Siri'ye çok güçlü rakip geliyor: İşte Viv!

Siri'yi ortaya çıkartan ekip, şimdi onu bile çok kıskandıracak bambaşka bir asistan için uğraşıyor!

Siri'ye çok güçlü rakip geliyor: İşte Viv!

2011 yılında iPhone 4S ile beraber Siri dünyaya tanıtıldığında, geleceğin ses kontrollü bilgisayarları hemen kapımızda gibi gözüküyordu ama Siri, her ne kadar başarılı da olsa, hayallerimizdeki büyük işleri hala beceremiyor. Şimdiyse, Siri'nin üç mühendisi tarafından ortak olarak kurulan Viv Labs, Cortana, Siri veya diğer herhangi sanal asistanı gölgede bırakacak bir yapay zeka üzerinde çalışıyorlar.

Vivi Labs'ın Wired'a yaptığı açıklamaya göre, bu yapay zeka da Viv olarak adlandırılmış durumda ve programlandığı görevleri gerçekleştirmek ile sınırlı değil. Bunun yerine, bu yeni elektronik asistanın herhangi bir görevi "internetten öğrenmesi" mümkün olacak. Viv Labs'ın kurucularından Adam Cheyer, Siri ile gurur duyduklarını ancak bu programın aslında çok daha iyi bir şey olma kapasitesine sahip olduğunu söylüyor. "Yazılımların kurulma biçimini temelli değiştirebilecek bir şey yapmak istiyorum."

Şu anda Siri'nin ulaşabildiği tek şey, iOS 7 içerisine kurulmuş olan uygulamalara ve Apple'ın direkt ortaklık yaptığı diğer hizmetler olarak gözüküyor. iOS 8 ile beraber Siri'nin kazandığı yeni özelliklerle beraber bile Expedia gibi bir internet sitesine ulaşarak bir bilet ayırtması veya OpenTable gibi bir site ile restoran rezervasyonu yapması mümkün olmayacak. Viv Labs ise kendi AI'lerinin, ses komutlarını değerlendirme konusundaki geliştirilmiş yeteneği ile bunları yapabileceğini söylüyor.

Viv Labs'ın kurucularından Dag Kittlaus, "Bana Shaq'in sığabileceği bir koltuk ile Dallas'a uçuş ver" gibi bir komutu, ürettikleri AI'nin algılayabileceğini söylüyor. Viv, böyle bir komut karşısında Kayak, SeatGuru ve NBA medya rehberi gibi siteleri kontrol ederek, koltukları arasında daha fazla alan bulunan uçuşları belirleyebilecek.

Viv Labs'ın söylediğine göre, AI'leri milyonlarca farklı uygulamayı ve ürünü yaşatan "global bir beyne" eşsiz bir ulaşım imkanına sahip. Bu global beyin aynı zamanda, teorik olarak, daha fazla işi ve uygulamayı kendi ağına katma imkanına sahip bir açık sistem.

Viv Labs'ın kurucuları, AI'lerinin telefonlarda kullanılacağı yönünde konuşmuş da olsalar, herhangi bir platform bildiriminde bulunmadılar veya AI'nin bitimine ne kadar bir süre kaldığına dair bir şey söylemediler...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Aynısını ben düşünüyordum.Verilen komutları ezberleyerek degil komutların anlamlarını düşünerek bulan bir program yapsalar çok iyi olur

Cortana gayet guzel halada gelişiyor...

Buna uyanlar yolda kalır. Bu işin on yılı var. 10 yıl sonrada bu akıllı telefonları ve asistanları kullanmak kabalık sayılacak belkide, insanlar en doğal halleriyle yaşamaya çalışacak. Haberleşme dışında telefon kullanmak asosyal ve dışlanmışlık olarak görülüp, tedavi edilmesi gereken bir durum olarak kabul edilecek...bilimin toplumlar tarafından hayata geçirilmesinde hata olduğu konuşulacak, binlerce bilim adamının çok büyük para ve zaman harcayarak elde ettiği bilimsel gelişmelerin, teknoloji tarafından uyduruk ve çabuk bıkılan gereçlerde çarçur edilmesi, dünyanın kaynaklarının ve iş gücünün heba edilmesi olarak değerlendirilecek. Tartışmaya açılacak; teknoloji denilen tek dişi kalmış canavar ??...:)

@14 Ağu 2014 23:53 yav he he. çok beklersin.

@14 Ağu 2014 23:53 Bonzai'nin yan etkileri olsa gerek

siriye rakip he? peki :)

Cortana çok iyi zaten

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir