Snow Leopard güvenliğinde kaçan fırsatlar

Windows'ta doğru işleyen ancak Snow Leopard'a düzgün dahil edilemeyen özellikler...

Snow Leopard'ın güvenlik açıkları
Snow Leopard her alanda gelişmiş bir işletim sistemi ama güvenliği tatmin edici değil

Mac'in anti-virüs yazılımıyla gelmesi olay yarattı. Ancak bu sistemin zayıflıkları da rakipleri için eğlence konusu oldu. Apple mühendisleri büyük bir fırsatı kaçırarak en son işletim sistemini daha güvenli hale getiremedi. Peki neden?

ASLR, ya da "Address space layout randomization", işletim sistemi her başlatıldığında farklı bir hafıza bölümü seçiyor. Microsoft bu sistemi Vista'da kullanmaya başladı. Snow Leopard ise bu alanda oldukça başarısız oldu. İşletim sisteminin heap, stack ve dynamic linker kısımlarını rastgele hale getirmeyerek güvenliğinde dev bir gedik bıraktı.

Buffer overflow gibi hataları tespit eden bir saldırgan kolayca OS X'te zararlı kod çalıştırabilir. Bu özelliğin yarım uygulanması daha çok soruna sebep oluyor. Leopard'dan bu yana güvenlik araştırmacıları bu eksiklikten şikayet ediyor. Yeni sürümle birlikte sağlam bir güvenlik bekleyenler yine hayal kırıklığına uğruyor.

Şimdi araştırmacılardan en önemli eksiklikleri ve kaçan fırsatları dinleyelim...

"The Mac Hacker's Handbook"

The Mac Hacker's Handbook, kitabının yazarlarından Charlie Miller "ASLR, sadece ve sadece her şey rastgele hale getirildiğinde işe yarıyor." diyor "Rastgele olmayan bir şey bırakılırsa hedefe ulaşılamaz. Bu Apple'ın önemi bir eksikliği ve ASLR'yi Snow Leopard'a tam anlamıyla dahil etmekteki başarısızlıkları benim için büyük bir hayal kırıklığı." diye de ekliyor.

Bu kitabın yazarlarında Dino Dai Zovi ve araştırmacı Rich Mogull bu konuda fikir birliğindeler. Surosis CEO'su Mogull, "Dyld'nin yerini rastgele hale getirmek hafif bir iş değil. Ancak Apple elinde imkan varken bu fırsatı kaçırdı. Hazır Snow Leopard'da işletim sistemi elden geçirilirken bunu yapması gerekiyordu" dedi. "Dyld yerinde ise saldırganın elinde sistemi ele geçirmesinde yardımcı olan bir yol haritası oluyor" diye ekledi.

Dai Zovi ise bu özelliğin ileride eklenmesinin gittikçe zorlaşacağını belirtti.

DEP, Safari ve H.264'te olumlu gelişmeler

Apple herşeyi yanlış yapmış değil. Güvenlikte kaçan fırsatlara karşın olumlu gelişmeler de var. Snow Leopard'da önem kazanan ve güçlenen DEP (Data execution preventation) özelliğinin, Mac'i geçmişte işe yarayan bazı yöntemlerden koruduğunu da belirtmek gerekiyor.

DEP'in potansiyel bir zayıflığı ise Safari internet tarayıcısından kaynaklanıyor. Safari'nin bazı parçaları hala hem yazılabilir, hem de uygulanabilir özellik taşıyor ve bu sayede Apple uygulamalarına saldırı mümkün oluyor.

QuickTime neredeyse baştan yazılmış durumda. Eski güvenlik açıklarının bir bölümü yeni QuickTime'da işe yaramıyor. Sık sık hedeflenen H.264 video codec de yalıtılmış bir şekilde çalışıyor. H.264 gibi başka zayıf yönler de bu açıdan güçlendirilmiş durumda.

Apple'ın yaptığı değişikler arasında firewall'da açılan menü seçenekleri ve ayrı işlem olarak çalışan Safari eklentileri de yer alıyor.

Bütün bu özellikler önümüzdeki aylarda hackerlar ve güvenlik araştırmacıları tarafından sınanacak. Biz de güvenlikteki açıkları ve gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bu sistem az kurcalasalar daha çok açık bulcaklarına eminim microsoft ortalık malı oldu bu alanda o yüzden zararlı içerik fazla bir süre sonra apple'ın o çok sevilen işletim sistemini saglam bir şekilde indirirler

apple sadece müşteri kazıklamakta başarılı, bunun dışında hatalı ve gelişmemiş sistemlerini yeni kullanıcılara satarak ülke ekonomisini feci şekilde olumsuz etkiliyorlar.

SORARIM SİZLERE: ACABA MICROSOFTA WINDOWS İÇİN DAVA AÇARAK EXPLORER VE VİRÜS KORUMASINI ENGELLEMEYE ÇALIŞANLAR NEDEN ŞİMDİ apple' a dava açıpta VİRÜS PROGRAMINI ENTEGRE EDEMEZSİN DEMİYORLAR ?

teknolojik gelişimi engelleyen toplumlar dsiz bir kuyu içerisinde çürüyüp yok olmaya mahkumdurlar.

olaylara bakış açılarına bakın, saldırı yapan tüm firmalar hep yazılımları yarım yada tam performansla çalışmaz ve problemlidir, işte bu olaylara her alanda bakış açılarının bir aynasıdır.

bu yüzden avrupa topluluğundaki dengesizlik - terbiyesizlik - ahlaksızlık ve İŞSİZLİK SINIRLARI TAMAMİYLE AŞILMIŞ DURUMDA ve bu durumun teknolojiye yansıması da ancak mafyavari saldırganlık ve haksız ambargo ile tanımlanabilir. İŞTE MICROSOFT' A YAPILAN BUDUR. çünki diğerleri hiç bir işi ve yazılımı tam anlamıyla çalşabilir ve problemsiz yapamamaktadırlar...!!!

ama virüs yazarlarının ülke nüfusu bazında yüzdeye vurduğunuzda ve ortalamalarına baktığınızda ingiltere - fransa - ve diğer avrupa ülkelerinde en fazla virüs yazarı bulunduğu ortaya çıkar ki - amerika dakiler bile avrupadan kaçmış yada göç etmiş olanlardır.

teknoloji düşmanı kurum ve toplumlara lütfen geçit vermeyin HERŞEY İNSANLIK ADINA GELİŞİM VE HAYATMIZI DAHA DA GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

daha bir sürü kurdu var o ısırıklı elmanın içinde, ama bu çürük elmaya para verenlermideleri bulandıktan sonra farkına varıyorlar yada okadar çok inatla kendilerini beğeniyorlar ki kustukları halde elmam güzel diyorlar.

bari gidin fear factor e falan katılında o kurtları yemek için üste para vermeyin --- en azından yarışmayı kazanırsanız üste para alırsınız :)))

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Türk milleti gelenekçidir yenilikçi değildir.

yillarca pc ve windows(3.1 den vista ya kadar) kullandiktan sonra (buna linux de dahil) mac ve osx'e gecince bilgisayar kullanmanin ne demek oldugunu anladim. Evet mac pahali ama bunu da hakkini veriyor (Sanki hp,sony veya dell'in denk donanimlari cok ucuzlar.) kullanimi bu kadar rahat hizli pratik bir sistem daha yok. Bu gun pcler de kullanilar teknoloji maclerde cok daha onceden kullanilmaya baslandi usb firewire sata gibi. Yukarida yazilari bulunan arkadaslar Windows'un mavi ekraniyla yakindan tanisik deyiller galiba. Unix sistemin saglam ve basarili oldugunu dunya kabul ediyor windows u neresinden savunuyorsunuz anlamis deyilim. Evet aciklari olabilir eksik olabilir ama windows kadar berbat bir isletim sistemi kesinlikle deyil. Ve neden Intel pc ve windows kullananlar cok yasiyorlar madem teknolojik gelisimi destekliyorsun o zaman neden amd ve linux deyil (amd acik kaynak yazilimlari en fazla destekleyen firmadir) Bir gun sizde pc nizi benim gibi lastik takozu olarak kullanacaksiniz

amd geçmişte overclock lu işlemcileri üst versiyon diye millete sbunlu kaydırak yapan firmalardan biridir. ayrıca geçmişte bilinen bellek taşması hataları vs... çoğunuktadır. --- EN ÖNEMLİSİ hayati önem taşıyan ağır işemlerde son derece başarısız ve hatalıdır.

linux ise üzerinde kurlacak programların yeterli olmaması ve güvenlik açıklarının daha tam olarak ortaya çıkmaması yüzünden kullanmakta riskli görüyorum EVET UNIX tabanlı olabilir ama UNIX amaçlı kullanılamaz yani kimse ben padişahın oğluyum diye övünüp kendini avutmasın aynı şey MAC OS içinde geçerlidir.

sayın arkadaş takoz yapmış PC ama sorarım şimdi ; acaba mac almışsın bize mac takozu ile ne yapıyorsun işe yarar bir şeyler varmı portföyünde? internet ve süslü masaüstü dışında ne yapıyorsun?

eğer grafikersen grafikerlik sadece photoshop ta 2 dekupe 1 kontras 2 efekt ile olmaz - freehand de 2 kare 2 satır yazı ile de olmaz...!!!

çok hızlı 3d yazı hazırlaman gerektiğinde acaba cracklı photoshopunun hangi crakli efektini kullanıyorsun :D muahahahahaayt onu bilem bulamazsın.

ama komşularını çağır da havanı at baari bak süslü ve makyajlı avrat kılıklı bir makinam var diye, paran zaten boşa gitmiş :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir