Türksat'tan atomik saatli TV kanalı!

Türksat, yüksek doğruluğa sahip bir saat sunan yeni kanalını yayına açtı! İşte detaylar...

Türksat'tan atomik saatli TV kanalı!

Türksat'ın üzerinde çalıştığı Ar-Ge projesi olan "Türksat Saat TV Kanalı" test yayınına başladı.

Türksat bünyesinde bulunan atomik saatten alınan saat bilgisi, Türksat Saat TV adlı uydu kanalı üzerinden kullanıcılara sunuluyor. Türksat Saat kanalı, otomatik tarama özelliği kullanılarak veya 11746 MHz, yatay polarizasyon, 27500 sembol oranı değerlerinden ayarlanabilir. Türksat Saat TV kanalı ile dağıtılan saat, Türksat bünyesinde bulunan atomik saate göre 100 mikro saniye hassasiyete sahip. Saat hassasiyeti, uydu alıcısının bulunduğu koordinatlara ve uydu alıcısından kaynaklı gecikmelerine göre değişmekle birlikte, kullanıcılar tüm Türkiye'de ortalama 1 milisaniye hassasiyetle ve bilgilenme amacıyla saat bilgisine ulaşmış olacak. Atomik saat bilgisi, Türksat Saat TV kanalının ekranında görsel olarak verilmektedir.

Uydu alıcılarında, yayınlardan saat alma özelliğine sahip kullanıcılar, Türksat Saat TV kanalını referans olarak tanımlayarak uydu alıcılarının saatini atomik saat ile uyumlu hale getirebilirler. Türksat Saat TV kanalının ses çıkışından alınan IRIG-B formatındaki atomik saat sinyali, IRIG-B ile uyumlu saat, röle vb cihazlara bağlanarak da bilgilenme amacıyla kullanılabilmektedir.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bu mükemmelmiş... tam aradığım şey

yanlış o saat

İşimiz gücümüz yok uğraştığımız şeylere bakın

@23 Mar 2012 20:08 hadibe ne yanlışı

"bu mükemmelmiş... tam aradığım şey " haha

uydu yayınının karasal yayına oranla 3 5 saniye gibi bir değerde gecikmeli geliyor olması nasıl etkiliyor acaba bu durumu ?

türkiyede atomik saatmi varmış :D, inanmam, atomik saat = gps teknolojisi demek, türkler gps sistemmi kurma düşüncesi içindemidir acaba? :D

@24 Mart 2012 00:59 gps atomik saat kullanır desen anlarım da "atomik saat=gps"???? Bilmiyosan konuşma bari

Saati göremiyorumki yorum yapim

saati gosterseydiniz daha iyi olurdu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir