Türk gezegeni için görev başına

Gökbilimi ile ilgilenenlere, adını Türkiye'nin koyacağı yeni bir gezegeni bulma çağrısı yapıldı.

Bir Türk gezegeni
Jupiter

Keşfedilmiş 300'e yakın güneş dışı gezegene bir yenisini eklemek için kolları sıvayan TÜBİTAK, genç bilimcileri uzmanlar eşliğinde keşfe çıkmaya çağırıyor. Meraklılı gezegen avcılarına çağrı yapan kuruluş, gezegeni bulan ekibi 100 Bin YTL ile ödüllendirecek.

Bilim ve Teknik dergisinde "Haydi Teleskop Başına" başlığıyla verilen haberde, TÜBİTAK'ın amatör gökbilimcileri zorlu bir sınava çağırdığı belirtiliyor. Sınavın amacı ise "ülkemizin adını göklere yazdırmak".

Bugüne kadar keşfedilmiş 300 civarında güneş dışı gezegenin varlığından bahsetmek mümkün. Haberde, "Bunların arasında belki de insanlığın hiç ulaşamayacağı, ama varlığını, üzerinde ne türden olursa olsun yaşam barındırabileceğini bilmekten mutlu olacağı Dünya benzeri gezegenler de olacak" deniyor.

Yeni bir gezegen keşfetmenin kolay olmadığını söyleyen dergi, "Biz amatör gökbilimcilerimizin bilgilerine, bu bilgilerini sürekli geliştirme arzularına, bunlardan somut ürünler ortaya koymak için yararlanma becerilerine güveniyoruz" denildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Evet Maltepe ve Hadımköy gezegenleri olabilir :)

Düşünsenize bi gezegen keşfediyoruz, törenler yapıyoruz, 5 dk sonra meteor çarpıp parçalarını kara delik yutuyor...! Biz şansız türkleriz yaa olmaz inşallah :)

aha bu dicem inanmıcaklar ugraşamıcam

Keşfedebilirsek "Ulubat" güzel isim olurdu :)

ne kadar hos ve cesaret verici tesvik edici bir odul...
ama aman akp ile bagi olan birisi sakin bole bi bulus falan yapmasin sora milletin parasini carcur ediyolar olur...
gerci akp li nin de bulus yapmaihtimali yok gibi yaa... ama yinede allahin isi belli mi olur..
estagfurullah...

teleskopla görünen bir gezegen olsa, NASA çoktan bulmuş olurdu. Ayrıca bir gezegen buldum deyipte tübitaktan ödülümü talep etsem, tübitak bunun aksini ispatlayabilecek mi?

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Bir Türk gezegeni
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir