Siri'ye ses veren sanatçı merak ediliyor

Apple'ın Siri'si hakkında yıllarca gizli kalan gerçek, en sonunda ortaya çıktı...

Siri'yi kim seslendiriyor?
Susan Benett

Ekim 2011'de iPhone 4S'in piyasaya çıkmasıyla ilk defa kullanıcılara ulaşan sesli asistan Siri, büyük tartışmalara neden olmuştu. 

Siri'de kullanılan ses dosyalarını kayıt eden stüdyoyu ve telif hakkına sahip olduğu tüm sesleri satın alan Nuance Communication, Apple ile beraber Siri'yi geliştirmeye başlayınca, Siri'nin sesleri de bu kayıtlardan seçilmişti. Apple'ın tüm dünyanın kullanımına açtığı on binlerce ses dosyasının toplamı için, 2005 yılında Siri'den tamamen habersiz olarak seslendirme yapmış olan sanatçının sadece 5 bin Euro gibi bir telif ücreti aldığı ve sanatçının mağduriyeti haber konusu olmuştu.

Kimliği bir türlü ortaya çıkmayan sanatçının ise Atlanta'lı seslendirme sanatçısı Susan Benett olduğu ortaya çıktı. Apple konu hakkında açıklama yapmasa da ses uzmanlarının da Susan Benett'ın sesini konfirme ettiği ve Siri'de kullanılan ses olduğu iddiasını onayladığı söyleniyor.

Apple iOS 7 ile birlikte farklı bir Siri sesi kullanmaya başlasa da, Susan Benett'ın orijinal sesi, pop kültürün önemli bir parçası olarak ortak bilinçte çoktan yerini almış durumda...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

5 bin çok az değilmi ? binlerce ses dosyası sonuçta.

cokmu önemli bu ya bizene kim seslendirdiyse seslendirmiş

Helal apple. Hakkini savun ama sadece kendininkini.

simpsonlar bolum bası 400 bıin dolar alsın bu kadın okadar yaptığıylan 10 bin alsın shame on you apple

O kadar merak ediyordum ki yemek yiyemez olmuştum uykularım kaçıyordu. Teşekkürler Apple saçma sapan haberlerle güncel kalmaya çalıştığın için

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir