sony umarım ne yaptığını biliyordur. çünkü amd pek güvenilir bir marka değil. insanların kafasında ciddi soru işaretleri var ayrıca PS3 ün yapımında çalışılan firmalarla tekrar neden çalışılmadı onu da anlamış değilim...

@07 Mar 2013 13:17 Amd'nin güvenilir marka olmadığını nereden çıkarıyorsun?. Nintendo ve microsoft konsollarında amd ekran kartı kullanıyor.Güvenmeseler kullanmazlardı.

@07 Mar 2013 13:17 Amd güvenilir olmasa microsoft,nintendo gibi firmalar konsollarında amd gpu kullanmazlardı.

@07 Mar 2013 13:17 Amd neden güvenilir değil? nintendo ve microsoft güvenilir olmasa konsollarında amd grafik kartı kullanırmıydı sence?

@07 Mar 2013 13:17 niye güvenilir olmasın? nintendo ve microsoft konsolllarında amd gpu kullanıyor güvenmeseler kullanmazlardı.

Bu canavar kelimesini hala çözemedim her çıkan yeni modele aynı şey yazılıyor kendi adıma bu kelime sıkmaya başladı

ps3 de ati 250 mb ekran kartı var gayet yeterli ps4 ise amd 3gb ekrankartı olacak ayrıca amd işlemciler eskisi gibi değil performansı gayet iyi

@13 Mar 2013 17:52 eskisi gibi değil ne demek? AMD hep F/P oranı yüksek olmuştur...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir