Spotify Sonunda Amacına Ulaştı

Spotify, uzunca bir süre uğraştıktan sonra, yaklaşık 2 yıllık hayalini gerçeğe dönüştürmeyi başardı!

  • Levent Öztürk
Spotify sonunda amacına ulaştı

Spotify'ın halka açılma yolu uzun sürdü ama en sonunda gerçeğe dönüşmüş durumda. Firma artık halka açık ve alışıldık IPO yerine doğrudan listeleme gibi sıra dışı bir yöntemi tercih etti. Reuters'ın belirttiğine göre hisseler, Pazartesi günü sonlarında New York Borsası (NYB) tarafından 132 dolar fiyatı ile satışa sunuldu ve bu da Spotify'a 23 milyar doların üzerinde bir değer biçiyor.

Spotify'ın ilk alımı uzun bir süre yapılmadı ve bu süre yeni bir rekor olabilir. NYB, doğrudan listeleme sebebiyle ilk satışın normalden daha uzun sürebileceğini belirtmişti. Bu süre içerisinde ise beklenen satış fiyatı 170 dolara kadar çıkmıştı. Fiyattaki bu hareketliliğin sebebi ise Spotify'ın IPO yerine doğrudan listelemeyi seçmiş olması. Bu sistemde fiyatlar önceden belirlenmek yerine arz ve talep ile belirleniyor. Geçtiğimiz yıl firma, 10 milyar dolar değerinde yatırım beklediğini belirtiyordu ve görünene göre bunun çok daha fazlasını elde edecek.

Spotify hisseleri, Salı sabahı 7:45 itibariyle 165.90 dolar fiyatından satılmaya başlandı ve başlangıçta 5.6 milyon dolarlık hisse satıldı...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play