Sun Microsystems, MySQL'i Satın Alıyor

15 milyar dolarlık veritabanı pazarında güçlü bir oyuncu olan Sun Microsystems, MySQL'i satın alıyor

Sun Microsystems, MySQL'i Satın Alıyor

Sun Microsystems, bir açık kaynak simgesi olan ve dünyanın en hızlı büyüyen açık kaynak kodlu veritabanı geliştiricisi MySQL AB'yi yaklaşık 1 milyar dolara satın alacağını açıkladı. MySQL'in satın alımıyla birlikte Sun, 15 milyar dolarlık veritabanı pazarında da yer alarak kurumsal bilişim pazarındaki konumunu daha da güçlendirecek. MySQL AB'nin satın alınması haberi, Sun'ın internet ekonomisindeki lider konumunu ve açık kaynak kodu destekleyen en büyük ticari şirket olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Facebook, Google, Nokia, Baidu ve China Mobile gibi milyonlarca kurulumu olan MySQL'in açık kaynak veritabanının daha geleneksel uygulamalara ve kurumsal pazara adaptasyonunun sağlanmasıyla Sun'a getireceği sinerji, yazılım endüstrisinde yeni bir dönem açacak. Sun ile entegrasyonu, MySQL'in sunduğu ürünlerin ticari cazibesini büyük oranda artıracak ve Sun'ın küresel servis organizasyonuna da eklenmesi ile katma değerini de yükseltecek. Intel, IBM ve Dell gibi markalarla olan OEM (orijinal ürün üreticisi) anlaşmalarını da içeren Sun dağıtım kanalları aracılığıyla MySQL daha geniş bir dağıtım ağına da kavuşacak.

MySQL açık kaynak veritabanı, tüm dünyada belli başlı işletim sistemleri, donanım sağlayıcılar, sektör ve uygulama alanlarında geniş bir kullanım gösteriyor. Tamamlayıcı ürün dizileri ile MySQL'in veritabanı erişimi artarken, Sun sistemlerinin sanallaştırma, ara katman yazılımları ve depolama alanlarında yeni pazarlar kazanması bekleniyor.

MySQL'in yüksek verimli açık kaynak veritabanı yazılımı bugüne kadar internetten 100 milyondan fazla kez indirildi. Her gün bu rakama 50.000 adet daha ekleniyor. MySQL'in Web 2.0, yazılımın servis olarak verildiği, kurumsal, telekomünikasyon ve OEM pazarındaki güçleriyle birleşen yaygınlığı, yazılımı Sun'ın portföy ihtiyaçları açısından önemli kılıyor. MySQL sayesinde Sun mevcut müşteri ilişkilerini derinleştirirken açık kaynak veritabanlarının kullanım kolaylığından ve esnekliğinden yararlanmayı amaçlayan firmalara yeni fırsatlar sunacak. MySQL'den sağlanacak veritabanı, OpenSolaris and GlassFish™ ile birlikte Sun'ın Java™ platformu ve NetBeans™ topluluğuyla birlikte uygulamalarını internete aktaran çok geniş bir müşteri kitlesi için güçlü bir internet uygulamaları sahası yaratacak.

Sun Microsystems, tüm MySQL stoklarının devri için yaklaşık 800 milyon dolar nakit ödemeyi ve yaklaşık 200 milyon doları opsiyon olarak taahhüt ediyor. Devir işleminin 2008 mali yılının 3. çeyreğinin sonlarında veya 4. çeyreğinin başlarında tamamlanması bekleniyor. İşlemlerin tamamlanması ile birlikte MySQL yazılımı Sun yazılımına entegre edilecek, satış ve pazarlama organizasyonları ile MySQL CEO'su Marten Mickos Sun'ın lider yönetim takımına katılacak. Geçiş döneminde her iki şirketin temsilcilerinden oluşan ortak bir ekip teknik, ürün ve kültürel birlikteliğin sağlanması ve her iki firmanın en iyi iş ve ürün geliştirme pratiklerine dayanan birleşme planlarını geliştirecek.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Sanırım "Sun micro." Microsoftun Eceli olacak gibime geliyor...

veritabanı alanında oracle hala zirvede. ms bile yıllardır gölgesinde kalmış ne yapdıysa. mysqlnin ise tek avantajı açık kaynak olması ama nereye kadar.

bu haberi mysql in sayfasında gördüğümde çok şaşırdım. mysql açıkkaynak kodlu veribanı konusunda liderdir.çok dost canlısı kullanıcı dostu bir vt dir. yardım dökümanlarında, bazı özelliklerin "oracle den, sqlserver den uyarlandı" diyebilecek kadar dürüsttür. eğer c biliyorsanız kütüphanelerini derleyebilirsiniz. kaynak kod halinde görebiliyorsunuz. fakat mysql daha yeni yeni düzene giren bir veritabanı, 4.x sürümünde stored procedure, view, functions gibi artık çok yapısal olmazsa olmaz özellikler yoktu. 5.x ve 6.x sürümlerinde ise çok büyük bir aşama kaydetti. yaklaşık 15-20 günde bir ara sürüm yayınlanıyordu. kullanırken çok fazla hatalar vardı. içinden çıkarken çok zorlanıyorduk. ama sqlserver ve oracle gibi büyük ağabeylerinden daha hızlı sorgu çekmesi mysql i cazip kılıyor. ve bu onbinlerce kayıtta da aynı durumda.
mysql i sun un satın almasına gelince, sun burada çok akıllı davranmıştır. yazılım konusunda java ile çok kaliteli bir iş çıkaran sun, microsoft un c# ını her konuda sallıyor zaten. sun vt konusunda eksikti. mysql i daha stabil bir hale getirirse sun bu konuda veritabanı pastasındaki payını büyütebilir. mysql in veritabanı algoritması çok iyi tasarlanmıştır oldukça hızlı çalışmaktadır. sun dan daha stabil eklemeler ve geliştirmeler bekliyoruz.
tebrikler mysql ve sun !

Mysql yoksa Postgre var, Firebird var.

şuana kadar açık kaynak ve ücretsiz olarak bildiğimiz myqsl bundan sonra ücretli olacak anlamı çıkar bundan?

Microsoft'a bu saatten sonra Sun, Apple, Oracle tırı vırı birşey yapamaz, içiniz rahat olsun.

mysql in eksik olduğu role tanımlama (user ve hakkı değil) ve table space kavramları ile birlikte row level security (satır bazı güvenlik) Sun çalışmaları ile kapatabilirse Oracle ile ciddi bir rakip olabilir

Bir öncekine ilave; Şu anda mysql ile oracle arasında sadece INNODB veritabanı motoru konusunda bir anlaşma var. Bundan sonrasında Sun ve Oracle arasında rekabet mi yoksa işbirliği mi olacak (IBM - Microsoft ta oldugu gibi) bunu zaman gösterecek

Acikcasi MS SQL Suan pazarda lider konumda. Yani sun cok kasmasi lazim ama zoe bence ...

Oracle-MsSql-MySql savaşları hızlanıyor demek bu :) Rekabet=gelişim. Güzel haberler bunlar.

Microsot Şubat ayında duyuracağı Windows 2008 iLe birLikte stabiL çaLışacak oLan SQL 2008 versiyonunda büyük bir fark atacak veritabanı sistemLerinde onun için bu tür şeyLeri büyütmemek Lazım. BiLiyoruz ki işLetim SistemLErinin çoğunLuğu Microsoft işLetim SistemLEridir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play