SIM kart nedir, ne işe yarar?

Ceplerimizdeki SIM kartlar ne işe yarıyor, onlara neden hala ihtiyacımız var?

SIM kartları nasıl çalışır

SIM kartları nasıl çalışır

SIM kartları nasıl çalışır

SIM kartınız sadece hangi ağa bağlanacağınız değil, ağa bağlanmak için ihtiyacınız olan "oturum açma bilgilerinizi" de içerir. Bu nedenle SIM kart, telefonlarınızı değiştirirken aslında oldukça pratiktir. Üyelik bilginiz kart üzerinde olduğu için kartı farklı bir telefona takabilir ve telefonunuzu hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. CDMA telefonlarda ise bu iş biraz daha zordur, çünkü telefonun kimliği ağ üzerinde kayıtlıdır.

Her SIM kartının ICCID adı verilen eşsiz bir tanıtıcısı vardır. Bu kod hem kart içinde kayıtlı, hem de kartın üzerinde yazılıdır. SIM kartlar, kişi listeleri, SMS mesajları gibi bazı verileri saklayabilirler. Çoğunun kapasitesi 32KB ile 128KB arasında değişir. SIM kart depolama alanı, yeni ceplerin sunduklarının çok gerisinde kaldığından SIM kartlar, bugün sadece mobil şebekeye bağlanmakta kullanılıyorlar.

Peki ya kilitli SIM'ler?

Teknik olarak kilitli olan SIM kart değil telefondur. Pratikte GSM taşıyıcıları, telefonlara bir yazılım yükleyerek sadece belirli bir ağın SIM kartını kabul etmesini sağlayabilirler. SIM kartı ve telefon eşleşmediğinde telefon çalışmayacaktır - "kilit" olarak adlandırılan budur.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

cok daha kucuk yapabilirler

@10 Ara 2013 00:26 Zaten küçüldü iyice?

peki cdma kapasitesi ne kadar?

@10 Ara 2013 00:49 CDMA kullanarak data transferini, 10 Gbitps gibi hızlarda gerçekleştirebiliyorlar. CDMA, GSM teknolojisinden farklı olarak, bağlı olduğu ağdaki bütün bant aralıklarını kullanmaktadır. Bu sayede teoride, çıkılabilecek en yüksek hızlarda veri aktarımı mümkün olmaktadır.

numara taşırken eski sim hep çöpe atılıyor, bence bu israfdan başka bir şey değil.

sanırım CDMA=uydu telefonları :D

@10 Ara 2013 12:18 Amerikada sim yerine cdma daha yaygın.

1tiliryonatelefonolurmu

Teşekkürler demek böyleymiş

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
SIM kartları nasıl çalışır
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir