Sumo robot yarışmasında derece kazandık!

Japonya sumo robot yarışmasında Türklerin geliştirdiği robot, bir ilke imza attı!

Sumo robot yarışmasında derece kazandık!

İlk olarak 1990 yılında Fujisoft'un kurucusu Hiroshi Nozawa öncülüğünde Sumo güreşçilerinden esinlenerek başlanan Uluslararası Sumo Robot Turnuvalarının 25. Yılı Aralık ayında Japonya'nın Tokyo kentinde gerçekleştirilmiştir. Yarışmada amaç robotların belirli bir ringin sınırlarını fark ederek, ringden çıkmadan rakibi bulup ittirmesidir. Robotların belli ağırlık (3kg) ve boyut (20x20cm) sınırlarına uymaları gerekmektedir.

Turnuvaya dünya genelinde prestijli yarışmalardan çeşitli derece almış 15 sumo robot ve Japonya'nın 8 ayrı bölgesinden derece alan 16 robot katılmıştır. Turnuvada Uluslararası ve Ulusal(Japon) olmak üzere iki ayrı değerlendirme oluşturulmuştur. Ulusal kategorisinin birincisi olan Japon robot takımı uluslararası takımların içerisine dâhil olmuş ve 4 farklı grupta 4'erli takım olarak mücadele başlamıştır.

Yarışmaya ülkemizi temsilen katılan robotlar arasında MEB robot yarışmasında Jüri özel ödülü sahibi JSUMO robot takımı 2 robotuyla (Fusion – Golge) katılmıştır. Mücadeleler sonucunda Golge ilk 8 arasına girmiş ve Fusion Dünya İkinciliği başarısını ülkemize getirmiştir. JSUMO robot ekibi Burhan Güçlü (MARMARA Mekatronik Müh) Fırat Dede (İTÜ Makine Müh.) , Mert Kahyaoğlu (İTÜ Elektronik Müh.) , Umut Meriç(Çanakkale 18 Mart Üni Mekatronik.) öğrencilerinden oluşmaktadır. JSUMO ekibi tüm mekanik ve elektronik tasarımlarının kendisinin tasarladığı ve üretimlerini kendi imkânlarıyla yaptığı çalışmalarıyla başarıya ulaşmıştır.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

helal olsun :)

Gurur duyduk.

üzüldüm,bu gençlerimizinde ömrü çok kısa olacak

@08 Şub 2014 20:32 Adamın demek istediğini anlamayanlar için açayım :Ispartada uçak kazasında şüphelib ir şekilde ölen bilim insanlarımız.. Devam ettirmeme gerek yok sanırım.

keske insanlarin hangi sitelere girdigi, kimlerin kimlerle kaldigi vs. sacmaliklari takip etmek yerine boyle seylerle ilgilense devlet ve dunyanin orasindaki burasindaki sorunlara aninda kosmadan once kendi ulkemizdeki sorunlari cozse ne kadar gelisirdik dimi?

Sumobotun ne olduğunu bilmesek kandıracaksınız bizi...

her üniversitede neredeyse yapılıyor böyle şeyler hatta bu tarz robotların devre şemaları internette dolaşıyor evet çok zor bir iş değil yaptıkları robot ama derece almış olmaları gerçekten büyük başarı kutluyorum arkadaşları

TEBRİKLER .. imkan verilirse ülkemiz gençliğinin önü açıktır....

Böyle gençler oldukça sırtımız yere gelmez,sizlerle gurur duyuyoruz.

Dünya ikinciliği büyük başarı gerçekten.. Keşke gençlerimizin elinden tutulsa. Tebrik ederim. Arkadaşlarla iletişime geçeceğim.

Bu dereceyi aldık fakat Türkiye de değeri bilinemedi. :/ Burhan Güçlü

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir