Yeni telefon savaşları "ucuz" olacak

Akıllı telefonların yeni nesilleri büyük bir savaş verecek ama belki de, sadece ucuz olan kazanacak!

Piyasada yeni oyuncular

Piyasada yeni oyuncular

Akıllı telefon pazarında şimdi yeni bir oyuncu var. Çin çıkışlı bu firmanın ismi OnePlus... Son derece düşük fiyata çok yüksek seviyeli telefonlar üretme sözüyle ortaya çıkan firma, Samsung Galaxy S5 ayarında bir telefon olan OnePlus One modeli ile büyük ilgi topladı zira telefonun fiyatı Galaxy S5'in yarısı kadardı. Ancak One modelinin fiyatını yarıya çekmek için süper parlak AMOLED ekran, su geçirmez kasa ve kalp ritmi sayacı gibi özellikler telefonda bulunmuyor.

Çin'de, milyonlarca adet satılan ve Çin dışında hiç bilinmeyen başka birçok marka bulunuyor. Bu telefonlar da, Çin dışındaki pazarlar artık model/kalite rekabetinden çıkıp fiyat rekabetine döndüğünde, kendilerini dünyaya tanıtarak müşteri aramaya hazırlar. Gerçi, Çin'deki akıllı telefonlar da, Türkiye şartlarına göre çok ucuz sayılmaz. 350 dolar seviyesinde satılan bu yüksek seviye telefonların fiyatı, gelişmekte olan ülkelerdeki kimi insanların bir yıllık gelirine denk geliyor. Fakat gerçek de şu ki, telefon üreticilerinin milyarlarca yeni telefon satabilecekleri tek pazar da, bu ülkeler... İnsanların düşük geliri nedeniyle daha önce akıllı telefon sahibi olamadığı bu ülkeler telefon üreticileri için hala bakir bir alan. Ancak üreticiler de biliyor ki, bu ülkelerde telefon satabilmek için gerçekten ucuz modeller üretmek gerekiyor.

Peki, piyasadaki ucuz telefonlar insanlara neler vaadediyor? Bir sonraki sayfamızda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Çinli firmalar gelse de kurtulsak şu vampirlerden. 2000 TL üzeri para vererek bizimkiler ucunda nasıl olsa caka satacağım diye kabul ediyor. Yakındır bir telefona 1000 TL yerine 2000-2500 verdim diye hayıflanacaksınız.

telefon fiyatları ucuzluyor fakat biz yüksek vergi ve artan kur yüzünden biz giderek daha pahalıya kullanıyoruz

Samsung un yerinde olsaydım iki seçenek kullanarak iş yapardım

€89 fiyat etiketli cihaza burada 499 liracık isterlerken kazananın Türk milleti olmayacağı aşikar...

çinli firmada gelse de yürürlükteki gümrük vergisi katma değer vergisi ve özel tekim vergisi oranları ile öze izinler için ödenen masraflar yüzünden telefon fiyatlarından ucuzlama olmaz

Amerika resmen somuruyor dünyayı 500 Tl lik telefonu 2500 Tl ye satıyor iphone

Andoid de olmasa daha sıcak bakıcam Çinlilere. Ama Firefox ilgimi çekmedi değil ne yalan söyleyeyim.

ikinci el nokia eski seriler baya ucuzladı tuşlu olanlar :)

windows phone sayesinde ucuzlattılar

3000 liraya iphone 6 cikmis. Gidin alin hemen.

firefox kendi cebini yapsın piyasaya çıkarsa kesin alırım

Orjinaline verene kadar replikasını alırım daha iyi saçma sapan 1000+ tl mi verilir telefona

Motorola satilmasaydi bu savasin kazanani coktan belli olmus olucakti ama Google acele ederek satti. Moto g ve özellikle yeni cikan Moto E 120 dolarlik bir fiyat araligi ile bu savasi zaten kazanmis olucakti garanti, saglamlik ve performans olarak ucuz Cin modellerinin ömürleri kisa ve isciligi ise umursamiyorlar bile. Elamanin biride Nokia tuslu ucuzladi yazmis 5 6 senedir dünyada nerdeyse tuslu telofon kalmadi iyi kina yak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir