Ülkemiz 122 ülke arasında kaçıncı sırada?

Dünya Ekonomik Forumu ülkelerin "Ağ'a Hazırlıklı Olma" endeksini açıkladı. Sonuçlar dikkat çekici...

  • Selim Öztürk
Sonuçlara göre Türkiye 55. sırada

Endeks sonuçlarına göre, Türkiye 127 ülke içerisinde 55'inci sırada yer aldı.

Aynı endekste Türkiye geçen sene 122 ülke arasında 52'nciydi. Geçtiğimiz yılın sıralamasına dâhil olan ülkeler göz önüne alındığında sırası değişmeyen Türkiye'nin tüm çabalara rağmen yerinde saymış olduğu görülüyor. Sıralamada AB üyelerinden Yunanistan (56), Romanya (61), Polonya (62) ve Bulgaristan'ın (68) önünde olan Türkiye, yükselen ekonomiler olarak adlandırılan ülkelerden Çin (57), Meksika (58), Brezilya (59) ve Rusya'dan (72) da daha iyi bir konumda olmakla beraber Hindistan (50), Tunus (35) ve birçok Ortadoğu ülkesinin gerisinde kalıyor. Bu sonuçlara bakıldığında, diğer ülkelerdeki teknoloji alanındaki yatırım ve çabanın Türkiye'den daha fazla olduğu ortaya çıkıyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından bugün açıklanan "Ağ'a Hazırlıklı Olma" sıralamasında bilgi teknolojileri alanında en güçlü ülke Danimarka oldu. İkinciliği alan İsveç'i, sırasıyla, İsviçre, ABD, Singapur, Finlandiya, Hollanda ve İzlanda izliyor. On basamak birden yükselerek 9'unculuğa yerleşen Güney Kore'nin başarısı kayda değer.

Raporu yayıma hazırlayanlardan Dünya Ekonomik Forumu ekonomisti Irene Mia, "Kuzey Avrupa ülkelerine ek olarak Singapur, ABD ve Güney Kore'nin başarısı, eğitim ve inovasyona çok önceden odaklanmış olmanın yanında bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemini kavramış yönetimlere sahip olmanın yalnızca sıralamada üstlerde yer almayı sağlamakla kalmadığını sürdürülebilir büyümenin de temelini oluşturduğunu gösteriyor" dedi.

Rapordaki sıralamayı indirmek ve öne çıkan bulgulara ulaşmak için weforum.org/gitr adresini tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Tübider

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

"Geçtiğimiz yılın sıralamasına dâhil olan ülkeler göz önüne alındığında sırası değişmeyen Türkiye'nin tüm çabalara rağmen yerinde saymış olduğu görülüyor."

Ben herhangi bir çaba görmedim ne yazık ki...

aslında cok sevindim bizim 100 lerde olmamız lazımdı bu sartlarda 55 walla cok ıyı

Bu ve benzeri endexlerin ortaya cikardigi bilgiler, aslinda gercekleri tamamen yansitmiyor. En önemli faktörlerden bir kaci:
* ülkenin jeografik konuslandirmasi (yüz ölcümü, topografik nedenler, daglik bölgeler, ova ve düz vadilerdeki yerlesim derecesi, adalar, köy ve sehirlesme)
* ülkenin nüfüs sayisi (Danimarka: 5,5 Milyon, Türkiye >72 Milyon)
* Backbone´lara baglanti derecesi, yani bir ülkenin internete baglamini saglayan, ana hatlar ve kalite durumu (bak. Flag Telecom Group Ltd. Akdeniz Bölgesi) vs.

Yani kisacasi, bir endex elde etmek icin, bu ve benzeri faktörler matematiksel olarak bir belirlenmis deger ile hesaplanir. Ama hangi faktöre hangi degerín kendisinin nasil hesaplandigi veya katsayisinin nasil elde edildigini dogru tesbit etmek mümkün degildir. Sadece tahminlerden ibaretir.
Saygilar

Sen de yorum yaz