Tertemiz bir Windows için...

Kaldırılan yazılımların kalıntılarını temizleyen Uninstaller'lar mercek altında... En iyisi hangisi?

Hangi ekstra özellikler önemli?

Bazı uninstaller programları ciddi anlamda evrensel bir temizleyici olmak istiyor. Temp dizinindeki önemsiz dosyaları siliyor ve internet tarayıcı, Mediaplayer veya Office'den arta kalan izleri de bulabiliyorlar.

Hangi ekstra özellikler önemli?CCleaner ve Revo bir Fileshredder bile sunuyor. Bu ekstra özelliklerin olması anlamlı ve verimli bir şekilde çalışıyorlar ama sonuç olarak ciddi anlamda daha hızlı bir sistem beklenmemeli. Bu açıdan baktığımızda Cleaning Suite 1.1'deki gibi bir Autostart yöneticisi çok daha önemli. Fakat program, Sysinternals'ın AutoRuns aracı gibi tanıdık araçların çok arkasında kalıyor. Ayrıca uygulamanın sadece Almanca olarak sunulması gibi bir dezavantajı da var.

Hangi ekstra özellikler önemli?Kullanım kolaylığı konusunda kaldırıcılar kimseyi büyük zorluklarla sıkmıyor. Hatta kayıt defteri anahtarları ile oynama imkânı da sunuyorlar ama zaten buna sadece deneyimli kullanıcılar kalkışabilir. Araçlar önemli işleri tek tuş tıklaması ile hallediyor. Tüm kaldırıcılar Vista altında da çalışıyor ki, böyle olması iyi. Zira yeni işletim sisteminde kayıt defteri XP'den daha kabarık. Temiz bir XP kurulumu 120.000'in üzerinde kayıt girdisi ile gelirken Vista'da bu sayı 320.000'e ulaşıyor. Sadece bu bile Vista için iyi bir Uninstaller programını gerekli kılıyor. Daha iyisi ise Microsoft'un kendisinin bir tane geliştirmesi olurdu. Öyle görünüyor ki, bunu uzun bir süre daha bekleyeceğiz.

Download:

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

açıkçası pc nin yavaşladıı bugünlerde format'ın alternatifini ararken ii oldu

antivirus programım Revo kurulum dosyası için trojan alarmı verdi. İncelerseniz sevinirim.

chip'in Your Uninstaller Pro ismindeki programdan haberleri yok galiba...Programın almış olduğu ödüllere karşın onu bu listede görememek açıkçası beni şaşırttı...arkadaşlar size tüm samimiyetimle söylüyorum ki piyasadaki en iyi uninstall programıdır...diğer programları 10 a katlar...bi progamı ya da oyunu kaldırmayı deneyin daha sonrasında registry temizleme araçları ile taramyı deneyin bakalım kaç tane programdan geride kalmış regsitry bırakıyor... o zmn ne demek istdeiğimi daha iyi anlarsınız...

"zira" kelimesinin bu kadar cok kullanildigi bir yazi hic gormemistim :s

Merhabalar,

CHIP Online'ın "Your Uninstaller" programından haberi var. Fakat makalenin 2. sayfasında da belirttiğimiz gibi "ücretsiz" yazılımlar konumuzu oluşturuyor. İncelemelerimizde kimsenin kullanım süresi/kısıtlılık gibi sıkıntılar çekmemesi için ücretsiz yazılımlara yer vermeye çalışıyoruz. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi "Your Uninstaller" lisanslı bir programdır.

Revo Uninstaller setup dosyasında herhangi bir sorun yok. Kaspersky Anti-virus 7 ile tarandı.

windows live messenger hizmetleri arasında yer alan onecare tarayıcısıda güzel denemenizi tavsiye ederim

Ben ilk olarak revouninstaller ile kaldırıyorum windows un disk temizlemesi ie 7 temizlemesi sonra ccleaner ile gereksiz dosyaları ve kayıt defterini temizliyorum. Sonra revouninstaller ile gereksiz dosyaları tekrar kontrol ediyorum. Sonra da ntregopt ile "revo"nun kayıt defterinde bıraktıkları ile programın bıraktıkları ve diğer geri kalanları temizliyorum. Hem tam bir temizlik hem de kayıt defteriyle kendim oynamadığım için güvende oluyorum. Yoksa bazı gerekli şeyleri dahi sildiğim oluyor.

chip in de dediği gibi revo uninstaller işini en iyi yapan program.ben kullanıyorum ve çok memnunum.ücretsiz programlar içinde bir numara olmayı gerçekten hakediyor.

Ashampoo magical uninstall bu programı da keşke inceleselerdi.Tam olarak bilmiyorum ama galiba program kurulmadan önce bilgisayarın kopyasını çıkartıyormuş ve kurulumdan sonra bir kopya daha çıkarıyormuş.Program kaldırılacağında ise kurduktan önce ve kurduktan sonra olan değişiklikleri geri alıyormuş.Kulağa çok hoş geliyor ama program ne kadar güvenilir.Her hangi bir soruna neden olur mu?Bunları bilemediğim için kullanmıyorum.Keşke bir inceleme yapılsada eğer sorunsuz ise kullanabilsek.Bu arada bu programda bedava.

Quick Uninstaller boyundan büyük işler başarıyor,aynı zamanda açık kaynak kodlu bu da büyük bir avantaj...

En İyisi Your Uninstaller! 2008 ...

YOUR UNİNSTALL 2008 Tek geçerim Süresi bitmiş (denem) programları tamamen kaldırara ( Register temizleyerek) tam anlamıyla programdan eser bırakmıyor

Your Uninstaller! 2008 testi neden yapılmamış anlamadım. temizleme programları kullanan insanların hepsine sorulsa %80-90 lık bir kesim eminim bu programı tek geçecektir. ayrıca test sonuçlarını görmemizde iyi olacaktı.

Evet burda ücretsiz yazılımlar incelenmiş keşke paralı olanlarıda inceleseydiniz çünkü parasız yazılımlar gerçek anlamda kalite kazandıklarında ve piyasada tanındıktan sonra paralı hale geliyorlar.
Bunun istisnaları olmakla birlikte oldukça az.Ücretli yazılım olarak your
uninstaller oldukça kaliteli .

revouninstaller fena değil ücretsiz üstelik

bu tür uninstall yazılımlara hiç güvenim kalmadı. önemli önemsiz herşeyi siliyorlar. ne zaman bu yazılımlarla temizlik yapsam sistem gidiyor. geri yükleme yapmam gerekiyor...bi keresinde revo unistall ile COD4'ü kaldırırken sistemimide kaldırdı(çöktü)

Your Uninstaller kesinlikle yer almalıydı.

ashampoo uninstaller da hepsi bir arada program izleme özelliği ile program kurulmaya başladığı kayıt d. görüntüsü alır program yüklendikten sonra önceden aldığı görüntü ile karşılaştırıp farkı kaydeder %99 varan bir temizlik olur

ancak bu tarzda çalışan programların bir dezavantajı program kurulurken başka bir program ile uğraşılmamasıdır çünkü kayıt sırasında onu da kaydediyor

birde diğer your unistaller gibi programlar tam temizlik yapmıyor hatta programın bir dosyası açıksa programfilesta kalıyor ancak a.u öyle değil açık olsa bile sonra tekrar silebiliyorsuz

Ordan burdan bulduğun, indirdiğin ismi cismi bilinmeyen, bilinse de dijital imzası olmayan, dijital imzası olmadığından yayıncısından mı geldiği anlaşılmayan programları yüklerseniz olacağı o.

CCleaner 2.6.900 türkçe mutlaka olmalı. bilgisayarı temizleyip hızlandırıyor ve boyutuda çok küçük

Arkadasın dediği gibi your uninsttaller kaldıramıyacağı program yok deneyin bence

Your Uninstaller veya diğer bu tür programlar ile pc programlarını sildiğimizde pc yi tekrar açamama gibi bir durum oluyor. Your Uninstaller 2008 de ben bunu yaşadım..

Ccleaner çok kullanışlı... çok hızlı :)

ccleaner sorunsuz ve temiz bir program

nasıl downland edebilirim arkadaşlar bu programı

güzel bir bilgi paylaşımı değerli editöre çok teşekkürler. Yararını gördüm

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir