Saatler son kez ileri alınıyor

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için uygulanan yaz-kış saat uygulaması kalıcı hale geliyor.

Saatler son kez ileri alınıyor

Gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu sağlamak amacıyla yıllardır uygulanan ileri saat, kalıcı hale getiriliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, konuyla ilgili yazıyı Bakanlar Kurulu'na gönderdi. Kabine üyelerinin imzasına sunulan karara göre, saatler 30 Mart Pazar günü 02.00'ten 03.00'e alınacak ve ekim ayında bir daha geri alınmayacak. Zaman Gazetesi'nin haberine göre. Bakanlık ileri saat uygulamasıyla ilgili daha önce Bakanlar Kurulu'na gönderdiği yazılarda saatlerin ileri-geri alınacağı tarih bilgilerine yer verilirken, bu yıl gönderilen yazıda sadece saatlerin bir saat ileri alınacağı ibaresi yer aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Hesabını yaptık, saatleri geri almayacağız. dedi.

Özellikle Doğu bölgelerinden çok olumlu tepki alan uygulamayla ilgili Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkeleriyle saat farkı oluşacağı, bu sebeple ikili ve ticari ilişkilerde sorun yaşanacağı gerekçesiyle olumsuz görüş bildirmişti. Uzmanlar, sürekli ileri saat uygulamasıyla Türkiye'nin ciddi enerji tasarrufu yapacağını, gün ışığından daha fazla yararlanıldığı için günlük ticari ve sosyal hayatta olumlu yansımaları olacağını belirtiyor. Uzmanlar ayrıca, Amerika, Çin ve Hindistan gibi Avrupa ile 5-10 saat farkı olan ülkelerin ticari ilişkilerde herhangi bir sorun yaşamadığını dile getiriyor. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (Tedaş)'nin hesaplamasına göre ileri saat uygulamasından bir yılda 987,7 milyon kilovatsaat elektrik tasarrufu sağlandı. Bu rakamın parasal değeri ise 131,4 milyon YTL.

Yetkililer, arayan kişi ve kurumlara, çalışmanın Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini ve Bakanlar Kurulu kararına göre kesin uygulamanın başlayıp başlamayacağına karar verileceği cevabını veriyor.

Kaynak: Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

her sene 2 sefer uğraştı ve çeşitli aksamalara da neden oluyodu. ayrıca metabolizmayı da bi saat geriye almaya uğraşıyoduk ki bu daha zordu.
ayrıca yaptığımız tasarrufu da kışın daha çok kullanarak ödüyorduk zaten bundan sonra böyle iyi :)

kedi olalı bi fare tuttular

Madem saatleri kalıcı olarak ileri almak bu kadar iyi, seneye bir saat daha ileri alalım :)

iyi fikir iyi fikir. ne o öyle bir ileri bir geri :D

görelim kanıksıyalım

Bir denemekte fayda var.

ne yani +03:00 saat dilimine mi geçecez? peki ya batıdakiler, doğuda kaç kişi yaşıyor ki, İstanbul'un nüfusu zaten 2 ülke nüfusuna eşit

iyi ama kışın sabahın erken saatlerinde işe gidenleri düşünen kim?Hava kapkaranlık olu o zaman

iran'a ne kadar benzeyebilirsek o kadar iyi... batidan bir saat daha uzaklasmis olacagiz

iran'a ne kadar benzeyebilirsek o kadar iyi... batidan bir saat daha uzaklasmis olacagiz diye yazmış bir eleman

HARBİDEN KOMİK YAA VALLA KOMİK

ben şunu diyorum. saatler ileri alındımı günler dahada çabuk geçiyor

millet piskolojik baski altina sokuyor.saatler bir saat ileri alinca herkes bir saat daha erken yatiyor.ve ona görede erken kalkiyor.aksam herkes normal yatacagi saaten bir saat erken yatiyor.devir tasarruf devri maalesef

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play