Şişen pil kervanına Sony Ericsson da katıldı

Cep telefonlarında yaşanan "şişen pil" sorunu şimdi de Sony Ericsson'a sıçradı. İşte tüm detaylar...

  • Ümit Öncel
Şişen pil sorunu Li-Polymer'e sıçradı
İşte haberde bahsi geçen şişmiş bir Li-Polymer pil.

Sizlere daha önce Nokia cep telefonlarında kullanılan BP-6M model pillerde meydana gelen şişme sorununu aktarmıştık. Haberimizde bahsi geçen, telefonun kapağının kapanmasını engelleyecek kadar şişenler Lithium-Ion pillerdi. Fakat yeni bir haber, bu sorununun sadece Lithium-Ion pillerle sınırlı olmadığını ortaya koydu. Bir kullanıcının gönderdiği fotoğraflar, daha güvenli ve stabil olduğu kabul edilen Li-Polymer'de de ortaya çıktı.

Bu sayfada da resmini gördüğünüz pil, normal şartlarda 4 mm kalınlığında olması gerekirken, şişme sonucu kalınlığı 7 mm'ye kadar artmış yani neredeyse iki katın çıkmış durumda. W880i model cep telefonunda kullanılan pilin modeli ise BST-33 ve Sony Ericsson'un pek çok telefonunda kullanılıyor. Firma yetkilileri henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, şu model telefonların sahiplerinin BST-33 pil nedeniyle benzer bir sorun yaşama riski taşıdıklarını belirtelim; C702, G502, K530i, K550im, K800i, K810i, M600i, P1i, P990i, W300i, W302, W595, W610i, W660i, W705, W850i, W880i, W950i, W960i, Z320i, Z530i, Z610i, Z750i.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Sony Ericsson K660i kullanıcısım. Benim de telefonumda BST-33 pil var. Pil Çin'de üretilmiş. 3.6 V ve 950 mAh'lik. Henüz bir şişme yok. Olursa buraya yazarım.

Bende eskiden k700i vardı ve bataryası aynı şekilde resimdeki gibi şişmişti.Garanti süresi dolduğundan dolayı yeni bir batarya aldım taktım ama çok sürmedi oda aynı duruma geldi....

Bende w300i var.Fakat neden pil böyle şişiyormuş.O konuda da bilgi verilseydi.

k700i telefonumda da olmuştu bu. şarj tutmuyodu ve kapağı da zor kapanıyodu.

Benim telefonunda pili bst-33 k660i acaba bi risk teşkil edermi

bu sorun kullanıcıların başını çok ağırtacak gibi görünüyor......

çakmaya benziyo orj değil pil.

Bu markanın fanatiklerinin dillerinden düşürmediği Sony ericsson kalitesi bu olsa gerek:P

sony-ericsson bi telefon aldık senden, onun da pili şişiyor. rakiplerin o pilleri ücretsiz yenisiyle değiştiriyor.

Öncelikle şu yorumu yapan ""Bu markanın fanatiklerinin dillerinden düşürmediği Sony ericsson kalitesi bu olsa gerek"" diyen arkadaşa diyorum ki; arkadaşım tamam Sony Ericsson kalitesinin düşük olduğunu vurgulamak istemişsin (kendince ama gayet kaliteli) fakat durum şu ki dünya devi Nokia da da bahsi geçen pilde şişme olmuş. Şimdi nokia yı kalitesiz mi ilan edelim. Saçmalık!!!

Ayrıca o pil Sony Ericsson'un orjinal bataryası diil. Kesinlikle. Fotoğrafı büyütüp bakarsanız "Made in China Finished in China" yazmakta. Yani bu su götürmez bi gerçek çin malı. Yani çakmanın da çakması. Orjinal batarya diil. Bende W810i kullanıyorum ve gayet memnunum. Bataryasıda BST-37 ve "Made in Korea Finished in Malaysia" işte orjinal bir batarya. Yedek olarakda gene aynı model BST-37 kullanıyorum fakat "Made in Korea Finished in China". Her ikisinde de herhangi bir sorun yok. Maşallah!!!

Demek ki neymiş orjinal olmayan batarya şişti diye sony ericsson'u karalamamak gerekirmiş. Bu sadece sony ericsson için diil diğer markalar içinde geçerli. Belki o nokia bataryada çakma idi bilmiyorum.

gün içinde pili arada bir yerinden çıkarıyorum haberiniz olsun dinleniyor bir çok şey malum teknolojinin içeriklerini kullanıcı olarak az biliyoruz arada bir pilinizi cepten çıkarın ve dinlendirin.

dişçiye altı ayda bir gidiliyor ya sizde bu pilleri altı aydı bir değiştirin ki ekonomi iyileşsin veya telefonunuzu çok sık açık bırakmayın arada bir dinlendirin mesela laptopunuz u arada bir kapatıyorsunuz dinleniyor değil mi.Pilinizi sırf mesaj ve oyun için harcıyorsunuz pil de yoruluyor.Pili yormadan kullanın....

orjinallerin hepsi çin den geliyor sanıyorduk....

VALLA benimkide W880i ALLAH verede bişey olmasa :)

esatmd:
peki neden şişiyor ??

Sony'e yakıştıramadım..

Öncelikle şunu söyleyeyim Çin malı tüm bataryalar çakmadır ve kötüdür şeklindeki yorumlar tamamıyla yanlış!!! Ülkemizdeki ithalatçılarımız hep ucuza kaçma, kısa yoldan parayı götürme derdinde olduklarından dolayı en kalitesizlerini getiriyorlar. Yoksa Çinde en kaliteli ürünleri de yaptırmanız mümkün. Çinden ithalat yapan arkadaşımdan öğrendiğim Çinliler her kalitede mal üretiyorlar ve kalitesini ithal edecek kişiye soruyorlar. Bizim Türkiyedeki ithalatçılarımızın para derdinde olmasından dolayı Türkiyede Çin malı kötüdür imajı var. Yoksa en iyi firmaların Çinde üretim yaptığını herkes biliyor.

Diğer bir konu Li-Ion bataryaların şişmesiyle ilgili olarak yabancı sitelerde araştırdım, üreticilerin makalalelerinden referans vermişler, şişme olayı Li-Ion bataryanın doğasında varmış her yıl %8 civarı şişme yapabilir normaldir diyorlar. Şişmeleri arttıran en yüksek faktörün sebeplerinden bir tanesini de aşırı deşarj (bataryayı en dibine sonuna kadar bitirip aşırı zorlamak, sıfırlamak) olduğu belirtilmiş.

Arkadaşlar resme tıklayın ve her iki bataryayada bir bakın ,bataryalarda ( +) ve (-) uçlarının olduğu yere bakın soldaki aşağıda kalıyor ve üstte boş bir siyah bölge görünüyor orjinal bataryada ise sağdaki yani yine aynı bölüme bakın anlarsınız ,birde bataryaların sağve sol kenar şeritlerine bakın soldaki mat ve renk tonu farklı ,sağdaki ise gerçek batarya renk tonu ve parlaklığı belli yani anlicanız , soldaki şişen batarya resmen uydurma dediğimiz adi bataryalardan ,sağdaki ise gerçeği ,li-ion larda şişme daha çabuk olur ama li-polymer de bu çok daha uzun zaman alır ......

Ben de w880i kullanıcısıyım aynı sorun bende de var, artık kapağı kapatmakta zorlanıyorum, hatta kapağın bir tarafı açık da kalıyor iyice şişti yani... Fakat garantim devam ediyor acaba kvk ya götürsem yenisiyle değiştirirler mi, çünkü mal ayıpLı..

Arkadaşlar kalitesiz bir mağaza yada kaçak gelen cihazlarda düşük kaliteli yada sahte pil ve şarj cihazı bulunmakta bu sebebten dolayı böyle sorunlar oluyor. Eğer pil şişiyor diye sony kötü derseniz bütün firmalar kötü demektir li-ion pillerin patent i sony nindir bütün piller sony markadır :)

bendede k500i var ve telefon orjinal. yani bataryada orjinal ama şişti. pil tahmin edeceğiniz üzere bst-33.

benimde w980i telefonun orjinal bataryası şişti kapak kapanmıyordu 13 liraya bir tane aldık onu da şarz edemiyoruz bu nasıl iştir arkadaşlar telefon şarj oluyor dolu gibi görünüyor çıkarınca boş görünüyor bunun sebebi ne olbilir?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play