Sekiz çekirdek mi daha iyi, dört çekirdek mi?

Android'li telefon satın alırken, işlemcideki çekirdek sayısını nasıl yorumlamalısınız?

Sekiz çekirdek mi daha iyi, dört çekirdek mi?

Piyasada o kadar çok Android'li telefon var ki, hangi telefonu satın alacağınıza karar vermekte oldukça zorlanabiliyorsunuz. Dahası üreticilerin kullandıkları yanıltıcı teknik dil, kullanıcıların kafasını  karıştırabiliyor.

Örneğin daha çok çekirdeğin her zaman daha iyi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak aslında durum biraz farklı. Nasıl daha fazla megapiksel, her zaman daha iyi kamera anlamına gelmiyorsa, mobil işlemcilerde de daha fazla çekirdek, daha yüksek performansa tekabül etmeyebiliyor.

Daha fazla çekirdek, daha yüksek performans demek değil

İşlemcinizin hızı, sadece üzerine eklenen çekirdeklerle artmayacaktır. Çekirdekler, sadece onu kullanacak olan yazılımlar gerektiği biçimde optimize edilmişse faydalı olacaktır. Dahası işlemcinin frekansının ve kullanılan mimarinin de performansta rolü vardır.

Sorun çoğu zaman yazılımlardadır. Çoğu mobil oyun, çoklu çekirdeği kullanabilecek biçimde optimize edilmiş olsa da, bazı oyunlar çoklu çekirdekten faydalanmıyor. Daha da önemlisi, uygulamaların çoğu bir veya en fazla iki çekirdeği kullanacak biçimde tasarlanmıştır.

Sekiz çekirdekli işlemci nedir?

"Octa" ismiyle sıkça duyduğumuz sekiz çekirdekli işlemciler, çoğunlukla big.LITTLE fikrinden faydalanmaktadır. Ancak bu işlemciler, aslında aynı anda çalışmayan, bir çift dört çekirdekli işlemciden oluşmaktadır. Bazı üreticilerin işlemcilerini "gerçek sekiz çekirdekli işlemci" diye tanıtmasının nedeni de budur.

Bugünkü uygulama ve oyunların hiçbirinin gerçek sekiz çekirdekli işlemcilerin gücünü kullanacak biçimde geliştirilmemesi nedeniyle, bu tür işlemcilere henüz gerek duyulmadığını söyleyebiliriz. Dahası Android'deki çoğu oyun, dört çekirdekli işlemcilerde yeterince hızlı çalışmakta.

Peki gerçek sekiz çekirdekli işlemciler, teknik olarak dört çekirdekli işlemcilerden hızlı çalışabilir mi? Cevap evet, ancak bugünkü uygulamalarla dört çekirdeğin ötesine geçemediğinizden, gerçek sekiz çekirdeğin anlamı kalmıyor.

Her dört çekirdekli ve sekiz çekirdekli işlemci aynı değildir

Çekirdek sayısı bir yana, işlemcideki çekirdekler farklılık gösterebilir. Bunun en iyi örneklerinden bir tanesi olarak ARM'nin Cortex-A serisi işlemcilerini gösterebiliriz. Yaygın olarak kullanılan bu işlemci serisi içerisinde A72, A57, A53, A17, A15, A9, A7, A5 gibi işlemciler var.

Bazı uygun fiyatlı telefonlarda kullanılan, ilk olarak 2013'te duyurulan Mediatek MT6592 ise popülerliğini koruyor. MT6592, aynı anda çalışan sekiz ARM Cortex A7 çekirdeğinden oluşuyor.

Yine 2013'te, neredeyse aynı tarihte duyurulan NVIDIA Tegra 4, dört adet ARM A15 çekirdeğinden oluşuyor. Ancak Tegra 4'ün çekirdekleri daha iyi olduğundan, MT6592'yi birçok sentetik testte geride bırakıyor.

Buradan dört çekirdeğin sekiz çekirdekten daha iyi olduğu sonucuna varmak mümkün. Mobil dünyada bunlara benzer birçok örnek var.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, telefon satın alırken sadece "dört çekirdek" veya "sekiz çekirdek" ibaresine bakmamanız gerektiği ortaya çıkıyor. Bunun yerine cihazın genel performansını inceleyin - cihazın internetteki incelemelerini, onunla ilgili yapılan yorumları okuyun ve daha önce yapılan hız testi sonuçlarına bakarak, diğer telefonlarla karşılaştırın. Üreticiler için sayıları basite indirgeyip, tüketiciyi kandırmak oldukça kolay bir iş ancak bu sayılar, gerçek hayatta o kadar büyük bir etki oluşturmayabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Evet, katılıyorum, çekirdek ama nasıl değil mi.

aaa hiç olurmu,biz o telefona güvenerek uzayın derinliklerine seyahat edeceğiz yada derin okyanusların dibini keşfedeceğiz,çekirdeği ne kadar çok olursa o kadar iyi yolda canımız sıkılırsa çitleriz biraz.

Şu anda ne Apple'da, Ne Android'de ne de Windows Phone'da 8 Çekirdek kullanan uygulama yok. Eğer testlerde baktığınızda frekans olarak en fazla 4 çekirdek kullandığını onunda bazen olduğunu görürsünüz. Şu anda 8 Çekirdek tamamen kandırmaca. Şahsen 2 GB Ram ve Snapdragon 801 ( 2.3 Ghz x4 ) işlemcili HTC One M8 Beni tamamiyle yetiyor. Film izleyeceksem karşımda yakından baktığım için dev gibi 5" Full HD 446 ppi değerinde ekran ayrıca ev sinema sistemi gibi Boomsound var. İhtiyacınıza göre alın.

@26 Mayıs 2015 05:41 Kesinlikle haklısın kardeşim.. Cihazını yenileyecek olanlar çekirdekten ziyade RAM ile ilgilensin bu konuda da Sony Xperia Z2 (bakın Z3 demiyorum, çünkü Z2'nin sadece biraz daha ince ve işlemci frekansı farklı olan bir modeli) ve HTC M8 kesinlikle paranızın karşılığını alabileceğiniz cihazlar.. Samsung için ise Note serisinin dışına çıkmayın derim.

@26 Mayıs 2015 05:41 daha fazla reklam yap az kacmis

Aslında çok çekirdeğin faydası var. Çünkü çok çekirdekli bir telefonun bataryasının mecbur büyük olması gerekir. Ancak bu sayede telefon uzun süre dayanır. Asıl can alıcı nokta ise bu çekirdeklerin kapatılabilmesinde yatar. Eğerki telefonun şarjı 1 günde bitiyorsa. Gereksiz çekirdekler kapatılarak süre 2 güne çıkartılabilir. Kendi telefonumun şarjı orjinal yazılımında 1 gün bile dayanmazken yüklediğim CM nin güç seçeneklerindeki HYPER ayarı ile süre 2 güne çıktı. İşlemcim 2 çekirdekli.

@26 Mayıs 2015 10:13 qbi ben cm11 de hyper secenegini goremedim s3 mini

Zamanında AMDnin bu işle ilgili bir planı vardı ve sanırım başarılı olamadı veya testleri halen sürmekte çünkü haber alamıyoruz bu konuda. Konu ise şuydu: Diyelimki 4 çekirdekli bir işlemciniz var. Kullandığınız program tek çekirdekte çalışabiliyor ise işlemci kendini programa tek çekirdekmiş gibi gösterecek ancak işlemleri arka planda 4 çekirdekte birden yapacaktı. Böylece tek çekirdek kullanan programlarda bile 4 çekirdek aynı anda kullanılabileceği için bu tip programlarda performans uçacaktı

Sanki nükleer tesis kuracağız. 8 çekirdek ne arkadaşım. Kesinlikle habere katılıyorum. 4 çekirdekli işlemci yeterli, tabi ki 2gb ram ve 2 ghz civarında çalışan bir işlemcisi olmalı. Bu saydığım özellikteki telefonlar şu anda 1.000TL civarında ve gerçekten açamadığınız uygulama, oyun, v.s. şeyler yok desem yeridir.

Çok yararlı bir yazı olmuş.

Hala masaüstü bilgisayarlarda bile çift çekirdek kullanamayan programlar var. Oyunlar çekirdekten ziyada ram'e ve ekran kartına ihtiyaç duyarlar. Artırın şu ram'leri olsun bitsin. Diğerleri zaten satış stratejisinden başka hiç bir şey değil. Aynı yemeği biraz tuz biraz baharat koyup önümüze koymaktan başka bir şey yaptıklarımı var ? İşte karşısınız da yeni telefonumuz artık 8 çekirdekli peh! Tasarım ? Arka kapağı değiştirdik. Özellik ? Daha iyi işlemci.?

kesinlikle katiliyorum bu habere cokta mantikli bi yazi olmus

Arkadaslar telefon bakiyorum da A8 mi J7 mi alsam

Kurbanlik hayvan alamıyoz bu fıyatlara işe yaramaynlar kutbanlık fiyatlarını geçti telefon dediğin en iyisi 500 tl yi geçmemesi lazim yaptıkları işe bak 3 milyar 4 milyar telefonmu olur arkadaş veyabinlira olsun olmamamsı lazm

Peki 1.2 islemci 2 ram olan bir cihazda 4cekirdek yeterlimidir

Ben anlamadim bu insanlar i arkadaş telde ne yapıyorsun da milyar veriyorsun en ucuz android herşey i yapıyor fazlasıyla ne gerek var paranı yurtdışı na yollama ya

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir