Test: Anti-spyware yazılımları

Kişisel bilgilerinizi koruması gereken anti-spyware yazılımlarını test ettik. Hangisi daha başarılı?

  • Halil Mollaoğlu
Casus engelleyiciler ne kadar iyi koruyor?
Anti-Spyware: Kullandığınız yazılım ne kadar güvenli?

Çevrimiçi bankacılıkta kullanılan erişim bilgileri, kredi kartı numaraları, e-postalardaki kişisel bilgiler: Özel casus programları bu bilgile sahip olmak için ellerinden geleni yaparlar. Anti-Spyware ise bu veri hırsızlığını engellemek ister. Fakat birçok program bu testte başarısız oluyor.

Kişisel bilgiler üzerinden ticaret yapmak son derece kârlı. Siber suçlular doluca bir banka hesabına ilişkin hesap bilgileri için 1500 Euro'ya kadar para talep edebiliyor. Buna karşın doğrulanmamış kredi kartı numaraları ve e-posta adresleri düşük-mal niteliğinde ve ekonomik paketlerle beraber satılıyor. Suçlular bu çok değerli kişisel bilgileri kendi geliştirdikleri casus programlarla, yani Spyware'ler ile elde ediyorlar.

Hesap ve kredi kartı bilgilerinizin internette açık arttırmaya sunulmaması için bir anti-spyware programı kullanmalısınız. En azından üreticiler bunu tavsiye ediyor. Fakat CHIP Online testi sadece tek bir ticari programın koruma vaadini yerine getirebildiğini gösteriyor; ücretsiz alternatifler de sadece bazı koşullara bağlı olarak tavsiye edilebilir.

Ücretsiz başarısızlık: Windows Defender ve Spybot

Birçok kullanıcı Windows Vista ile beraber gelen Windows Defender korumasına güveniyor. Daha dikkatli kullanıcı ise öncelikle ücretsiz Spybot Search&Destroy'u kuruyor. Testimizde iki program da bizi ikna edemedi.

Ücretsiz başarısızlık: Windows Defender ve SpybotÜcretsiz anti-spyware araçları bilgi hırsızlığına karşı yetersiz koruma sunuyor. Vista-ilacı Windows Defender testteki "dur" lambasını temsil ediyor. Sebep: Önemli koruma ilkeleri eksik. Mesela iyi bir anti-spyware şüpheli web sitelerini ziyaret etme aşamasında, yani zararlının kurulumuna geçmeden önce kişiyi uyarmalıdır. Windows Defender buna benzer bir URL-filtresi sunmuyor.

Bu yüzden araç sadece imza dosyalarını baz almak zorunda kalıyor. Defender, içinde casus yazılım barındırdığı bilinen 200 web sitesinden sadece 75'ini dağıtılan dosyanın dijital parmak izi sayesinde tanıyor; kılı kılına yüzde 37,5. Yazılım aynı zamanda sisteme zaten bulaşmış spyware ile de baş etmesi gerekiyor. Zararlıların yüzde 80'i aracın elinden kayıp geçiyor. Durum böyle olunca az miktarda tanınmış zararlının detaylı bir şekilde temizlenmesi de (dosyalar ve kayıt defteri girdileri) yardımcı olmuyor.

Download: Windows Defender

Ücretsiz başarısızlık: Windows Defender ve SpybotSpybot: Profesyonellere tavsiye edilir
Spybot Search&Destroy da URL-filtresi olmadan geliyor. Yazılım yapılan web sitesi testinde 12 spyware programını (yüzde 6) kurulmadan önce tanıyabiliyor. Buna karşın Spybot kurulu spyware tanıma işleminde iyi bir tablo çiziyor. Araç, tüm spyware denemelerinde alarm veriyor ve kullanıcıyı uyarıyor.

Ne yazık ki, kullanıcı her seferinde ne yapması gerektiğine karar vermek zorunda kalıyor. Spybot bulunan casus yazılımların sadece yüzde 60'ını otomatikman engelliyor; doğrudan silinen ise sadece yüzde 10. Ayrıca ücretsiz yazılım dezenfekte etme konusunda pek başarılı değil. Araç 10 spyware denemesinde sadece ikisini tamamen silebildi. 5 denemede casus yazılım dosyalarının bir kısmı ve bunlara ait kayıt defteri anahtarları sabit disk üzerinde kaldı.

Download: Spybot Search&Destroy

Test birincisi: Norton AntiVirus 2009

Norton AntiVirus 2009: Spyware'lere karşı savaşta da güçlü.

Test birincisi ve ikna edici tek ürün Symantec'in virüs avcısı oldu: Norton AntiVirus 2009.

Norton AntiVirus, spyware'e karşı en geniş savunma ilkelerini sunuyor. Gerçi bütünleşik URL-filtresi toplam 200 zararlının sadece 30'unu tanıdı, fakat bunun yerine 177 spyware'de indirme sırasında alarm verdi. Böylece Norton tüm spyware'lerin yüzde 90,5'ini daha kurulum aşamasında engelliyor. İlk aşamada Norton'un elinden kayan zararlılar en geç kurulum sırasında yakalanıyor. Çok iyi çalışan sezgisel tarama özelliği yüzde 80'lik yakalama oranına ulaşıyor. Tanımlama bazlı korumayla birlikte Norton testte kullanılan tüm spyware programlarını tanıyor.

Kullanıcı dostu: Norton AntiVirus zararlı yazılımı bildirirken işine ara verip sizden yanıt beklemiyor. Yazılım, spyware'lerin yüzde 90'ını kendi başına engelliyor; yüzde 80'i ise kullanıcının araya girmesine gerek kalmadan siliniyor. Tüm bunlara ek olarak Norton AntiVirus test ettiğimiz yazılımlar arasında en temiz silme işlemini yapan program oldu. Denemelerin yüzde 85'i dosyalar ve kayıt defteri girdileriyle beraber güvenilir bir şekilde silindi. Geriye kalan yüzde 15'lik kısımda zararlılar yine etkisiz hale getirildi fakat diskte bazı dosya parçaları ve kayıt defteri girdileri kaldı. Bu iyi performansa karşılık fiyatının sadece 52.99 TL olması sebebiyle fiyat/performans önerimiz olmayı da hak ediyor.

Download: Norton AntiVirus 2009 (60 günlük demo)

Fiyat, Symantec resmi çevrimiçi mağazası baz alınarak belirtilmiştir.

Sonuç: Özel bilgilerinize dikkat edin

Kullanıcılar açısından sevindirici: İyi bir anti-virüs çözümü kullananların, ek spyware korumasına ihtiyacı yok. Symantec'in ürünü virüsleri, solucanları, trojanları ve casus yazılımları da başarılı bir şekilde halledebiliyor.

Sonuç: Özel bilgilerinize dikkat edin
Kara borsadaki fiyatlar: G-Data güvenlik uzmanının sunduğu bilgiler.

Test birincisi Norton AntiVirus 2009 ile test ikincisi SpySweeper 5.8 arasındaki fark bile çok fazla. Gerçi SpySweeper tanımlama-tabanlı çalışan iyi bir URL filtresiyle beraber geliyor. Fakat tanıma oranları, otomatizm ve silme temizliği konularındaki eksiler sebebiyle testteki diğer ticari programları sadece sınırlı ölçüde tavsiye edebiliyoruz.

Buna karşın ücretsiz programları kullananların zararlı yazılımlarla ilgili deneyimi olmalı. Her halükarda Windows Defender'a asla güvenmemeliler. Ücretsiz yazılım Spybot Search&Destroy zararlıları güvenilir bir şekilde tanıyor. Burada ise kullanıcı hangi programları engelleyeceğine ve hangilerine izin vereceğine kendisi karar vermek zorunda.

Kredi kartı numaraları, hesap bilgileri ve kişisel bilgiler üzerinden ticaret gittikçe artmaya devam edeceği için gizli bilgilerinize her zaman çok dikkatli davranmalısınız. E-posta, forumlar, blog'lar ve sosyal ağlarda hangi bilgilerinizi ifşa ettiğinize dikkat edin. Banka işlerinizde ve çevrimiçi alışveriş sırasında bulunmak istediğiniz sitede olup olmadığınızı birden çok kez kontrol edin. E-postalarda ve web sitelerinde görünen cazip teklifleri çevrimiçi işlem yapmadan önce telefonla kontrol edin. Eğer teklifi yapan kişi/kurum bu tip bir imkân sunmuyorsa elinizi hemen fareden çekin.

Test sonuçları ve detaylı bilgi tablosu

ANTISPYWARE-TEST SONUÇLARI
Sıralama 1. Sıra 2. Sıra 3. Sıra 3.Sıra
Ürün Norton AntiVirus 2009 Spy Sweeper 5.8 Ad-Aware 2008 Plus Spyware Doctor 6
Download 60 günlük demo Demo 30 günlük demo 30 günlük shareware
Fiyat 52.99 TL 39,95 $ 26,95 $ 38 $
Toplam Puan 91 67 56 56
İndirme sırasında tanıma (URL-filtresi / tanımlama) %15 / %89 %20 / %48 %0 / %19 %0 / %10
Kurulum sırasında tanıma (Sezgisel / tanımlama / diğer) %80 / %20 / %0 %0 / %80 / %10 %0 / %40 /%50 %0 / %80 / %10
Kurulum sırasında tanınan / bunlar arasından engellenen / silinen %100 / %90 / %80 %90 / %60 / %30 %90 / %40 / %30 %90 / %50 / %20
Yazılım yükleme sırasında alarm verme: Uyarı / engellenen %0 / %0 %30 / %20 %70 / %0 %0 / %0
Dezenfekte etme oranı (tamamen/kısmen) %70 / %30 %50 / %30 %50 / %20 %30 / %30
ANTISPYWARE-TEST SONUÇLARI
Sıralama 4. Sıra 5. Sıra 6. Sıra
Ürün Spybot - Search & Destroy AntiSpyWare 2 Windows Defender
Download Ücretsiz 40 günlük shareware Ücretsiz
Fiyat - 29,99 $ -
Toplam Puan 52 50 48
İndirme sırasında tanıma (URL-filtresi / tanımlama) %0 / %60 %0 / %29 %0 / %38
Kurulum sırasında tanıma (Sezgisel / tanımlama / diğer) %0 / %10 / %90 %0 / %10 / %70 %0 / %20 / %0
Kurulum sırasında tanınan / bunlar arasından engellenen / silinen %100 / %60 / %10 %80 / %40 / %0 %20 / %20 / %0
Yazılım yükleme sırasında alarm verme: Uyarı / engellenen %50 / %0 %50 / %10 %0 / %0
Dezenfekte etme oranı (tamamen/kısmen) %20 / %30 %30 / %30 %60 / %0

Okuyucu Yorumları

Toplam 81 Yorum

siteyi sık aralıklarla takip etmeye calısıp ıncelemelerinizi ve makaleleri kacırmamaya calısıyorum. en az iki program daha testte görmek isterdim (SUPERAntiSpyware, SpySweeper mesela) Sakayla karısık chip in bu SYMANTEC Takıntısını anlamıs değilim ; PARA mı alıyorsunuz demicem :) ama dikkat cekici oluyor spyware lerin yanına antivirus koyacaksanız bir iki popüler program daha ekleyin bari AVIRA GDATA WEB WSH. BIT DEFENDER vs gibi SAYGILARIMI SEVGILERIMI SUNUYORUM KOLAY GELSIN

bir antispyware incelemesinde nortonun neden yer aldığını merak ediyorum. ayrıca madem norton var neden avira ve kaspersky bu testte yer almamış:)

pahalı olan iyidir :)

boşuna her defasında, bu aletlerden en az 3 tane bulunsun PC nizde diye demiyoruz.Çünkü biz de biliyoruz ki bunların ancak 3 ü 4 ün den 1 adam çıkıyor.He He.
Yanlız tabii test dışı kalan çok sayıda AntiSpyware olmuş.Sanırım 2009 ilk çeyreği genel bir test sonuçları yakında yayınlanabilir(?)bekleyelim.

ayrıca arkadaşlara katılıyorum,bir AntiSpyware testinde AntiVirüs ün işi ne?
hadi bunu kattınız diyelim o zaman diğer devre dışı kalan AntiVirüslerin günahı ne?testler tek kategori altında olmalı,bu hep bugüne kadar böyle olmuştur.Araya parazit karışmamalı,yoksa (aynen burada olduğu gibi) haklı olarak millet bu işte başka nedenler arar.Eski köye yeni adet.

nod32 smart security neden yok :)

Evt Kaspersky Neden YOK TEst'De Ne Kadar Adilce Oldu Bu Şimdi :(

Antispyware testinin içerisinde Norton Antivirus'un yer alması bana biraz garip geldi. Diğer arkadaşların dediği gibi eğer antivirus yazılımlarını da bu kategoriye sokacaksak Kaspersky,Bitdefender,Nod32 vs gibi programların da testte bulunması gerekirdi. Ayrıca test edilen Antispyware programlarının da sayısı oldukça az. Super Antispyware ve Malwarebyte's Antimalware incelemede olsa çok daha iyi olurdu; ki bu iki urun de ucretsiz versiyonlara sahip.

Norton antivirus burda kategori dışı kalıyor bence. Tamam iyi bir program olabilir ama ona rakip olabilecek programları neden testinize almıyorsunuz? bunların ismini vermeme gerek yok herhalde değil mi?
Uzunca bir süredir derginizi ve internet sitenizi takip ediyorum. Kusura bakmayın ama son zamanlarda başka dengi programları teste tabi tutmadan en iyi antivirüs, en iyi anti spyware gibi testlerde Norton 2009 ürününü birinci gösteriyorsunuz. bunu da açıkcası güvenebileceğim bir test olarak algılamıyorum.

diğer rakipleri de ekleseydiniz bu teste saygı duuacak bir test olurdu ama bu olmamış....

kaspersky neden yok ençok kullanılan virüs programı norton2009 ile bence arasında yaptığım kıyaslamada kaspersky 1.

içlerindeki tek antivirüs norton.Norton iyi diyebilmek için diğer antivirüsleride denemek lazımdı. Bu test sonucu kötüleri belirlemiş ama Testin birincisi yok.

En iyisi AVG Anti-Virus 8 içerisinde Anti-Spyware modülüde bulunuyor ve ücretsiz. Denemenizi öneririm. Memnün kalicağinizi sanıyorum.

zone alarm ve diğer programlar da bu teste tabi tutulmalıydı.

Yok chip öyle şey yapmaz diyodum ama bu son test sonuçları gösterdi ki Norton ile bi sözleşme imzalanmış belli =)

Hadi hayırlısı diğelim

CHIP Online notu:
Evet sözleşme imzaladık, aşağıdaki haberi de birkaç gün önce bu sözleşme doğrultusunda yayınladık. Hack'lenme olayı şirketin çok hoşuna gitmiş, biz de yayınlayalım bari dedik :)

http://www.chip.com.tr/konu/Hacker-hack-ledim-diyor-onlar-yalanliyor_11090.html

Eğer herhangi bir şey, yazılım ya da donanım olması farketmez, iyise iyidir, kötüyse kötüdür. Sizin bir markayı sevmiyor olmanız ya da başka bir markayı daha çok seviyor olmanız, o markanın başarısız olması için bir gerekçe değildir...

CHIP ekibi; bukadar"da yanlı bir tanıtım olmaz yahu.
düpe düz resmen reklam olmuş bu.
siz kimi kandırıyosunuz.
NORTON ilk 10'a bile giremez.
Rezillik sizin yaptığınız.
Anlamayan biri olsa buna inanıp
bilgisayarını size güvenip nortona emanet edicek.

CHIP Online notu:
Bir kez daha... Eğer herhangi bir şey, yazılım ya da donanım olması farketmez, iyise iyidir, kötüyse kötüdür. Sizin bir markayı sevmiyor olmanız ya da başka bir markayı daha çok seviyor olmanız, o markanın başarısız olması için bir gerekçe değildir...

Kimseyi savunmak yada suçlamak için yazmıyorum baştan söyliim.

Ben norton kullanıyorum daha önce de biçok prog kullandım. yeni nortonların eskilerle alakası olmadını söyliim önce. Yani önyargılı yaklaşmayın herşeye.

Norton casus temizleyebiliyosa bu testte bulunması bence garip diil. burda norton testi yapılmamış sadece spyları nası temizlediğine bakılmış. gayet normal yani.

daha çok prog olsaymış testte daha yi olurmuş ama chip bu kadarını test etmiş. bize de diyo ki bu proglar arasında casusşarı en iyisi norton temizler. diğer yazılımlar testte olmaması omların kötü olduğu anlamına gelmez.

neden kasp.vs. antivurusler yok demicem zaten bi suru arkadasimiz demis....
norton en iyi olabilir ama pc yide en iyi dize cokturen yani en cok yoran yazilimlardan biri...

hatta son surumundeki sacma eklendi, hani sol tarafta CPU kullanimini gosteriyor, norton ne kadar kullaniyor falan, kendisini hep %1 gosteriyor oysa task managerde apayri %lik cikiyor :D neyse konunun disina ciktim biraz...saygilar

kaspersky yoksa bu testte test etik değildir.. kasperskyın sezgisel özellikleri anlatılamaz ne yazıkkı norton neymiş ya

bence objektif bir test olmamış. bu yüzden sonucuna şüpheli yaklaşmaktayım. d,ğer antivirüslerle kıyaslama yetersiz.

söz konusu olan antivirüs programları değil, antispy olmalıdır ve hepsi bir arada olan güvenlik programları bu durumda pek işe yaramaz.

antispy deyince SpywareDoctor 1 numaradır 15 yıldır test ediyorum kaspersky ve nortonun bulamadığı bir çok şeyi buluyor.

bikere arkadaşım araştırmışsın yada biyerden bulmuşsun koymuşsun ben nortonda kullandım sunbelt firmasının webrootspy kullandım nortonun bulamadığı sonarı buldu buna nediyceksin hem norton xp işletim sistemiyle halendaha çözülmemiş bir uyumsuzluğu var bence noktayı kaspersky akabinde avg gelir buda nokta

Böyle test olmaz.Antivirüs programlarının karşılaştırılması gerekirdi.Hani nerede Panda,nerede AVG,nerede Kaspersky Internet Security 2009?

Sizin bu testinizi şuna benzettim. Haci muratla BMW yi test etmişsiniz. Halbuki ferrari filan da var :)

Kusura bakmayın ama antivirüs ve antispy barındıran çözümlerden sadece Norton u koymanız reklam gibi olmuş.

bencede yazılan yorumlara katılıyorum tarafsız yapmanız lazım birkere orda anti-virüs'ün ne işi var madem spy programları test ediyorsunuz spy programları arasından seçim yapın anti-virüs programlarında yapacaksanız ayrı bir test açmanız lazımdı tarafsız olmamış hiç

60 günlük yazmışsınız ama 15 günlük deneme sürüüm var linkte

Ben bu testten çok etkilendim. Hemen norton satın alıyorum. Müşteri hizmetlerine chip ten de bahsedeceğim. Onlar olmasa sizin bu antivirüsler ötesi programınızı bulamazdım diye.

Bilgisayara ilk başladığımdan beri NORTON'U ağırlıklı olarak kullanıyorum. İlk sürümlerdeki PC'Yİ kasmalarından tutunda bütün o çekişmelere rağmen bu aşamaya gelen anti virüslerin içinde rüştünü ispat etmiş bir program olarak kullanıcı görüşümü sizlerle paylaşmak istedim.
H.BOLAT

Bu norton aşkı nereden geliyor anlamıyorum. Sonuçta en güvenli bilgisayar fişi çekik bilgisayar demiş bir üstad. Chip i fasılasız takip ederim ama bu norton aşkına anlam veremiyorum..yorumsuz... Başka kaynaklarda neden göremiyoruz "norton harikalarını".Başkaları farkına varamıyor galiba :D

norton antivirüs yazılımı diğerleri antispyware yazılımı.ne alkası var.dam üstünde saksağan vur beline kazmayi.avira ile nortonu kıyasla bak baklım test nasıl oluyor.siz atla eşeği yarıştırmışşınız.ne alaka.hayret valla hayret

norton kendi sitesini korusun.
notronu sildikten sonra eset nod 32 25 virüs buldu

Bu testte neden Eset Smart Security yok onda da Anti-spyware var ?

adobe cs 4 ile photoscape yi kıyaslamak ne kadar saçma ise bu da okadar saçma olmuş.

..er türk

nortonda antivirüsmü ? bilgisayarı kasmaktan başka bi işe yaradığını görmedim.

Norton mu? Ad-Aware'ye güvendim ve güvenmeye devam edeceğim.
Sistemim Zone Alarm + NOD32 ile yetiniyor. Yeterli geliyor tabi bunun yanında Spybot Search & Destroy yedekte duruyor.

Norton kendini korusun sonra beni korumaya zamanı kalır.

öncelikle chip'e güvenim sonsuz(dur). hep yazılmış yazmayanlar da yazanları onaylamış. Eminim ki bir çoğu da okuyup evet haklılar bu yorum yapanlar demiştir.Çünü önce bende onayladım sonra da yazmak istedim. Keşke iyi iyidir demekten öte daha detaylı bir açıklama yapsaydınız. BU durumda Spyware Doctor kötü mü? Sanmıyorum peki ya Kaspersky? Onun da Nortondan geri kalacağını sanmıyorum? Ve neden aynı teste tabi tutuldu ve de neden sadece Norton. yanlış hatırlamıyorsam daha önceki testlerinizde kaspersky özellikle tespit aşamasında Nortondan daha başarılıydı.
Belki de yanılıyorumdur....

spybot u kurduktan sonra hiçbir spyware bulamadım bence iyi bir program.Nortona gelince hiç guvenmedim guvenmemde,sildikten sonra bircok kez baska bir virus programı virus bulabiliyor.

SUPERAntiSpyware var diğer spy programları gibi bu da başarılı.Bunun da testinin yapılmasını isterdim.Ama testle alakası bir programı test yapıyorsunuz pes doğrusu...

kaspersky -panda-

bunlar nereyi koruyor internet tarayıcınızı ve sohbetinizi başka neresi var internete giren media player değil mi bakalım burayı koruduğunu fark ettirebilene henüz rastlamadık.Sohbettin içinde araçlar kısmından ayar yapılıyor ve internet tarayıcınıza toolbarını yüklüyor peki media player ile paylaşım türünde olan şeylere nelerini yüklüyor veya ayarlamanızı manuel yapıyorsunuz.Bence işletim sisteminizin her türlü internet ten yararlanan şeylerine otomatik yükleme ve ayarlamalarını yapabilmeliler.Ve en azından internet tarayıcınızda toolbarını görüyorsanız diğerlerinde de toolbar benzerini görebilmeliyiz ki korunduğumuzu fark ettirsinler.

aslında koruyucu program ın deneme süresini azaltmalılar.Desktoplara verilen süre 30 ile 15 gün bunun ve 10 marka var hepsini sırayla deneseniz on ay korunuyorsunuz. İşletim sisteminizin tüm güncellemeleriyle yamalarını dahil ettiğiniz kurulum şeyinizle defalarca kullanabiliyormuşsunuz deneme maksadıyla.Oysa bunların deneme sürelerini 5 gün yapsalar neyi tercih edeceğinizi bir ay için de belirleyebilirdiniz.Yani bir ay içinde altı adet koruma deneyerek fazla sır vermeden tercihinize geçebilirdiniz.Şimdi yeni çıkanlar kurulmaları ve kaldırılmaları çok kolaylaştı ve sisteminizi yeniden kurmaya gerek kalmıyor. Kullanıcı olarak gözünüzü açtığınızı hissettirin onlara....

nod 32 ........ bravooo

beş günde neyi anlayacaksınız sizin dediğiniz gibi insanlar zaten ya ücretsiz yazılım ya da başka ollarını bularak kullanıyorlar. Bence bu süre mantıklı. spy yazılımında ücretsizlerin içinde yine de ad-aware plus 2008 yerine ad-aware anniversary edition test edilseydi hem yeni hem de ücretsiz. Birde firewall testini ücretsizlerde içinde olduğu bekliyorum. Anti Spyware testi de çok yazılım olursa daha iyi olur.

norton eskiden çok kasıyordu ama şimdi eskisi gibi değil daha az yer kaplıyor ve kasmıyor bana göre en güvenlisi diğer ant.virüs. kullandım kullanım ve güvenlikte norton 1 numara şimdi norton int.secr.2009 yükledim harika...Dİş yokken damak vardı .B.AYDIN

yaptığınız haksızlık siz yalan dolanlan güç kaznıyorsunuz aynı şekilde norton vede intel ürünleride baskıyla birşey yapamazsınız sadece kendinizi övebilirsiniz dünyanın en iyisi asla norton olamaz ve olamayacaktırda veri tabanında yüz milyonlarca virüs tanımı var ve sadece 550bin tanesini veri tanındaki virüslerin tanıyıp silebilen piyasanın tek yüz karasıdır. gerçek bir tyarışa önerilenleri sokun görelim nortona kaç milyonkez fark atıp rezil edecek diğer firmalar norton dünyadaki bilişim sektöründe yer alan hayat hatasıdır şirketler için.ben forumdada tanınıyoruım az çok sürekli panda diyorum değişmiyorum nedeni ise tr içinde sadece en iyi bu yazılımın bulunabilmesi ve diğer standartların çok üstünde olması ama tr içine mks ( arcavir) yazılımını sokmayı başarabilirsek ozaman görecez nortonmuş pandaymış ne halt malzeme ): kınıyorum sizleri hiç bir dergi sizin kadar yalan dolan yapmıyor yazpsa bile gizli tutuyor.

Yorumlara baktım ama genelliikle yorum olsun diye yazılış, Gerçekten günümüzde şu prgramları profesyonel şekilde kullanan var mı? Gelelim test programlarınıza; ad awareyi kullandım açıkçası en berbat ve kullanımı basit bir spywere programı, norton, zaten herkesin bildiği gibi kullanımı oldukça zor ve pc yi kasan bir yazılım. REklam olsun diye mi norton u seçtiniz anlamadım. Bence testinizde kaspersky 2009 da olmalıydı. Hem türkçe hemde pc yi derinlemesine taramasıyla birebir, övmüyorum. En iyisi kaspersky olduğunu belirtiyorum.

anlaşılan o ki tartışma bitmemiş,yeniden alevlenmiş..Çözüm VE herkesin beklentisi şu :Bütün yazılmların(antivirüs,anti malware-spayware,tam kapsamlı olan İnternet security/Smart securty/Securty suite,Frewall..tam kapsamlı(virüs,trojan,spam yakalama,silme,sistem kullanım oaranları,vs),4 4 lük bir teste tabi tutulmalı ve tartışma noktalanmalı.Biz kullanıcılarında yıllardır kafasındaki soru işareti gitmeli ve güven verene ulaşmalıyız.Bunu da yapsa bize CHIP yapar.En kısa zamanda bu testi bekliyorum sizlerden..tşk

Eset Smart Securty benim en favori programım ikinci NIS 2009

SPYTERMİNATÖR PROGRAMINIDA TEST ETMENİZİ DİLERDİM OLDUKÇA GÜÇLÜ BİR PROGRAM

Yorumlara baktım ama genelliikle yorum olsun diye yazılış,........... norton, zaten herkesin bildiği gibi kullanımı oldukça zor ve pc yi kasan bir yazılım. REklam olsun diye mi norton u seçtiniz anlamadım............

-------------------------------
Valla sende laf olsun torba dolsun diye yazmışsın çünkü Norton 2009 sürümü artık kasmıyor. Hiç diğer web sitelerini gezip yorumları incelemiyorsunuz herhalde. Bari yorum yapmadan önce dene Norton'u sonra yaz. Ağzı olan konuşuyor.Noob musun nesin yahu. Mal.

Arkadaşlar önceden Ksapersky 2009 kullanıyordum.Nortonun 2008 ve önceki sürümlerine bakıp çok ağır kalıyor diyordum.Fakat geçenler kaspersky kaldırmam gerekti.Birde şu norton internet security 2009 deneyeyim dedim şimdi hala onu kullanıyorum.Gerçekten daha iyi ve kaspersky'den daha az işlemci harcıyor,pc de kasma filanda yapmıyor.Bulduğu zararlı yazılımların ne tür bir virüs olduğunu üzerine tıklayarak öğrenebiliyorsunuz.birde yazılım eğer zararlıysa daha kurulmadan engelliyor(Bunun için özellikle türkçe sürümünü öneririm).Gerçekten kullanıp ondan sonra karara varmanızı öneririm.Norton bu sefer başarmış.

NOD32 Antivirus v4.0 çıkmıştur.Bilginize....

Not: Program da müthiş yeni özellikler var...0 kasma....

bana göre en iyisi bittefender mütiş biraz kasıyor ama benim pc im önemli ......

Sistemimde Nod32 business edition 3.0, spwarenuker 4.9 malwarebytes 1.34 full ve güncel olarak kuruluydu tüm bunlara rağmen geçen hafta sistemime wauclt.exe adında işlemciyi bloke eden bir illet bulaştı bir çok temizleyiciyle kaldırmayı denedim ama hiç biri başarılı olamadı bende istemeyerek sisteme format atmak zorunda kaldım..hiç bir program tam bir güvenlik sağlayamıyor.. burda önemli olan sistemi kasmadan maximum koruma sağlayan güvenlik programı olmalı...

Eset Smart Security v4.0.314 ile tüm internet güvenliğinizi koruma altına alabilirsiniz.

NOD32 NOD32 NOD32 ! Asla vazgeçmeyeceğim antivirus programı

Aga ESET Nod32 derim başka bişey demem ! Bu işin mercedesi odur.

ESET Smart Security Business Edition 4 ile Tüm Pc Güvenliği ve İnternet Güvenlğinizi Koruma Altına Alabilirsiniz. Bence Piyasada ki En Sağlam Antivirüs Programı ESET NOD32'dir.

Evet test sonuçlarına baktım da sonuçlar çok doğru.Bence de 1. Norton Ama böyle ayrı ayrı güvenlik yazılımları kullanmak yerine,tek bitane ESET Smart Security , Bitdefender Total Security gibi yazılımlar kullanmak daha mantıklı.......

norton tüm malwraelara karşı koruma sağlıyor,dierleri sadce spy/keyloggerlara karşı fark var! norton bu kategoride değerlendirilmemeliydi.

kardeşlerim kaç virüs programı kullandınız kaç tane virüs türü ile karşılaştınız. Virüs Taramasında 1 numara avasttır. Ama Avastın Güvenlik Duvarı O kadar Sağlıklı Değildir. Eğer Muhteşem Bi Savunma İsterseniz Comodo adlı programın güvenlik duvarı ile Avastın Antivirüs sistemini kullanın. Eğer Yine de Pc niz virüslü ise ben bilgisayar kullanmayı bırakıcam...

Antivirus programları ikiye ayrılır.NOD32 ve Diğerleri....

ben eset nod 32 kullanıyorum ve çok memnunum. 2 haftada 1 de spyware doctor 6 ile tüm bilgisayarı tarıyorum. bence bu 2 program bilgisayarınızda yüklü ise hiçbirşeyden korkmayın.

"norton kendi sitesini korusun.
notronu sildikten sonra eset nod 32 25 virüs buldu"

Demiş arkadaş!
Silebildimi ? Bari :)
Ben esetin silemediklerini nortona sildirdimde :)

Her neyse iki kelamda ben yazayım.
Elbette norton hiç kaçırmaz değil.Hepsi gibi o da kaçırır.
Benim Norton kullanmamdaki sebep !
Cracle,keygenle,sahte serialle kullanamadığım,önce kendisini benim gibi bir acemiden koruyan bir antivürüs olduğu içindir.
Evet belki ustalardan kendini koruyamıyor olabilir.Buna bişey demem.Ama hiç değilse benim gibi bir acemiden kendini koruyor.
Diğerlerimi?Diğerleri malum cracleri keygenleri internette benden de acemilerin kolayca bulup kullanabileceği şekilde gırla gidiyor.

Benim gibi acemi kullanıcılara birkaç öğüt
Eğer bir program indirecekseniz kesinlikle kendi resmi sitesinden indirin.
İndirdiğinizi zip içinde bir iki ay bekletin.Antivürüsünüz onda olabilecek zararlıyı bulmaya hazır hale gelsin sonra zipten çıkartmadan tarayın,temizse kullanın.
Girdiğiniz sitelerde olup olmadık herşeye tıklamayın.En çokda bu sitede dikkatli olun.Bu site iyice ustaların yönetiminde :) Şakaydı :)

en ıyısı g-data ınternet securıty 2010 3 yıldır avırayla bırlıkte en ıyısı o g-data %99.8 vırus bulma basarısı sıralamalara bakın norton kıs eset kacıncı sıradalar

vallahi arkadaşlar nasıl bişidir bu işler anlamadım gitti. Kimse yanlış anlamasın üstüne alınmasın ama herkes bi program övüyor. Kimi Bitdefender kimi nod32, kimi norton kimi avast. İster istemez bunları okuyan bir kişinin aklı karman çorman oluyor. Yani avastin bitdefenderin falan filan ne kendilerine faydası var ne de sisteme. Ayrıca şunu sölemek gerekir ki: Bir güvenlik yazılımı çok sayıda virüs göstermesi onu kral yapmaz önüne gelene virüs demesi bence salmasyondur, kafasına göre uyduruyordur. Eğer bir güvenilik yazılımı çok az sayısa virüs uyarısı veriyorsa bence onun da ne kendine faydası vardır ne de sisteme. Norton, Kaspersky elbetteki testlerden geçip belli ödüller alıp, adlarını tüm dünyaya duyuran yazılımlardır. Bunlar ortadayken öyle kıyıda köşede kalan yazılımlar övülmemeli. Nod32 ye lafım yok oda büyükler arasında, listelerde ilk sıralarda yer almaya başladı.
Bende Kaspersky İnternet Security 2009 diyorum. Ayrıca Nod32 Smart Security 3. ve 4. sürümlerini de diyorum

Bence en iyisi avira

EN İYİSİ EN PAHALISI OLANDIR.AMA EN PAHALISINI ALACAK PARA BİZDE YOKTUR.
ENİYİSİ HİÇ KULLANMAMAK.

Test birincisi: Norton AntiVirus 2009 :))

yalan yalan yalan sadece kuyruğu eksik. chipe yakıştıramadım sayın halil bey. nasıl oldu da domateslerle karpuzu yarıştırdınız pek anlamadım doğrusu. :))

nortonla kıyasladığınız çerezlerle beğenmediğiniz avast bile kapışsa açık ara fark atardı oldumu şimdi bu yaptığınız.

Avira+DeppFreez Gerisi Hiyake Aviranın Yanına Başka Bir Güvenlik Yazılımıda Kurulabilir Bende Sadece DeepFreez Var Ben Gerek Bile Duymuyorum 2,5 yıldır bilgisayarım Bozulmadı Hala Taş Gibi Hızlıda:D
Norton Fazlasıyla Reklam Yapıyor Hiç Kullanmadım Ayrıca Arayüzüde Zor Programı Kavramak İçin 15 dk ugraşıyorsun:D

bende avg diyorum ve avg internet security kullanıyorum memnunum kendi güvenlik duvarıda var pc de kasmıyor hem birde link scanner özeliği sayesinde virüslü siteleri öğrenebiliyorsunuz ama anlamadığım bu test de nasıl 13. olmuş 13 programdan sonuncu mu olmuş yoksa o liste ilk 13 mü gösteriyor bir yardımcı olursanız sevinirim :)

eset nod32 diyen arkadaşlar nod32 pc den kaldırdıktan sonra şuanda birinci olan nortonun deneme sürümünü yükledim ve pc tarattım tam 6 tane trojan buldu

DeepFreeze+Sınırlı kullanıcı hakları+Çok iyi konfigüre edilmiş ZoneAlarm Security Suite+Çok iyi konfigüre edilmiş Windows+Modemden 80. ve 443. TCP portları hariç tüm portların kapatılması+Full Backup.

Ancak bu şekilde korunabilirsiniz. Kesinlikle Antivirus-Antispywarelerden medet ummayınız.

Hanginiz sınılı kullanıcı hakları ile bilgisayar kullanıyorsunuz?Kullananlar parmak kaldırsın.Bu özellik Windows tarafından süs olsun diye yapılmadı.Bu özellik o kadar önemli bir özellik ki Pardus'a bile bu özelliği koydurttum.(Pardus'ta biraz daha farklı.)Şimdi de SELinux'u koydurtmaya çalışıyorum.İnternete kesinlikle ama kesinlikle DeepFreezesiz veya NortonGoBacksiz ve sınırlı kullanıcı hesabı dışındaki hesaplar ile girmeyiniz.

vallahi arkadaşlar yahu oldurdunuz benı gulmekten,butun yorumalrı okudum,herkes bırsy soyluyo:)bılınclı kullanıcı olup yaptıgın herseyden neyı ne yaptıgını bılırsen hıcbırsey kullanmya gerenk yoktur,su gune kadar bırsey daha yuklmedım bılgısayarıma hueuheueh

Peki ya Malwarebytes o nası bi program araştıran varmı? Ben kullanıyorum ve çok memnunum

AVG İnternet security yanında da a-squqred free kullanıyorum benim için yeterli sistemi kasmıyor ve güvenlik için yeterli
bugün denemk için microsoft security essentials(ücretsiz) yükledim az ram harcıyor ve gayet memnunum
denemek isteyenlere bence güzel bir alternatif diye düşünüyorum saygılar

ALINTI:
DeepFreeze+Sınırlı kullanıcı hakları+Çok iyi konfigüre edilmiş ZoneAlarm Security Suite+Çok iyi konfigüre edilmiş Windows+Modemden 80. ve 443. TCP portları hariç tüm portların kapatılması+Full Backup.

Ancak bu şekilde korunabilirsiniz. Kesinlikle Antivirus-Antispywarelerden medet ummayınız.

Hanginiz sınılı kullanıcı hakları ile bilgisayar kullanıyorsunuz?Kullananlar parmak kaldırsın.Bu özellik Windows tarafından süs olsun diye yapılmadı.Bu özellik o kadar önemli bir özellik ki Pardus'a bile bu özelliği koydurttum.(Pardus'ta biraz daha farklı.)Şimdi de SELinux'u koydurtmaya çalışıyorum.İnternete kesinlikle ama kesinlikle DeepFreezesiz veya NortonGoBacksiz ve sınırlı kullanıcı hesabı dışındaki hesaplar ile girmeyiniz.
______________________________
Cevap:Çok abartmışsın sende.1 anti, 1 antispaware yeter.Şimdiye kadar hiç bu şekilde pc ye zarar gelmedi.O kadar abartmaya gerek yok.

superantispyware 1 senedir antivirüssüz sadece onu kullnadım ve hiç bir şey olmadı

wauclt.exe dedigi arkadasin windows guncellemesi virus degil :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play