Şimdi de Android.Lockdroid.E tehlikesi!

Android üzerindeki iletişim kutularına sızan yeni tehlike, kullanıcıların "tıklarından" yararlanıyor

Şimdi de Android.Lockdroid.E tehlikesi!

Android cihazlarının başı son günlerde dosya şifreleme yapan fidye yazılımı uygulamalarıyla dertte. Giderek daha gelişmiş bir yapıya sahip olan bu kötü amaçlı yazılımların en yenilerinden biri cihaz üzerinde yönetici ayrıcalıkları elde edebilmek için kullanıcıları "clickjacking" olarak tıklama hileleriyle kandırıyor.

Kullanıcıların tıklamalarını bir nevi gasp etmek için kullanıcı arayüzünü manipüle eden bu yöntem sayesinde hacker'lar cihaz üzerinde kontrole sahip olabiliyor. Daha çok web tabanlı gerçekleştirilen bu saldırılar, zararsız gibi duran ya da hiç görülemeyen tuşlar üzerinden aktive ediliyor.

Android.Lockdroid.E adı verilen bu yeni tehdit, Android uygulamalarını tetikleyen farklı türden pencereleri kullanabiliyor. Açılan iletişim kutularında "İndirme tamamlandı", "Onayla", "Devam Et" gibi tuşlar aracılığıyla yapılan bu saldırılar Android 5.0 Lollipop'tan daha eski işletim sistemini kullananları etkiliyor. Ancak eski Android sürümlerini kullananların oranının halen yüksek olduğu düşünülürse, tehlikenin boyutları da ortaya çıkıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Apple ajanlarının yeni çamuru... put perest Apple ajanları her türlü pisliği özenle yapar... chip.com.tr yayar...

@subita Subita sana sadece gülüyorum :) Sorunu Apple a laf atarak çözmek imkansız. Androidin biomu hatalıdır. Güvenliğin bu kadar sorun olduğu bu devirde ya kırılmayan işletim sistemi yapacaksın yada tüm telefonlarda çalışabilecek ve telefona göre kullanıcının kişiselleştirebileceği parçaları ayrı ekiplerce güncellenen bir yazılım haline getireceksin ve bunu en az 5 yıllık telefonlarda sorun çıkarmayacak şekilde yapacaksın. Android ve diğerleri bunu öngöremiyorlar.

@subita Aslında onlarda bunu biliyor ama amaçları sadece daha çok satış ve kâr elde etmek olduğu için ve kimse uyanıp bunları sorgulamadığı için devam ediyorlar ve edecekler gibi görünüyor.

Arkadaşlar ben bir İPhone kullanıcısıyım. Fanboy değilim. Samsung da kullandım eskiden. Bu virüs olayı tamamen kullanıcıya bağlı. Kullanıcı her önüne gelene tıklarsa virüs bulaşır. Her şeye tıklamayın.

Andoidci kardeşlerim. Androide virüs bulaşır mı? Bulaşıyorsa niye savunuyorsunuz? Savunuyorsanız niye bulaşıyor ? Dolayısıyla virüsleri savunmuş olmuyor musunuz? Bence bu telefonları tuzruhuna atın. Virüs mürüs kalmaz.

@30 Ocak 2016 12:09 Seni atalım bence. Oksijen tasarrufu olur hem.

@01 Şubat 2016 09:13 Atın gitsin. Ay sonu faturalarından kurtulmuş olurum. Hem fotosentezde yapamıyorum. ??

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir