Telefonunuzun bataryası sizi izliyor olabilir!

Cep telefonunuzun bataryası, bazı uzmanlara göre sessiz sakin durdukları yerde pek de masum durmuyormuş...

  • Cenk Atlı
Telefonunuzun bataryası sizi izliyor olabilir!

Mobil cihazlarınızın batarya ömrünü kontrol etmeleri için web sitelerine olanak tanıyan yazılımda kullanıcı gizliliğini tehdit edebilecek riskler ortaya çıktı.

Gizlilik uzmanları tarafından The Guardian'a yapılan açıklamaya göre HTML 5 batarya durumu API'ları, batarya kullanım parmak izine dayanarak belirli telefonları tanımlamak için kullanılabiliyor.

Princeton Üniversitesi bünyesindeki araştırmacılar daha da ilginç bir riske işaret ediyor. Zira araştırmacılara göre internet üzerinde tam da bu işlevi yerine getiren yazılımlar mevcut durumda. Geçtiğimiz ay yayınlanan bir makaleye göre araştırmacılar ilgili batarya API'sini kullanan ve belirli bir cihazı tanımlayarak onu web üzerinde izleyen iki yazılım tespit eettiler.

Söz konusu araştırmanın sonucu Ocak 2016'da 1 milyon web sitesi üzerinde izlenen ve toplanan verilere dayanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

İnternette kimse kendini güvende zannetmesin.Telefonların kameraları ve mikrofonları boş duruyorsa bende beyin denen bir şey yok demektir.24 saat izleniyoruz.TV lerin bile bir köşesinde kamera ve mikrofon yerleştirilmiştir mutlaka.Yeni tip taşıtlarda öyledir.İnternetin ve teknolojinin giridği yerde gizli saklı ve özel yoktur.

Sen de yorum yaz