Şimdiye kadar üretilebilen en yüksek sıcaklık

İnsanoğlu'nun şimdiye dek ulaşabildiği en yüksek sıcaklık bile tarih oldu! İşte bilimin son mucizesi

Şimdiye kadar üretilebilen en yüksek sıcaklık

Bilim adamları, atomları çarpıştırarak güneşin merkezinden 250.000 kat daha yüksek bir sıcaklığa ulaşmayı başardılar.

Göreceli Ağır İyon Çarpıştırıcı (RHIC) adındaki atom sıkıştırıcısı, atomun pozitif yüklü proton ve nötronlardan meydana gelen parçalarını yer altında ışık hızına yakın bir hızla birbiriyle çarpıştırıyor. Atomaltı parçacıkların meydana getirdiği plazma, bilim adamları tarafından yaklaşık 14 milyar yıl önce Büyük Patlama'nın hemen ardından evreni dolduran maddeye benzetiliyor. Olay sonunda elde edilen sıcaklık ise 4 trilyon Santigrat dereceye ulaşıyor.

Bununla birlikte RHIC bu rekoru uzun süre elinde tutamayabilir. İsviçre'deki CERN laboratuvarına ait Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda (LHC) devam eden ALICE adlı deney, RHIC'nin rekorunu kırmak üzere olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

En sonunda dünya diye birşey bırakmıycaklar şimdi o sıcaklığa eriştilerde ne oldu erdilermi muradlarına şaçma

@29 Haz 2012 21:28 Bu teknoloji silaha dönüştürülebilirse koskoca bir ülkeyi tek seferde buhar edebilecek bir güç olur .

@29 Haz 2012 22:13 yahu güneşten daha sıcak diyorlar sen bi ülkeyi yok eder diyorsun :D

birgün bütün dünyayı yokedip rahata erecekler.

o sıcaklığa ulaşılsa dünya diye bir şey kalmazdı...

14 milyar yıl öncesi bile hesaplanmıs vay be :) salla gitsin inanan çok olur oturupta hesapmı yapacaklar milyar yılları dimi ama :)

@29 Haz 2012 21:49 Sen merak etme onların hesapları şu an konuştuğun patavatsızlığı bile hesaplayacak kadar kuvvetlidir!

@29 Haz 2012 22:48 hadi hesapla 14 milyar yıl önceyi, dününü hatırlayacak zeka varmı şüphe duyarım

O zaman iki atom carpistirsak bütun Türkiye'yi kis boyunca isitir dogalgaza para vermezz yilda en az 30 milyar tasarruf ederiz.

@29 Haz 2012 22:11 Turkiye de onun bile en fahis fiyatla halka satilacagindan emin olabilirsin.

Cahillik konusunda Türk insanının üzerine yok. Yorumlara baksanıza.

@Kötü Adam Yorumun egitimli halini gözünde canlandır, Düşünce gücü :D birde hesab tut, okudun bitti dimi haklı adamlar sence :D tamam sensin

kıyameti kendi elimizle hazırlıyoruz

@29 Haz 2012 23:30 tabi bu yuzden hic bir deney yapilmamali hic bir sey ogrenmemeli koyun gibi yasayip her gunes tutulmasindam olamaz kiyamet diye aglayarak yasamaliyiz demi...

@29 Haz 2012 - 22:48 Helal sana hocam lafı koydun deliğine :))

peki bu sıcaklığı nasıl ölçtüler, bu sıcaklığa ne dayanır?

@30 Haz 2012 00:05 doğal olarak bulunmayan molekül bazında oynanmış sentetik seramikler .... kısacası güclendirilmiş seramik. ( tabii seramikden çini işlemesi felan anlamayın )

@30 Haz 2012 00:05 bir de seramik dayanmaz derseniz manyetik alan yaratıp çarpışılan yani ısı sıcaklıgının oluştugu bölgesi hava da tutmuş olabilirler. Bu tür bir çalışmayı discoveryde izlemiştim. füzyon tepkimesi ile alakalı bir konuydu

sıcaklığa nasıl ulaştıkları hakkında küçük bir ipucu: Maddeleri bile yerinden oynatıp havada uçuran, maglev trenlerin çalışmasına öncülük eden, Süper mıknatıslar...

arkadaşımızın dediği doğru enerji kaynağı olarak kullanıla bilir büyük bi enerji nükleer düzeyi tartışılır tabi ki

Klasik türk halkı... Bilgi olmadan, fikir sahibi...

fikir sahibi olmaya gerek yokki:d işin içine cern vs gibi yerler giriyosa bi ara sallandılar gene sallanıcaklar veya bırakmıycaklar bişi onu görücekler tabi bizde görücez bunlara para verenler yatıranlar enayi bence tam hemde.

ezberciler döktürmüş yorumları, tüpün ısınızı ölçemezler gelmişler burda güneşten daha sıcak olan bir maddeyi tartısıyor. Ezberci olmayın akıl olmadan fikir sahibi olmayın

İşte bilime para yatırmayı enayilik olarak gördüğümüz için hiç bir şey üretemiyoruz ve ilerleyemiyoruz yazık

@00:32 Nükleer enerji değil ki bu! Eğer gelecekteki süper enerji kaynağını arıyorsanız, füzyon enerjisini araştırın derim. Fikir basit ama çok mantıklı, güneşin milyarlarca yıldır yaptığı işi laboratuvarda yapıyorlar, hidrojen dolu bir odada aşırı basınç ve sıcaklık sağlıyorlar ve daha sonra hidrojenler çarpışıp helyuma dönüşüyorlar. Odanın erimemesinin nedeni manyetik enerji. Şimdilik enerji üretememişler (ya da söylemiyorlar) ancak füzyonu başarmışlar. Tamamen temiz bir enerji kaynağı, üstelik Dünya'da birkaç tanesi bile yeter (verimlilik artınca 1 tane bile yeter, hayal gücümüzü kullanırsak füzyonla çalışan uzay gemileri bile yapabiliriz :D)...

@00:32 Nükleer enerji değil ki bu! Eğer gelecekteki süper enerji kaynağını arıyorsanız, füzyon enerjisini araştırın derim. Fikir basit ama çok mantıklı, güneşin milyarlarca yıldır yaptığı işi laboratuvarda yapıyorlar, hidrojen dolu bir odada aşırı basınç ve sıcaklık sağlıyorlar ve daha sonra hidrojenler çarpışıp helyuma dönüşüyorlar. Odanın erimemesinin nedeni manyetik enerji. Şimdilik enerji üretememişler (ya da söylemiyorlar) ancak füzyonu başarmışlar. Tamamen temiz bir enerji kaynağı, üstelik Dünya'da birkaç tanesi bile yeter (verimlilik artınca 1 tane bile yeter, hayal gücümüzü kullanırsak füzyonla çalışan uzay gemileri bile yapabiliriz :D)... Üstelik nükleer enerji fisyona dayanır ve bu da füzyonun tam tersidir. Nükleer enerjide uranyum gibi ağır metaller ayrıştırılırken, füzyonda hafif maddeler (Hidrojen (AN:1) ==> Helyum (AN:2)) birleştiriliyor.

baya iyiymiş güneş derdi kalmayacak sanki gelecekte bu gidişle ne saçma

peki bu sıcaklığı nasıl ölçtüler, bu sıcaklığa ne dayanır? ====== :)) Termometre kullanmadiklari kesin. Ortaya cikan Enerji ve isik yaklasik olarak isiyi verebilir. Ayni yöntemle galaksilerin uzakligini ve yasini hesapliyorlar siz sacma sacma soru soruyorsunuz.

@30 Haz 2012 15:08 Enerji=kaybolan kütlexısikhizinin karesi= aciga cikmis olan ısı ısı enerjidir enerjiyi bulursun Q=m C t de Q yerine yaz geriye kalan maddenin kutlesiyle oz isisinida yaz t degeri sicakliktir lise fizik iste

bu sıcaklık bile aşkımın ateşinden çok çok daha az.

Komedi la bu ilk 2 yorum :D :D

Güneşten daha fazla sıcaklığa sahiptir. Isıya değil. Çünkü; Isı: Bir maddeyi oluşturan taneciklerinin toplam enerjlerinin toplamıdır. Sıcaklık: Bir maddeyi oluşturan taneciklerinin toplam enerjilerinin ortalamasıdır. Yani, ısı kütleye bağlıdır. Sıcaklık ise kütleye bağlı değildir.

o ısıyı ölçerken oralar yanmadımı ki. cehennem sıcaklgını düşünsenize bide :/

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir