Seagate'ten depolama rekortmeni sabit disk

Önde gelen sabit disk üreticilerinden Seagate, 1,5 TB kapasiteli yeni modeli ile meydan okuyor.

Seagate'ten depolama rekortmeni sabit disk
Barracuda 7200.11 1,5TB: Şimdilik en büyük o...

Sabit disk üreticileri hız kesmiyor. Depolama kapasitesinin 1 TB'a ulaşmasından 1,5 yıl sonra Seagate, 1,5 TB yani yaklaşık 1.500 GB büyüklüğünde bir sabit diski piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Barracuda 7200.11 1,5TB olarak isimlendirilen yeni model dakikada 7,200 devirde çalışıyor ve devasa kapasitesine 4 platter kullanarak ulaşıyor.

3,5 inçlik disk teorik olarak 320 DVD'nin içeriğini alabiliyor. Maksimum miktar daha önce 1.000 GB (212 DVD) sınırındaydı. Seagate'e göre transfer oranları da selef sürüme göre daha yüksek olacak: Saniyede 120 MB veri SATAII bağlantısından akacak. 32 MB'lık önbellek ise daha hızlı erişim oranları sunacak. 1,5 TB'lık diskler Ağustos'tan itibaren temin edilebilecek.

Seagate, son yıllarda sabit disk kapasitesinin gördüğü en büyük atılım olan 500 GB artışı dikey kayıt teknolojisindeki gelişime bağlarken, taşınabilir sistemleri de unutmayarak biri dakikada 5,400 diğeri 7,200 devirli olmak üzere 500 GB kapasiteli iki 2,5 inç diski de ürün gamına kattı.

CHIP Online yorumu:
Mekanik parça içermeyen SSD'ler düşük enerji tüketimleri ve hızlarıyla yıldızlarını giderek parlatırlarken, klasik sabit diskler yüksek kapasiteleri sayesinde bir süre daha bilgisayarların vazgeçilmezleri olmayı sürdürecekler. Sektör uzmanları, disk kapasitesinin 2009 yılı içinde 2,5 TB'a kadar ulaşmasını bekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Yahu bıraksınlar artık bu HDDleri,bütün firmalar SSD lere geçse hem fiyatları düşer hemde kullanıcı bayram eder.
Ellerindeki malları bitirmek için adamlar ne yapacaklarını şaşırdılar

Bence ssd teknolojisini iyi kullanmaları lazım yoksa anakart gibi onlarda ısınacak.

Elimde 2 adet 750 GB ve 1 adet 1 TB harici disk var. Bu haberi öyle zevkli okudum ki. Çıktığı an almayacağım tabi, fiyatı yüksek olur. (:

eğer ssd'ye geçerlerse büyük bir kapasite sorunumuz olacağına eminim. ancak firmaların bu teknolojiye büyük yatırımlar yapması gerektiğini düşünüyorum lakin eğer ssd'lerde de kapasite yüksek değerlere çıkarsa neden almayalım ki?

Evet, bu hareketli parçalardan oluşan HDD'lerden ve en ufak bir çarpmada elveda demelerinden bıktık...
Bakalım Solid State Disk'ler nasıl olacak???

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir